Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

 Firma Grast&MTB świętuje właśnie 15-lecie swojej działalności. W tym czasie, jak mówi prezes zarządu Teresa Sendor, spółce udało się uzyskać opinię firmy stabilnej, posiadającej bogaty, zróżnicowany asortyment oraz będącej dobrym i pewnym partnerem handlowym.

Historia powstania firmy Grast&MTB, wiąże się z działalnością dwóch firm. Pierwsza z nich to MTB założona w 1990 roku, druga to założona rok później firma Grast. Grast&MTB – rezultat połączenia tych dwóch spółek, działa do dziś jako dwurodzinna spółka Teresy
Sendor i Zbigniewa Grabińskiego. Od 2000 r. firma działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Początki – jak to zwykle z nimi bywa – nie były łatwe. Firma, podobnie jak wiele innych w tamtych czasach, swoją działalność rozpoczynała skromnie. Pierwszymi sprzedawanymi przez Grast&MTB produktami były zlewozmywaki firm Massalski i Dominox. Asortyment stopniowo rozszerzał się – dołączyły do niego wanny, baterie, ceramika sanitarna, kanalizacja, kotły firmy Termet. Stopniowe rozszerzanie oferty wymagało powstania zaplecza magazynowego i logistycznego. Od 1993 r. siedziba firmy Grast&MTB mieści się w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 47a. Dziś firma działa w 4 punktach i planowane są następne oddziały.

MOMENTY PRZEŁOMOWE. Kolejne etapy rozwoju firmy Grast&MTB dobrze obrazują momenty powstawania nowych punktów handlowych spółki. W 1995 r. otwarto sklep w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 2. Obecnie obsługuje on wyłącznie klientów detalicznych oraz instalatorów.
Przez lata nasz sklep był jednym z wielu punktów z wyposażeniem łazienek, jakie spotkać można przy Jagiellońskiej – mówi Anna Sendor-Urban, dyrektor handlowy Grast&MTB. – Po remoncie, jaki przeprowadziliśmy 2 lata temu oraz przyłączeniu dodatkowej powierzchni w lutym tego roku, nasz sklep zdecydowanie wyróżnia się, głównie sposobem ekspozycji. Realizujemy tu także usługi projektowe zgodnie ze świetnym programem obsługi klienta Ekspert Koło.
W 1996 roku otwarty został oddział firmy w Warszawie-Radości, który początkowo zajmował się sprzedażą hurtową urządzeń techniki grzewczej i instalacyjnej, a obecnie oferuje pełen asortyment firmy.
Kolejny ważny moment dla rozwoju spółki to rok 1997, kiedy to Grast&MTB stał się jednym z trzech założycieli Grupy ABG. Pozostali założyciele Grupy to firmy: Arsan (cztery lata temu zastąpiła ją firma Femax) oraz Bater. Dziś Grupa ABG to 10 największych w Polsce firm z branży sanitarno-instalacyjnej, które tworzą sieć dystrybucyjną obejmującą ponad 60 punktów sprzedaży.
Przynależność do Grupy ABG stanowi dla nas dużą korzyść. Dzięki temu mamy możliwość uzyskania informacji z pierwszej ręki na temat sytuacji i preferencji rynku w innych częściach Polski. Razem także mamy zdecydowanie większą siłę zakupową – mówi Anna Sendor-Urban.
Rok 2001 przyniósł natomiast otwarcie nowej hurtowni w Piasecznie. Firma posiada tam
2,5 tys. m2 powierzchni magazynu wysokiego składowania, 300 m2 powierzchni biurowej oraz 9 tys. m2 placu.
Na dziś to już za mało, potrzebowalibyśmy  jeszcze drugie tyle powierzchni – dodaje Zbigniew Grabiński, wiceprezes zarządu Grast&MTB.

ZMIANY W OFERCIE. Rozwój samej firmy, a także potrzeby rynku wpłynęły na pewne zmiany asortymentu oferowanego przez Grast&MTB. Początkowo firma skoncentrowana była głównie na obsłudze właścicieli sklepów. Od paru lat położono natomiast wyraźny akcent na obsługę instalatorów, firm wykonawczych i inwestycyjnych – zgodnie z hasłem przewodnim firmy: „Instaluj z nami i naszymi Partnerami”. Obecnie spółka specjalizuje się w handlu hurtowym urządzeniami techniki sanitarnej, grzewczej i instalacyjnej.
– Od początku staraliśmy się dopasowywać nasz asortyment do potrzeb dynamicznie rozwijającego się rynku, dzięki czemu osiągnęliśmy opinię solidnej firmy dbającej o klienta i jego potrzeby. Chociaż swego czasu przegapiliśmy najlepszy moment na nawiązanie współpracy z instalatorami, dziś mamy na tym polu całkiem niezłe wyniki – mówi Teresa Sendor. – Na pewno pomogła nam współpraca w ramach Grupy ABG. Mogliśmy bowiem skorzystać z synergii działania grupy i warunków umów wynegocjowanych już wcześniej przez centralę. Od 3 lat świadomie tworzymy dział techniki grzewczej ukierunkowany właśnie na tę grupę odbiorców, nie zaniedbując starych klientów.
Także rozpoczęcie działalności hurtowni w Piasecznie otworzyło przed firmą nowe możliwości w tym zakresie. Tam bowiem skupiono się głównie na obsłudze instalatorów, wykonawców i firm inwestycyjnych. Dziś połowa asortymentu w firmie Grast&MTB to właśnie technika grzewcza.
Oprócz działalności handlowej firma oferuje swoim klientom doradztwo techniczne, mające na celu optymalizację oferty, profesjonalną obsługę zamówień inwestycyjnych, pomoc projektanta wnętrz oraz transport własnym taborem samochodowym lub spedycją.
Od trzech lat wspólnie z dostawcami Grast&MTB prowadzi stały system szkoleń, co sprzyja podnoszeniu kwalifikacji zarówno klientów jak i pracowników spółki. Szkolenia prowadzone są w sali szkoleniowej w hurtowni w Piasecznie. Spółka organizuje też liczne wyjazdy do zakładów produkcyjnych. Na przełomie sezonu 2004-2005 klienci Grast&MTB razem z handlowcami odwiedzili już firmy: Pool-Spa, Roca, KFA, Oras, Sanplast, Zehnder, Herz. W planie jest wyjazd do unowocześnionego zakładu producenta ogrzewaczy wody Nibe-Biawar. Dużym powodzeniem wśród firm instalacyjnych i wykonawczych cieszyły się wyjazdy szkoleniowo-integracyjne, gdzie czas podzielony został na intensywne szkolenia produktowe i atrakcje organizowane przez Fabrykę Przygód. W kilku cyklach informacje o nowościach i szczegółach techniczno-handlowych przedstawiali fachowcy z firm Junkers, Vaillant, Grundfos, Fondital, Zehnder, Purmo, Siemens, Herz i Nibe-Biawar. W następnym roku firma planuje wyjazdy do dostawców z Czech, Niemiec i Włoch.

FIRMA DOCENIONA. Profesjonalizm firmy Grast&MTB potwierdza członkostwo w stowarzyszeniach branżowych oraz liczne nagrody i certyfikaty. Firma jest zrzeszona w Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej, Gazowej i Klimatyzacji, a także w Regionalnym Centrum Biznesu. Jest również członkiem Business Centre Club.
Trudno byłoby tu wymienić wszystkie wyróżnienia zebrane przez firmę Grast&MTB w czasie dotychczasowej działalności. Warto jednak wskazać te, które zdaniem Teresy Sendor są szczególnie cenne: dwie Gazele Biznesu oraz trzy statuetki Złotego Instalatora w roku 1993, 1997 i 2002.
– Szczególnie cennym wyróżnieniem jest przyznana nam w roku 2003 i 2004 Gazela Biznesu. Otrzymaliśmy ją bowiem za nasze wyniki finansowe – mówi Teresa Sendor.
Poza tym firma może się pochwalić m.in. nagrodą Przedsiębiorstwo Fair Play, Solidna Firma, Mazowiecki Znak Jakości i Mazowiecka Firma Roku. Ciągłe udoskonalanie systemu sprzedaży i organizacji firmy zostało natomiast uwieńczone wdrożeniem w 2001 r. systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000.
Firma Grast&MTB nie pozostaje obojętna na potrzeby innych. Poza działalnością handlową pomaga różnym instytucjom, takim jak szpitale, szkoły, domy dziecka. Spółka działa charytatywnie poprzez organizację Rotary Klub International Warszawa Józefów, wspiera też działania pobliskiego Monaru. Od wielu lat jest również zaprzyjaźniona z góralskim zespołem ludowym, który razem z pracownikami firmy świętuje wszystkie jej ważne chwile.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ. Najbliższa przyszłość firmy Grast&MTB związana jest z wdrożeniem nowego programu informatycznego pozwalającego na pracę w strukturze rozproszonej.
– Wprowadzenie programu ułatwi nam realizowanie sprzedaży pomiędzy oddziałami, pomoże w kontroli stanów magazynowych, umożliwi lepsze zarządzanie zapasami i ułatwi obsługę klientów. Pierwsze pozytywne efekty widzimy już po kilku dniach pracy – mówi Anna Sendor-Urban.
Nowy program informatyczny może także przyspieszyć decyzję o powstaniu nowego oddziału, co w warunkach oferowanych przez nowy system będzie zdecydowanie ułatwione. Wszystko po to, by spółka jeszcze bardziej mogła umocnić swoją pozycję na terenie województwa mazowieckiego.
Na tym terenie chcemy obsługiwać jak najwięcej klientów. Dlatego wciąż dbamy o poziom oferty i jakość obsługi. Staramy się współpracować z wiodącymi producentami, nie uzupełniamy naszej oferty produktami niemarkowymi i bez atestów. Staramy się zatrudniać handlowców z wykształceniem kierunkowym, po ogrzewnictwie lub inżynierii sanitarnej – mówi Teresa Sendor.
15 lat obecności na rynku firmy Grast&MTB to najlepszy dowód siły i stabilności spółki. Potwierdza to także liczba dostawców firmy – 250 oraz liczba klientów, która szacowana jest na ponad 2000.
Do naszych głównych osiągnięć zaliczyć można stałe, dobre obroty, opinię pewnego płatnika, posiadanie dobrego, zgranego zespołu ludzi, których wytężona praca i zaangażowanie zapewnia stabilną sytuację finansową – mówi Teresa Sendor. – Cieszę się także, że kontynuowana jest tradycja funkcjonowania firmy Grast&MTB jako firmy rodzinnej. Dziś bowiem pracują tu nasze dzieci, a także dzieci naszych bardzo dobrych pracowników. One także widzą sens i perspektywy pracy w Grast&MTB.
MARTA MATRACKA
ZDJĘCIA: ARCHIWUM GRAST&MTB, MARCIN ŁUKASZEWICZ

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA