Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Instytut Techniki Budowlanej już od 60-ciu lat prowadzi na polskim rynku działalność naukową, badawczą i certyfikacyjną. Z okazji jubileuszu w ramach targów Budma w Poznaniu odbyła się konferencja.

Najważniejszą jej częścią były referaty przygotowane i wygłoszone przez pracowników Instytutu. Dotyczyły one m.in. takich zagadnień jak: współzależność krajowych i europejskich regulacji rynku wyrobów budowlanych, kwestia udzielania rekomendacji technicznych, świadectw weryfikacji oznakowania oraz świadectw przydatności do jednostkowego stosowania. W Polsce, podobnie jak i w innych krajach europejskich, obowiązują dwa systemy wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu: krajowy oraz europejski. Funkcjonowanie dwóch systemów omówiła w swoim referacie Jadwiga Tworek, szczególną uwagę zwracając na przepisy dotyczące jednostkowego stosowania wyrobów budowlanych. Specyfikacje europejskie dotyczą jedynie 25% dostępnych na rynku wyrobów, dla których opracowano zharmonizowane normy. W pozostałych przypadkach stosuje się krajowe dokumenty odniesienia.

- Ważną informacją dla producentów wyrobów budowlanych jest to, że jeżeli dla wyrobu istnieje polska norma, stanowiąca normę zharmonizowaną to producent nie ma możliwości wyboru certyfikacji - poinformowała Jadwiga Tworek.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA