Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Sanitec Koło organizuje, ósmy już, konkurs na projekt łazienki. W latach ubiegłych jego uczestnicy wykonywali projekty o charakterze studyjnym, w tym roku najlepszy pomysł ma szansę realizacji.
Projekt koncepcyjny toalety publicznej wolno stojącej w Helu, bo taki jest temat tegorocznego konkursu, osadzony jest w konkretnych warunkach. Obiekt projektowany jest na działce należącej do Uniwersytetu Gdańskiego, która leży w Helu obok plaży miejskiej i wejścia do Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Toaleta przeznaczona będzie zarówno dla plażowiczów, jak i turystów odwiedzających Fokarium przez cały rok.
Uczestnicy konkursu mają do dyspozycji m.in. mapy sytuacyjno-wysokościowe oraz wytyczne zawarte w uchwale miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To wszystko, razem ze zdjęciami okolicy projektowanej toalety, znajduje się na specjalnej stronie organizatora – www.kolo.com.pl/konkurs.
Projekty będą oceniane przez jury złożone ze znanych architektów (prof. Ewa Kuryłowicz, prof. Konrad Kucza-Kuczyński, Zbigniew Reszka) oraz przedstawiciela Uniwersytetu Gdańskiego i organizatora konkursu. Zdobywca głównej nagrody otrzyma 24 000 zł, a autorzy sześciu wyróżnionych prac od 2 do 10 tys. zł.
Termin nadsyłania projektów upływa 6 czerwca. Lista laureatów zostanie ogłoszona 20 czerwca 2006 r., a nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie w Fokarium w lipcu i sierpniu.
Patronami konkursu na projekt łazienki są: Uniwersytet Gdański, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Urząd Miasta Hel. Patronat prasowy: „Architektura Murator”, „Dziennik Bałtycki”, „Gazeta Wyborcza Nieruchomości”, „Łazienka” i portal www.architekci.pl 

PROJEKT \"BŁĘKITNA WIOSKA\"
Przed uczestnikami konkursu stoi też nowe wyzwanie – udziału w starcie niezwykłego projektu o nazwie „Błękitna Wioska”, na którego terenie znajduje się projektowana toaleta. „Błękitna Wioska” będzie pełniła rolę ośrodka edukacyjno-badawczego promującego dziedzictwo kulturowe tego regionu, a jednocześnie będzie miejscem rekreacji dla turystów odwiedzających Hel. Zanim ruszy realizacja projektu, która przewidziana jest na lata 2006-2010, toaleta zapewne będzie już stała.
Inicjatorem powstania „Błękitnej Wioski” jest dr hab. Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Krzysztof Skóra o idei toalety projektowanej dla Helu:
– Toaleta powinna być na tyle atrakcyjna, aby nawet swoim wyglądem zewnętrznym zachęcała do wejścia. Chciałbym też, aby budynek i jego wnętrze zrywało z dotychczasowym wizerunkiem przyplażowych sanitariatów. Wierzę, że obiekt będzie wspaniale harmonizował z pobliską plażą, wydmą i wodą.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA