Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wykonywanie elementów z tworzyw sztucznych termoplastycznych metodą wtrysku gazem ma już kilkuletnią tradycję. Wykorzystywana jest ona w przemyśle motoryzacyjnym i RTV. Teraz technologia ta znalazła zastosowanie także w produkcji akcesoriów łazienkowych.

REKLAMA

Wykonywanie elementów z tworzyw sztucznych termoplastycznych metodą wtrysku gazem ma już kilkuletnią tradycję. Wykorzystywana jest ona w przemyśle motoryzacyjnym i RTV. Teraz technologia ta znalazła zastosowanie także w produkcji akcesoriów łazienkowych.

Technologię formowania metodą wtrysku gazem w produkcji akcesoriów łazienkowych jako pierwsza w Polsce wykorzystała firma Bisk tworząc serię Athena. Do tradycyjnego procesu wtrysku tworzyw termoplastycznych wprowadziła technologię wysokociśnieniowego wtrysku azotem. Polega ona na wprowadzeniu pod wysokim ciśnieniem azotu do wnętrza niewystudzonego jeszcze detalu w trakcie formowania go w formie wtryskowej.

KROK PO KROKU. Do tradycyjnej formy wtryskowej, zmodyfikowanej poprzez zamontowanie specjalnych dysz, wtryskiwane jest w sposób tradycyjny płynne tworzywo sztuczne. Po zakończeniu wtrysku tworzywa następuje bardzo precyzyjnie sterowana faza wtrysku gazu (azotu) pod ciśnieniem dochodzącym do 300 bar. Umożliwia to prawidłowe wypełnienie formy przez tworzywo i wykonanie detalu o właściwej jakości. W ostatniej fazie gaz jest usuwany.

W czasie wtrysku gazu realizowane mogą być trzy różne warianty formowania detalu, m.in. wtrysk z dobiciem gazu. W tym przypadku forma jest w pełni napełniona tworzywem, a doprowadzony w fazie stygnięcia wypraski azot ma na celu dobijać (dociskać) detal do ścianek formy tak, aby ewentualne zapady i jamy usadowe powstały wewnątrz detalu tam gdzie doprowadzono gaz.

Kolejnym wariantem formowania jest wtrysk z rozdmuchem. Do formy wtryskuje się część tworzywa (np. 50%), a następnie ciśnienie azotu tę niepełną ilość rozprowadza po całej formie wtryskowej i dociska do ścian za pomocą bańki gazu.

Ostatnim sposobem jest przedmuch - po całkowitym wypełnieniu gniazda formy wtryskowej doprowadzany jest do niej gaz pod bardzo wysokim ciśnieniem i jednocześnie otwiera się drogę do komory przelewowej. Płynne tworzywo wewnątrz wypraski jest przedmuchiwane do komory przelewowej, a schłodzona warstwa przyścienna jest dociskana do ścianek formy ciśnieniem gazu. Powstaje pusta wewnątrz, precyzyjna, dobra wypraska.

KULISY PRODUKCJI. Uruchomienie produkcji detalu w takiej technologii nie jest jednak tak proste jakby się wydawało po przeczytaniu powyższego opisu. Każdy detal wchodzący w skład serii akcesoriów powinien być skonstruowany pod konkretną technologię. W tym celu przeprowadza się komputerowe symulacje wtrysku tworzywa i wtrysku gazu, specjalnie projektuje formę wtryskową z dyszami doprowadzającymi azot, komorami przelewowymi, siłownikami wysokociśnieniowymi itp.

Wykonanie detalu w technologii wtrysku z gazem odbywa się na tradycyjnej wtryskarce, ale przy użyciu dodatkowych urządzeń: wytwornicy azotu, kompresora azotu, programatora i sterownika zaworami doprowadzającymi azot do formy wtryskowej.

CHARAKTERYSTYKA WŁAŚCIWOŚCI. W naszym bezpośrednim otoczeniu znajduje się wiele elementów wykonanych w technologii wtrysku z azotem: od podłokietników samochodowych po obudowy telewizorów. Teraz dołączą do nich także akcesoria łazienkowe.

Technologia wtrysku z użyciem gazu (azotu) w porównaniu z tradycyjną metodą wtrysku daje szereg nowych możliwości kształtowania form. Dzięki niej można wykonać detale o masywnych kształtach i bardzo grubych ścianach. Inne główne zalety użycia wtrysku z gazem to:

- kształtowanie skomplikowanych wyrobów o dobrej jakości - doprowadzanie gazu daje możliwość wykonywania bez zapadów i innych zniekształceń wywołanych skurczem tworzywa detali o grubych ściankach (podłokietniki samochodowe lub od foteli) lub cienkich, żebrowanych, przestrzennych skrzynek (obudowa telewizora);

- zmniejszenie masy wyrobu - w rozdmuchu i przedmuchu powstaje puste wnętrze detalu, detal wykonuje się tak jak pełny, ale za pomocą mniejszej ilości surowca (oszczędność surowca 30-50 %);

- poprawa odwzorowania przez formę kształtów zewnętrznych wyrobu - jest wynikiem docisku tworzywa do ścianek formy w fazie wtrysku gazu;

- skrócenie czasu cyklu - jest wynikiem tego, że detal niepełny (z bańką gazu wewnątrz) stygnie szybciej niż pełny, w którym odprowadzenie ciepła z wnętrza wypraski trwa bardzo długo;

- obniżenie kosztu wypraski - następuje ono na skutek: skrócenia czasu cyklu, zmniejszenia wagi wypraski (czyli zużycia tworzywa), a także zmniejszenia ilości braków (możliwość wykonywania wyprasek trudnych technicznie o dużo większej jakości i gładkości powierzchni).

POLSKA PREMIERA. Obecnie w Polsce metoda wtrysku z gazem stosowana jest coraz szerzej. Kilku producentów wykonuje już swoje wyroby w tej technologii. Jej zastosowanie w produkcji akcesoriów łazienkowych, którego podjęła się firma Bisk jest pierwszym tego rodzaju przypadkiem w naszym kraju. Znamiennym jest też, że metoda ta uruchamiana jest jednocześnie do produkcji kilkunastu detali, bardzo różniących się między sobą kształtem i wielkością.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA