Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Istnieją wzorce, które pomimo upływu lat, nigdy nie przestają urzekać uniwersalną harmonią i równowagą. Prezentowany projekt łazienki, choć nawiązuje do antycznych rzymskich tradycji, jest na wskroś nowoczesny.
Starożytne rzymskie termy służyły nie tylko jako pomieszczenia do codziennych ablucji. Były to także miejsca otwartych spotkań mieszkańców Wiecznego Miasta, w których oddawano się towarzyskim rozmowom i toczono dysputy. Czerpiąc z odległych w czasie inspiracji młodzi twórcy, których projekt prezentujemy, byli pewni, że musi to być właśnie wnętrze otwarte, doskonale harmonizujące z resztą domu, nawiązujące do cennych tradycji, lecz jednocześnie współczesne w formie. Tak powstał projekt łazienki połączonej w integralną część z sypialnią, a jednocześnie dającej użytkownikom niezbędne poczucie intymności.
Najbardziej oczywistym nawiązaniem do kultury rzymskiej jest bez wątpienia charakterystyczna półokrągła ściana z mozaiki ułożonej tak, aby tworzyła wzór ogromnej (2,5 na 2,5 m) twarzy rzymskiego posągu. Harmonia i spokój antycznego wizerunku wprowadza do współczesnej przecież łazienki powiew odległych czasów, kiedy ulice nigdy nie zasypiającego miasta tętniły życiem, a rzymska kultura była dla ówczesnych synonimem harmonii, równowagi i oświecenia. I to właśnie dominujące w projekcie wrażenie harmonii podkreślają dodatkowo chętnie stosowane przez projektantów łuki. W łuk wygięta ściana wkracza aż do sypialni, ten sam, powtórzony kształt widzimy wreszcie nad wolno stojącą wanną, której delikatny owal podkreślony został jasnobrązową mozaiką.
Inspiracje tak cenioną w starożytnym świecie harmonią zauważyć także można w stonowanej, beżowej kolorystyce pokrywającego podłogę gresu. Zastosowanie na ścianach jasnej, neutralnej kolorystycznie masy epoksydowej oraz ukrycie zbędnych elementów wyposażenia łazienki (dzięki zastosowaniu systemu podtynkowego) sprawiło, że, zgodnie z założeniem autorów projektu, „przemawia” tu przede wszystkim ścienna mozaika i ona też staje się głównym aktorem tego przedstawienia.
Tło dla dominującej mozaiki-obrazu stanowić mają także proste aluminiowe szafki. Surowe, geometryczne, niemalże industrialne w formie, akcentują współczesny charakter wnętrza, ale jednocześnie wraz z prostym lustrem stanowią całość mającą odbijać wizerunek pełnej antycznego spokoju twarzy. Prezentowany projekt pokazuje, że inspiracja historią w projektowaniu łazienkowych wnętrz nie musi oznaczać upartego powtarzania wzorców z przeszłości a duch epoki może także zamieszkać w całkowicie nowoczesnej formie.
(JŁ)

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA