Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

III Targi Technik i Urządzeń Basenowych, Sanitarnych i Rekreacji Aquabud, które w dniach 23-25 kwietnia br. odbyły się w Gdańsku potwierdziły perspektywiczność tej branży w Polsce. Świadczy o tym nie tylko rosnąca liczba wystawców, ale również zainteresowanie odwiedzających, w dużej części będących potencjalnymi inwestorami we wspomnianej dziedzinie.

REKLAMA

III Targi Technik i Urządzeń Basenowych, Sanitarnych i Rekreacji Aquabud, które w dniach 23-25 kwietnia br. odbyły się w Gdańsku potwierdziły perspektywiczność tej branży w Polsce. Świadczy o tym nie tylko rosnąca liczba wystawców, ale również zainteresowanie odwiedzających, w dużej części będących potencjalnymi inwestorami we wspomnianej dziedzinie.

Targi Aquabud, które odbyły się równolegle z targami Gdańska Wiosna Budowlana wciąż pozostają jedyną w kraju imprezą wystawienniczą ukierunkowaną na zagadnienia związane z ogólnie pojętą budową basenów, parków wodnych, obiektów rekreacyjnych itp. W bieżącej edycji targów udział wzięło 43 wystawców z kraju jak i zagranicy, co przy dosyć wąsko zakreślonej specjalizacji targów można uznać za dobry wynik (w ubiegłym roku w targach wzięło udział 35 firm i instytucji). Przyrost liczby wystawców zdaje się potwierdzać tezę na temat dużej perspektywiczności branży basenowej i rekreacyjnej w Polsce wyrażoną m.in. przez Kazimierza Jareckiego, prezesa zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich będących organizatorem i gospodarzem imprezy.

PRZEGLĄD BRANŻOWYCH NOWOŚCI. Tradycyjnie już znaczną część odwiedzających targi stanowiły osoby zarządzające i właściciele parków wodnych, ośrodków spa i wellness. Wychodząc naprzeciw potencjalnemu zapotrzebowaniu na informacje z zakresu inwestycji o charakterze zdrowotno-rekreacyjnym, organizatorzy targów zadbali o obecność odpowiednich firm i instytucji. Oprócz podmiotów zajmujących się produkcją lub dystrybucją urządzeń basenowych i rekreacyjnych w targach wzięły udział również firmy oferujące usługi doradcze i projektowe we wspomnianym zakresie.

Targi Aquabud po raz kolejny stały się okazją do zaprezentowania szeregu nowości rynkowych. Firma Berndorf Badenbau przedstawiła nowatorskie rozwiązania w dziedzinie budowy i modernizacji obiektów rekreacyjno-pływackich. Oryginalne rozwiązania technologiczne w zakresie uzdatniania wody zaprezentowała firma Dinotec, oficjalny dostawca urządzeń do basenów olimpijskich w Atenach. Uwagę zwiedzających zwracały także nowe łazienki dla osób niepełnosprawnych firmy Deba, nowoczesne moduły rekreacyjne firmy Klafs oraz bogata oferta firmy Mazur, na którą złożyły się urządzenia wytwarzające fale w basenach, zjeżdżalnie wodne oraz wiele innych elementów wyposażenia basenów.

Tradycją targów Aquabud stała się obecność największych firm oferujących kompleksowe rozwiązania techniki pompowej - nowości w tym zakresie zaprezentowały firmy Grundfos i Herborner Pumpenfabrik. Wśród wystawców oferujących urządzenia do uzdatniania wody basenowej wyróżniła się prezentacja firmy BWT, jednego z europejskich liderów rynku tego typu systemów.

SEMINARIA I NAGRODY. W trakcie tegorocznej edycji targów z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników spotkały się zorganizowane równolegle seminaria i pokazy, m.in. Aqua Vital & Wellness Interforum oraz seminarium pt. \"Jak wybudować pływalnię tanio i nowocześnie\" będące cyklem wykładów przygotowanych przez ekspertów współpracujących z miesięcznikiem \"Kalejdoskop Budowlany\". Przy aktywnej pomocy przedstawicieli Europejskiej Federacji Parków Wodnych zorganizowano seminarium pt. \"Park wodny - wspaniała alternatywa, różnorodne problemy\", którego ważną częścią był \"Sound & Picture Show\" - filmowa podróż po wybranych najciekawszych centrach rekreacji wodnej w Europie. Wykładowcami seminariów byli m.in. zaproszeni fachowcy z Austrii, Niemiec oraz Cypru. Wśród prelegentów wystąpił m.in. dr Klaus Batz z Europejskiej Federacji Parków Wodnych. W wystąpieniu zatytułowanym \"Rynek parków wodnych w Europie - trendy i wskazania\" na przykładzie terenów byłego NRD autor wskazał główne zagrożenia wynikające z nieracjonalnego tworzenia sieci parków wodnych, w tym zwłaszcza z nadmiernego zagęszczenia wodnych obiektów rekreacyjnych o niemal identycznym charakterze. Inny z zaproszonych gości, prof. dr hab. Friedrich Tiefenbruner, profesor Uniwersytetu w Insbrucku, ceniony w Europie specjalista w zakresie higieny i bezpieczeństwa w obiektach rekreacji wodnej i sportu, przedstawił normy prawne oraz system bezpieczeństwa i higieny w kompleksach kąpielowych w krajach Unii Europejskiej.

Po raz trzeci w trakcie targów wyłoniono laureatów konkursu o nagrodę promocyjną, tzn. Błękitnego Delfina Aquabud 2004. Główną nagrodę przyznano firmie Dinotec Consult Polska za kompaktowe urządzenie ozonowania strumienia częściowego \"din-o-zon\". Wśród wyróżnionych firm znalazły się Bob-Rollo (technologie fontann), System Universal (kula solarna) oraz Klafs (wiszące solarium \"Słoneczna Łąka\"). Firmie Klafs przypadła w udziale także nagroda za stoisko o szczególnych walorach estetycznych.

Patronat prasowy nad tegoroczną edycją targów Aquabud sprawowały: miesięcznik \"Łazienka\", \"Kalejdoskop Budowlany\" oraz \"Basen & Sauna\".

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA