Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Jeśli restauracja, do której wchodzimy nie wygląda na czystą, po prostu odwracamy się i wychodzimy poszukać innej – tak wynika z badań, jakie zostały przeprowadzone przez markę TORK w związku z obchodami nadchodzącego Światowego Dnia Toalet (19 listopada).
Opinia Polaków na temat utrzymania higieny w restauracjach nie jest najlepsza. 85% badanych przynajmniej raz w życiu zrezygnowało ze zjedzenia w restauracji, ponieważ nie wyglądała ona na czystą. 91% uważa, że jeśli w restauracyjnej łazience jest brudno, podobnie będzie także w kuchni. Polacy podejrzewają też pracowników gastronomii o nie mycie rąk przed przygotowywaniem posiłków (35%) oraz o nie zakładanie czepków i gumowych rękawiczek (36%). Co gorsza, aż 51% badanych przypuszcza, że jedzenie, które przypadkowo spadnie na podłogę w restauracyjnej kuchni, trafi z powrotem do garnka.
Być może w rzeczywistości sytuacja czystości w restauracjach nie wygląda aż tak źle, jak to wynika z badań. Ponieważ jednak respondentami byli potencjalni klienci restauracji, barów i pubów, to nie sposób nie brać ich opinii pod uwagę. Pracownicy restauracji powinni zwracać szczególną uwagę na utrzymanie czystości i higienę – i to nie tylko na kwestie, które regulowane są przez prawo (np. dotyczące przechowywania żywności, spinania włosów podczas przygotowywania posiłków itd.), ale także na to, by często myć ręce, regularnie wymieniać ściereczki, którymi wycierane są stoły, a materiałowe ręczniki zastąpić papierowymi.
Aby restauracja postrzegana była jako czysta, ważne jest nie tylko to, czy sam lokal jest starannie utrzymany (tak uważa 79% badanych), ale też w jakim stanie są toalety (18%) i czy można zajrzeć do kuchni (3%). Aby toaleta wyglądała schludnie, warto zamontować w niej dozownik do mydła w pianie (zapewniający bezdotykowe użytkowanie), dozownik do papierowych ręczników oraz regularnie wycierać klamki, uchwyty i włączniki, na których często zbierają się bakterie.
Polacy za najbardziej higieniczne uznali toalety w ekskluzywnych restauracjach i w swoich miejscach pracy. Toalety miejskie i w pociągach, to takie z których najchętniej nie korzystaliby wcale.
 Badanie opinii na temat publicznych łazienek („Barometer of Public Washroom Opinion”) przeprowadzane jest przez TORK co roku w związku z obchodami Światowego Dnia Toalet (19 listopada), ustanowionego przez WTO – World Toilet Organization, której celem jest poprawa warunków sanitarnych na całym świecie.
Badania przeprowadzono w ośmiu europejskich państwach – w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce, Belgii, Holandii, Szwecji i Finlandii. W tym roku skupiono się głównie na tym, jak postrzegana jest higiena w restauracjach. Opinie na ten temat były bardzo podobne w poszczególnych krajach. Europejczycy różnili się tylko w tym, jaki typ restauracji uznają za najbardziej schludny i higieniczny. Zdecydowanie najlepiej oceniono pizzerie w Wielkiej Brytanii, najgorzej - lokalne puby w Finlandii. W Polsce za najczystsze uznano luksusowe restauracje i puby, restauracje hotelowe oraz kawiarnie. Osiedlowe kluby, bary mleczne oraz restauracje typu fast-food zyskały opinię tych, w których najmniej dba się o kwestie higieny.
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA