Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Elektroniczna armatura bezdotykowa była tworzona z myślą o zastosowaniu w miejscach użyteczności publicznej. Fakt ten rzutuje na kształt oferty rynkowej w tym zakresie. Odnosi się to zwłaszcza do prezentowanych w niniejszym przeglądzie, najczęściej spotykanych sztorcowych baterii umywalkowych.

REKLAMA

Elektroniczna armatura bezdotykowa była tworzona z myślą o zastosowaniu w miejscach użyteczności publicznej. Fakt ten rzutuje na kształt oferty rynkowej w tym zakresie. Odnosi się to zwłaszcza do prezentowanych w niniejszym przeglądzie, najczęściej spotykanych sztorcowych baterii umywalkowych.

Bezdotykowe baterie elektroniczne to swego rodzaju awangarda w asortymencie tych producentów armatury sanitarnej, którzy posiadają je w swej ofercie. Ich eleganckie korpusy kryją wypróbowane rozwiązania w zakresie automatyki i hydrauliki. Każda z zamontowanych w publicznych toaletach baterii to swoista minireklama producenta; przez krótki moment każda z tysięcy korzystających z nich osób może przekonać się o ich jakości i niezawodności, tak ważnych w przypadku ekstremalnych warunków eksploatacji.

NIEZAWODNOŚC I WYTRZYMAŁOŚĆ. O skali trudności, jakim musi stawić czoła armatura bezdotykowa przekonać się można np. po jednej tylko wizycie w toalecie każdego dużego europejskiego stadionu piłkarskiego w przerwie ważnego meczu. Najważniejszym parametrem w tym przypadku jest niezawodność, chociaż nie mniej ważne są: znaczna oszczędność wody (nawet o kilkadziesiąt procent) oraz bezkonkurencyjnie wysoka higiena korzystania właściwe bateriom elektronicznym. Tak duże wymagania eksploatacyjne sprawiają, że elektroniczne modele baterii bezdotykowych znajdują się w ofercie tylko niektórych producentów. Sprawia to, że na rodzimym rynku wybierać można spośród stosunkowo niewielkiej liczby dostępnych marek i modeli; ich znakomita część została ujęta w niniejszym przeglądzie. Jako pozytywny z punktu widzenia rozwoju oferty rynkowej należy uznać fakt obecności pierwszej elektronicznej baterii pochodzącej od polskiego producenta.

PONADCZASOWA FORMA. Przeznaczenie, z myślą o którym bezdotykowe baterie są projektowane sprawia, że z wzorniczego punktu widzenia są one \"niewolnikami\" swej funkcji. Konstrukcja korpusu odlewu skrywającego zasadnicze elementy robocze i sterujące musi zapewnić im odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dlatego też ich bryły zachowując wzorniczą lekkość, cechują się jednocześnie zwartością i brakiem zbędnych elementów. Nie umniejsza to w żaden sposób poziomowi wzornictwa tych baterii, jednak ich projektanci mają mniejsze możliwości realizacji swej twórczej wizji niż w przypadku wielu innych elementów armatury. Generalnie ograniczenie to w mniejszym stopniu dotyczy producentów droższych baterii wyższej klasy. W znacznej części przypadków baterie z tzw. wyższej półki są instalowane (bez ujmy dla poziomu ich wandaloodporności) w odpowiedniej klasy toaletach i łazienkach, które są w mniejszym stopniu narażone na szczególnie \"intensywną\" eksploatację ze strony potencjalnych użytkowników. Mając to na uwadze ich twórcy mogą szerzej korzystać z wysublimowanych wizji znanych projektantów, tak jak ma to miejsce w przypadku baterii firmy Vola zaprojektowanej przez Arne Jacobsena czy w modelu serii Axor Starck (prod. Hansgrohe).

Armatura bezdotykowa generalnie cechuje się stonowanym wzornictwem opierającym się chwilowym modom. Dzięki temu baterie elektroniczne \"starzeją\" się powoli. Większość producentów posiada w swej ofercie stosunkowo niewielką (w odniesieniu do reszty oferty) liczbę modeli, które w niezmienionej formie są obecne na rynku już od dłuższego czasu. Potwierdza to tezę o szczególnej innowacyjności, jakości i pewnej ponadczasowości tych produktów. Ich wyższa w porównaniu z modelami sterowanymi manualnie cena odzwierciedla klasę produktu.

WYSOKIE WYMAGANIA. Pomimo swej znacznej uniwersalności, zdecydowana większość sprzedawanych w Polsce bezdotykowych baterii elektronicznych trafia do łazienek/sanitariatów publicznych, w których najlepiej można docenić cenne właściwości elektronicznej armatury bezdotykowej. Takie przeznaczenie przekłada się na wybór kanału dystrybucji, za pomocą którego baterie trafiają do miejsca swego przeznaczenia. Stosunkowo często inwestorzy nabywają seriami bezdotykową armaturę bezpośrednio u producenta, generalnego importera itp., korzystając z cennego technicznego wsparcia tych firm. Specjaliści techniczni posiadają stosunkowo największą wiedzę w zakresie parametrów technicznych konkretnych modeli baterii, niezbędnych warunków ich montażu oraz zasad obsługi. Sytuacja ta znajduje odbicie także w niniejszym przeglądzie; część osób rekomendujących baterie to pracownicy firm będących generalnymi przedstawicielami poszczególnych marek na polskim rynku.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA