Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wolno stojące wanny są jak kabriolety pośród samochodów - mają mnóstwo wad, ale za to są drogie, piękne i budzą pożądanie.

REKLAMA

Właściciele domu mieli bardzo sprecyzowane oczekiwania w stosunku do swojej prywatnej łazienki znajdującej się przy sypialni: miał to być komfortowy a zarazem elegancki pokój kąpielowy. Tylko dla nich.

Opisywana łazienka jest jedną z trzech w domu, a zarazem tą najbardziej prywatną – wejść do niej można jedynie z sypialni – co jednoznacznie określa status tego miejsca. Stylizowane meble, kryształowe żyrandole, kamienna okładzina  nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat i tchną elegancją. Bo choć moda – także w aranżacji łazienek – zmienia się, to retro jest ponadczasowe.
Klimat pokoju kąpielowego łazienka zyskała m.in. dzięki wolno stojącej, stylizowanej wannie. W „wyprowadzeniu” jej na środek pomieszczenia pomógł niewielki podest skrywający odpływ, w którym umieszczono małe oprawy halogenowe. Z kolei przyłącza wodne do baterii wannowej skrył murek, na którym znalazło się również miejsce na dodatki do kąpieli.
Otwarta na łazienkę kabina prysznicowa jest rozwiązaniem nie tylko atrakcyjnym wizualnie, ale też – jak zapewniają właściciele – bardzo funkcjonalnym. Ścianka ze zbrojonego szkła chroni przed zamoczeniem strefę w.c., z drugiej strony strefę kąpielową ogranicza zabudowa skrywająca pojemną szafkę typu cargo. Zastosowane opcjonalne ogrzewanie podłogowe marmurowego podestu sprawia, że rozpryskująca się w trakcie kąpieli woda bardzo szybko wysycha. Dzięki totalnemu otwarciu kabiny, skos w żaden sposób nie ogranicza kąpieli.
Elegancję wnętrza podkreślają wykonane na zamówienie meble – inspirowane stylem art déco, który rozgościł się w sąsiadującej sypialni. Magiczny klimat wprowadza lustro, wkomponowane w ścianę kolankową za wanną, nadając pomieszczeniu głębi. 
(AN)

PROJEKT: ARCH. AGNIESZKA KOZŁOWSKA
ZDJĘCIA: TOMASZ MARKOWSKI

wanna wolno stojąca
Instalowanie wanien wolno stojących to rodzaj mody, u nas jednak bardzo „niszowej” i raczej bez większych szans na upowszechnienie. Producenci zresztą uważają tak samo, z założenia sytuując takie wanny w grupie produktów ekskluzywnych. Wolno stojące wanny są jak kabriolety pośród samochodów – mają mnóstwo wad, ale za to są drogie, piękne i budzą pożądanie. Wady takiej wanny wynikają z jej konstrukcji – zawsze widoczne instalacje (które muszą się stać detalem ozdobnym), przestrzeń pod wanną (wymaga sprzątania), trudność w zainstalowaniu baterii (na co są oczywiście sposoby, ale drogie), wreszcie sama wielkość pomieszczenia (taką wannę dobrze jest planować na etapie projektu architektonicznego). Jeśli jednak pogodzimy się z tymi „cechami” urządzenia, otrzymujemy ekskluzywne stanowisko kąpielowe, którego estetykę i wygodę możemy porównać z baliami ustawianymi niegdyś w monarszych komnatach. Oczywiście trzeba jeszcze zaakceptować zmianę trybu życia, bowiem z takiej wanny, z której po królewsku wystają łokcie, która z każdej strony otoczona jest pomocnikami z niezbędnymi w kąpieli rzeczami (książka, szampan, minitelewizor, fotel bujany), po prostu żal wychodzić.


 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA