Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Coraz częściej producenci kabin prysznicowych rezygnują z profili.

REKLAMA

Kabiny z jak najmniejszą ilością profili, bezprofilowe i walk-in cieszą się coraz większą popularnością. Jest to wynikiem sukcesu ascetycznego designu, ale również obniżki cen produktów z tej grupy.
Jedną z głównych tendencji dominujących w projektowaniu łazienek jest oszczędny i przejrzysty styl, oparty na czystych, wyrazistych materiałach – szkle, metalu, ceramice. Ich wnętrze charakteryzuje jasność i przejrzystość, w którą z wielką trudnością wpasowuje się tradycyjny boks prysznicowy, z mlecznego szkła z dużą ilością prowadnic, listew i profili. Zrodziło to zapotrzebowanie na kabinę opartą na dużych, przejrzystych taflach szkła z ograniczonymi do minimum elementami mocującymi.
Takie rozwiązania dają przede wszystkim możliwość tworzenia wnętrza łazienki odbiegającego od obowiązujących do niedawna standardów. Rozwiązania oparte na samym szkle i elementach mocujących stwarzają przestrzeń w łazience. Różnorodność konstrukcyjna i gabarytowa umożliwia stosowanie ich na powierzchniach o różnych wielkościach, a więc nie tylko w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych – mówi  Wojciech Chodorowski, wiceprezes zarządu ds. eksportu Italprod.

IM MNIEJ, TYM LEPIEJ. Im mniej profili tym bardziej „niewidoczna” staje się konstrukcja kabiny, co jest szczególnie ważne w niewielkich pomieszczeniach. Nie są dzielone i optycznie nie zmniejszają powierzchni, co daje złudzenie większej przestrzeni. Tego typu rozwiązania mają także inne zalety.
Woda i osady z mydła pozostawiają ślady w zakamarkach profili, które trudno jest usunąć, wpływa to zdecydowanie na estetykę miejsca prysznicowego. Ten problem jest zminimalizowany w kabinach bez ram, które łatwiej jest doczyścić – zauważa Wojciech Słucki, przedstawiciel handlowy w firmie Duschy.
Najdalej posuniętym rozwiązaniem o oszczędnym designie są kabiny walk-in, pozbawione drzwi i wszelkich elementów ruchomych. Na stałe wbudowane  tafle szkła, w ustawieniu zapobiegającym rozpryskiwaniu wody, wyznaczają miejsce prysznicowe. Jednak takie rozwiązanie oferuje niewielu producentów.

IM TANIEJ, TYM POWSZECHNIEJ. Rozwiązania bezprofilowe pojawiły się na polskim rynku kilka lat temu. Teraz rozgościły się na nim na dobre i pozyskują coraz więcej chętnych. Wpływa na to nie tylko zwiększająca się popularność takiego designu, ale również obniżanie cen kabin bezprofilowych. Do niedawna były one zaliczane do produktów ekskluzywnych i bardzo drogich (powyżej 5 tys. zł). Wpływ na ich wysoką cenę miały nowatorskie, skomplikowane rozwiązania mocowań, uchwytów i zawiasów, które  muszą zapewnić bezpieczne i sprawne funkcjonowanie kabiny. Do ich produkcji używa się materiałów bardzo wysokiej jakości, które łączą estetykę, bezpieczeństwo i wytrzymałość.
– Solidne, dobrze prezentujące się zawiasy, profile przyścienne mocujące konstrukcję do ściany, odpowiedniej grubości hartowane szkło itp. niosą ze sobą odpowiedni koszt. W tych konstrukcjach liczy się wykończenie, funkcjonalność, trwałość no i oczywiście „design”. To wszystko wpływa na cenę – twierdzi Wojciech Chodorowski.
Wtóruje mu Edyta Szałek, specjalistka ds. marketingu firmy Pool-Spa:
Tego typu kabiny, z uwagi na cenę, której nie da się obniżyć interesują zwykle odbiorców dobrze sytuowanych.
Jednak na rynku pojawiają się coraz tańsze modele, a spektrum odbiorców ciągle się zwiększa.
W każdej z naszych linii znajdują się różne rozwiązania: od dużych kabin prostokątnych, poprzez rozwiązania półokrągłe, drzwi, wnęki i parawany, umożliwiające zagospodarowanie przestrzeni w dowolny sposób. Przy tak zróżnicowanych konstrukcjach oraz możliwości wykonania kabiny na indywidualny wymiar na pewno można znaleźć produkty, które mają bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Ostateczny poziom cen jest jednak uzależniony od oczekiwań klienta – uważa Milena Kozłowska, kierownik działu analiz Sanplast.
Na polskim rynku pojawiły się produkty w bardzo konkurencyjnych cenach, nie przekraczających 2 tys. zł.
Nasz produkt jest tańszy gdyż stosujemy prostsze, ale zapewniające dobre funkcjonowanie kabiny rozwiązania. Skierowany jest do klienta, który chce mieć model z ograniczoną ilością profili, a nie potrzebuje np. specjalnej powłoki wapiennej na szkle, ułatwiającej spływanie wody czy dodatkowych uszczelnień – mówi Wojciech Słucki. – Proponowana przez nas od 2 lat kabina szwedzkiego producenta sprawdza się, o czym świadczy zwiększająca się sprzedaż.
Wielu producentów będzie rezygnować z dodatków, by obniżyć cenę i pozyskać klientów. Poza tym innowacyjne rozwiązania i specjalne materiały używane w coraz popularniejszym produkcie stają się coraz powszechniejsze i tańsze. Dlatego należy sądzić, że w niedługim czasie pojawi się jeszcze więcej bezprofilowych kabin w przystępnych cenach.
PIOTR DZIAKOWSKI

O ZALETACH KABIN BEZPROFILOWYCH
Milena Kozłowska – kierownik działu analiz Sanplast

Kabiny typu walk-in oraz kabiny bezprofilowe, składające się z dużych tafli szkła z chromowanymi zawiasami i mocowaniami przyściennymi, doskonale wpisują się w modny minimalistyczny trend w urządzaniu mieszkań. Dzięki swojej „przejrzystości” i wizualnej lekkości idealnie wkomponowują się w łazienkę. Potwierdza to także fakt, iż najczęściej kupowane są z wypełnieniem ze szkła transparentnego. Chętnie stosuje się je także w mniejszych, eleganckich łazienkach, bowiem ich czysta forma nie zakłóca ograniczonej przestrzeni pomieszczenia. Są eleganckie, mają chromowane zawiasy, mocowania i uchwyty, które ze sobą stylistycznie współgrają. Wszystkie elementy konstrukcyjne dobiera się tak, aby maksymalizować efekt przejrzystości i lekkości, dlatego też uszczelki są przezroczyste i występują tylko tam, gdzie są niezbędne. Przy swoim ekskluzywnym wyglądzie kabiny bezprofilowe zachowują wszystkie cechy funkcjonalne, charakterystyczne dla innych kabin: są skonstruowane tak, aby były maksymalnie szczelne, mają mechanizmy podnoszące drzwi przy otwieraniu i opuszczające je przy zamykaniu, co przedłuża trwałość uszczelki oraz umożliwia lekkie otwarcie i zamknięcie. Mają regulację montażową pozwalającą na niwelację niewielkich krzywizn ścian oraz  uszczelki magnetyczne ułatwiające domykanie drzwi kabiny i zwiększające jej szczelność.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA