Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W przeglądzie zaprezentowano jedenaście najpopularniejszych modeli bidetów podwieszanych dostępnych na rynku. Fakt, że jest to pierwszy przegląd tych urządzeń w historii naszego miesięcznika odzwierciedla po części wciąż niewielką popularność bidetów w polskich łazienkach.

REKLAMA

W przeglądzie zaprezentowano jedenaście najpopularniejszych modeli bidetów podwieszanych dostępnych na rynku. Fakt, że jest to pierwszy przegląd tych urządzeń w historii naszego miesięcznika odzwierciedla po części wciąż niewielką popularność bidetów w polskich łazienkach.

Okazuje się, że ich popularność jest umiarkowana nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach o wysokim stopniu rozwoju społeczno-gospodarczego. A przecież bidet jako taki ma swój długi rodowód sięgający kilka wieków wstecz. Pierwsze bidety (w dzisiejszym rozumieniu) pojawiły się około roku 1710 we Francji. Były to czasy, kiedy ludzie stosunkowo rzadko dokonywali kąpieli całego ciała. Dzięki pierwszym, najprostszym modelom bidetów mogli dbać o higienę intymnych części ciała w trakcie długich przerw pomiędzy kąpielami. Taki punkt widzenia w zakresie higieny osobistej sprawił, że jeszcze do początku XX wieku pomieszczeniem, w którym umieszczano bidet była nie łazienka (w jakiejkolwiek formie), ale sypialnia. To \"zaszczytne\" miejsce bidety (a w zasadzie ich przodkowie z funkcjonalnego punktu widzenia) zajmowały wespół z nocnikami.

WIELE PROPOZYCJI. Jeszcze kilkanaście lat temu ilość modeli, spośród których mogli wybierać potencjalni klienci można było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie oferta ta jest nieporównywalnie bardziej bogata i zróżnicowana. W zasadzie każda seria ceramiki sanitarnej posiada co najmniej jeden model bidetu, chociaż zwykle to minimum obejmuje po jednym modelu bidetu stojącego i podwieszanego. Wzornictwo bidetu jest ściśle warunkowane formą pozostałych elementów serii - odnosi się to zarówno do kształtu, jak i dostępnej palety barw. Ewentualny postęp konstrukcyjny w przypadku tego typu wyrobów, tradycyjnych z punktu widzenia zastosowanego materiału, ogranicza się zwykle do elementów wyposażenia dodatkowego, takich jak np. systemy przelewowe typu Clou lub zakryte (niewidoczne) elementy montażowe.

Wymogi funkcjonalności i zachowania jak najwyższej higieny korzystania z łazienki sprawiają, że bidety montowane są w bardzo bliskim sąsiedztwie misek ustępowych. Daleko posunięta unifikacja wzornicza sprawia, że elementy te tworzą estetyczne tandemy. Ujednoliceniu sprzyja również zbliżona technologia produkcji obu typów produktów.

Większość dostępnych na rynku bidetów (nie tylko modeli prezentowanych w przeglądzie) zachowuje swego rodzaju czystą formę; z pominięciem baterii i elementów systemu odpływowego każdy z nich stanowi ceramiczny monolit. Wyjątkiem potwierdzającym regułę są np. modele firmy Laufen i Keramag wyposażone w zdejmowane deski bidetowe.

Znaczną część przeglądu zajmują wyroby rodzimych wytwórców ceramiki sanitarnej. Zestawienie nie obejmuje jednak wszystkich polskich producentów, ponieważ część z nich nie posiada w ofercie bidetów podwieszanych, część zaś nie posiada bidetów w ogóle. Wśród wytwórców ujętych w przeglądzie uwagę zwraca częste różnicowanie ich oferty, określane np. przez ilość dostępnych barw wyrobów. Przykładem może być seria firmy Deger dostępna aż w sześciu kolorach. Jest to na pewno ciekawe zjawisko na rynku uznawanym za konserwatywny, na którym potencjalni klienci przywiązani są do tradycyjnej bieli ceramiki.

DO DUŻYCH ŁAZIENEK. Uwarunkowania przestrzenne większości łazienek oraz niewielka świadomość potencjalnych klientów od dawna decydowały o tym, że w gronie elementów wyposażenia łazienek bidet stał niejako w drugim szeregu. Pełni on zazwyczaj rolę uzupełniającą, by nie powiedzieć służebną, w stosunku do pozostałych elementów. Prawdopodobnie gdyby ogłosić wśród potencjalnych klientów plebiscyt na element wyposażenia, z którego można by w pierwszym rzędzie zrezygnować przy projektowaniu łazienki, bidet zająłby jedno z pierwszych miejsc. Bidety zajmują część cennej przestrzeni łazienki, w której często zlokalizowana musi być pralka i wiele innych elementów bardziej potrzebnych w życiu codziennym. Dlatego też w łazienkach o małej powierzchni, a takie stanowią większość w polskich mieszkaniach, na bidet nie ma po prostu miejsca. Stał się on w polskiej rzeczywistości jednym z synonimów luksusu, kojarząc się np. z ekskluzywnymi łazienkami wielogwiazdkowych hoteli.

Podejmując próbę określenia przynajmniej w przybliżeniu pewnych tendencji w zakresie popularności bidetów, należy wziąć pod uwagę sprzedaż ceramiki sanitarnej (kompletów) ogółem. Według przedstawicieli producentów zainteresowanie bidetami rośnie, jednak jest ono zwykle uzależnione od klasy konkretnej serii ceramiki. Generalnie bidet jako element kompletu jest częściej sprzedawany w przypadku droższych serii. Te zaś są wybierane zwykle z myślą o łazienkach większych niż standardowe. Poza tym o kształcie tych łazienek (opisanym m.in. przez określony dobór elementów wyposażenia) często współdecyduje architekt, czyli osoba, która oprócz niezbędnego przygotowania plastycznego posiada również wiedzę w zakresie funkcjonalizacji i ergonomizacji pomieszczeń użytkowych.

POSTĘP NA RYNKU. Powolny wzrost popularności bidetów można uznać za zjawisko bardzo pozytywne. Trudno odmówić tym urządzeniom szeregu cennych własności użytkowych, o których przekonać mogą się zwłaszcza kobiety lub też osoby z różnego typu schorzeniami, dla których klasyczny sposób higieny po skorzystaniu z toalety wiązałby się z dyskomfortem.

Podwieszane modele bidetów zajmują w przeglądzie pozycję szczególną. Podobnie jak w przypadku misek ustępowych, poza niebanalnym wyglądem zapewniają one łatwość utrzymywania podłogi łazienki w czystości. Na rodzimym rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów systemów montażowych do zawieszanych przyborów sanitarnych. Ich zastosowanie pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich opisanych cech produktu przy jednoczesnej szybkości montażu i późniejszej niezawodności i trwałości eksploatacyjnej.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA