Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Z końcem kwietnia br. po raz kolejny zostały opublikowane dwa zestawienia 500 największych polskich firm w roku 2004. Przygotowały je redakcje \"Polityki\" i \"Rzeczpospolitej\". Oba zestawienia różnią się nieco pozycjami ujętych w nich firm, co wynika z odmiennych metodologii badań oraz różnych źródeł informacji.

O ile specjaliści z \"Polityki\" za główną zmienną określającą miejsce w rankingu przyjęli przychód ogółem 2004 r., o tyle lista \"Rzeczpospolitej\" została ułożona według wielkości przychodów ze sprzedaży. Poza tym w rankingu \"Polityki\" nie ujęto instytucji finansowych: banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Tradycyjnie czołowe miejsca wśród firm produkcyjnych branży ogólnobudowlanej zajęli producenci chemii budowlanej, tzn. Henkel Polska oraz Grupa Atlas. Spośród producentów wyposażenia łazienkowego w rankingu tradycyjnie znalazły się Grupa Cersanit oraz Sanitec Koło.

Uwagę zwraca zauważalny awans Opoczno S.A., spowodowany znacznym przyrostem przychodów, będący m.in. wynikiem wcześniejszych inwestycji oraz intensyfikacji eksportu (jego udział w sprzedaży spółki w ubiegłym roku wzrósł do ok. 16%).

Dynamiczny rozwój Opoczno S.A. znalazł uznanie redakcji \"Rzeczpospolitej\", która przyznała firmie nagrodę \"Orzeł Rzeczpospolitej\" w kategorii przedsiębiorstw produkcyjnych.

Niemal w samym środku obu zestawień ulokowała się Grupa Polskie Składy Budowlane S.A., która zanotowała w ubiegłym roku ponad 15% dynamikę sprzedaży. Tak dobre wyniki finansowe Grupa zawdzięcza w głównej mierze nie notowanym wcześniej wzrostom zakupów materiałów budowlanych przed 1 maja ubiegłego roku w celu m.in. ucieczki przed wyższą stawką podatku VAT na materiały budowlane.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA