Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Nawet miliard złotych może wydać Grupa Cersanit na kolejne inwestycje i akwizycje. Taką deklarację gazecie „Parkiet” złożył Mirosław Jędrzejczyk, prezes Grupy. Nadrzędnym celem jest osiągnięcie przez nią do 2012 r. rocznej produkcji na poziomie 100 mln m2 płytek ceramicznych i 10 mln sztuk ceramiki sanitarnej. Oznaczałoby to, że moce wytwórcze firmy wzrosłyby prawie dwukrotnie. Mirosław Jędrzejczyk zadeklarował, że już w przyszłym roku zwiększą się one - nie licząc wpływu ewentualnych przejęć - do około 70 mln m2 płytek i blisko 7 mln sztuk ceramiki sanitarnej. Prezes zapowiedział również, że dalszy wzrost Grupy Cersanit będzie finansowany, tak jak dotychczas, czyli z kredytów i środków własnych. Nie przewiduje się publicznej emisji akcji.
Miniony rok upłynął pod znakiem dużych wydatków na rozwój Grupy. Firma, kontrolowana przez Michała Sołowowa (posiada blisko 50% akcji), w 2007 r. wydała około 630 mln zł na akwizycje i inwestycje. Najwięcej, bo 267 mln zł, kosztowało ją przejęcie 48% akcji innego producenta płytek – Opoczno SA. Za 163 mln zł spółka kupiła pięć spółek produkcyjno-handlowych w Rosji.
Dzięki zapowiadanym inwestycjom Grupa Cersanit chce zwiększyć skalę działania poza Polską. Główne kierunki rozwoju zarówno organicznego, jak i poprzez przejęcia to Ukraina, Rosja i Bałkany.
Obecnie Grupa Cersanit kończy pierwszy etap budowy fabryki płytek i ceramiki sanitarnej na Ukrainie, na co wyda około 290 mln zł. Zakład ruszy w II kwartale. Rozpoczęła się już budowa drugiego etapu.
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA