Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Mieszkanie warszawskiego singla miało być przede wszystkim funkcjonalne, z minimalną ilością mebli, pozbawione ozdób, na których gromadziłby się kurz. Dzięki umiejętnym zabiegom architekta udało się stworzyć spójną całość, w której znalazło się miejsce na niekonwencjonalne, efektowne rozwiązania. Takie, jak choćby wchodząca w przestrzeń sypialni kabina natryskowa.

- Największym wyzwaniem przy projektowaniu tej łazienki wydaje się być zmieszczenie na tak niewielkiej przestrzeni wanny i kabiny prysznicowej. Zazwyczaj, kiedy łazienka jest zbyt mała, powiększa się ją przesuwając ścianę. Pan natomiast zdecydował się na bezpośrednie wprowadzenie kabiny do sypialni. Dlaczego?
Piotr Gierałtowski: Rzeczywiście, podstawowym wymogiem inwestora było to, aby w łazience znalazła się i wanna, i kabina. Jedyną możliwością było zrobienie tego kosztem sypialni. Kilkakrotnie już w swoich projektach decydowałem się w takiej sytuacji na bezpośrednie wprowadzenie kabiny lub innego elementu łazienki w przestrzeń sypialni czy korytarza. Uważam, że zabieg wzajemnego przenikania się różnych przestrzeni jest dość efektowny i korzystny dla obu wnętrz. W łazience udało się zmieścić pełen program kąpielowy, a wykonana z mlecznego szkła kabina stanowi doskonały element dekoracyjny sypialni. 
- To nie przypadek, że kabinę wykonano z mlecznego szkła. Takie same tafle szkła wykorzystano również tworząc ścianę między sypialnią a salonem, prawda?
Tak, projektując to mieszkanie chcieliśmy przede wszystkim stworzyć wrażenie, że przegrody oddzielające poszczególne wnętrza są umowne, ażurowe (celowo używam tu pojęcia \"przegrody\", a nie \"ściany\"). Mleczne szkło umożliwia wzajemne przenikanie światła z sypialni do łazienki czy salonu - i odwrotnie. W ten sposób cała przestrzeń mieszkalna wydaje się większa niż jest w rzeczywistości.
- Wzajemne przenikanie się wnętrz jest elementem charakterystycznym dla całego mieszkania. Zależało Panu na stworzeniu pewnej ciągłości różnych przestrzeni. Jakie inne elementy łazienki o tym świadczą?
Na przykład zastosowane w łazience okładziny - ich rodzaje, kolory i formaty. Na podłodze łazienki położono gres w tym samym kolorze i formacie, który znajdziemy również w hallu i w kuchni. W ten sposób powstał ciąg komunikacyjny, który wyraźnie widać po otwarciu drzwi łazienki, a przestrzeń optycznie wydaje się większa. Także płytki ścienne zachowują kolorystykę zastosowaną w innych wnętrzach tego mieszkania, czyli biel (ecru) i czekoladowy brąz. Przy pomocy płytek udało się jednocześnie zaznaczyć odrębność łazienkowej strefy. Gres na podłodze jest naturalny - matowy, inaczej niż w hallu i kuchni, gdzie zastosowaliśmy gres polerowany. Wprowadziliśmy też do łazienki jej własny kolor - jasnoniebieski, zgodnie z sugestią inwestora. Widać to na przykładzie ściany ponad wanną, która w pewien sposób \"zamyka\" wnętrze, a także w postaci wykonanej na zamówienie szafki podumywalkowej.
Wyraźny podział łazienki na strefy wyznacza też podłoga. Czy wyższy poziom podłogi - tworzący coś w rodzaju podestu, na którym umieszczono wannę, kabinę i w.c. - to wymóg techniczny czy celowy zabieg?
Powiedzmy, że był to zabieg wymuszony koniecznymi rozwiązaniami technicznymi. Podnieśliśmy poziom posadzki, aby uniknąć problemów z odpływem wody w kabinie, ponieważ wszystkie piony instalacyjne znajdują się w rogu łazienki, przy wannie. Przy okazji uzyskaliśmy też ciekawy efekt częściowego wpuszczenia wanny w podłogę, gdyż stanęła ona na pierwotnym poziomie posadzki. Nastąpił też funkcjonalny podział łazienki na dwie strefy: umywalkową, z której korzystamy dość często i krótko, oraz strefę toaletowo-kąpielową, z której korzystamy rzadziej, ale wymaga to więcej czasu.

ROZMAWIAŁA: ELŻBIETA IWACEWICZ
PROJEKT: ARCH. PIOTR GIERAŁTOWSKI
GIERAŁTOWSKI I PARTNERZY eXTRaCT design, WWW.gieraltowski.com.PL
ZDJĘCIA: BARTOSZ JAROSZ


WYPOSAŻENIE I MATERIAŁY
wanna - prod. Sanitec Koło
umywalka - \"Verone\", prod. Sanitec Koło
sedes - prod. Sanitec Koło
stelaż podtynkowy - prod. Grohe
armatura - prod. Grohe
okładziny ścienne - gres \"Quarzite\", prod. Nowa Gala (podłoga), prod. Venice (ściany)
szafka umywalkowa - na zamówienie

powierzchnia łazienki: ok. 5 m2

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA