Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Ciepła woda to istota każdej łazienki. Może być ona wytwarzana przez wiele typów urządzeń, zróżnicowanych pod względem konstrukcji, rodzaju wykorzystywanego medium oraz typu konfiguracji z pozostałymi elementami sieci c.w.u. Najprościej jest podgrzać wodę za pomocą niewielkiego, taniego, bezciśnieniowego podgrzewacza.

Jest to bezsprzecznie najprostszy i najtańszy sposób na „zorganizowanie” ciepłej wody praktycznie w każdej łazience i toalecie. Do prawidłowego działania potrzebują praktycznie tylko doprowadzenia zasilania elektrycznego określonego szeregiem wymagalnych parametrów dotyczących rodzaju i przekroju przewodu zasilającego, uziemienia oraz właściwego zabezpieczenia instalacji. W praktyce moc tych urządzeń zasilanych napięciem 230V nie przekracza 6 kW, co nie stanowi przeszkody stosowania ich w większości obiektów podłączonych do sieci energetycznej.
Niewielkie podgrzewacze elektryczne bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej, w której z różnych względów nie opłaca się montować rozbudowanej instalacji dostarczającej ciepłej wody użytkowej, względnie gdy nie jest to możliwe. Decydują się na nie m.in. użytkownicy łazienek i sanitariatów (ale także np. kuchni), z których korzysta się okazjonalnie. Podgrzewacze bezciśnieniowe mogą współpracować tylko ze specjalną armaturą, którą producenci zwykli dostarczać w komplecie. Zwykle jest to trójdrożna bateria, z pomocą której można mieszać wodę w celu osiągnięcia właściwej temperatury oraz doprowadzenia jej do miejsca przeznaczenia.
Zdecydowane gros oferty tego typu urządzeń dostępnych na polskim rynku pochodzi od rodzimych wytwórców, którzy dosyć dobrze opanowali ich wytwarzanie. Od urządzeń tego typu oczekuje się w głównej mierze niezawodności i atrakcyjnych cen. Obie te cechy właściwe są modelom pochodzącym od rodzimych producentów. Ich cena rzadko przekracza kwotę 500 zł, co wraz z niskimi kosztami montażu czyni z nich najbardziej atrakcyjną z finansowego punktu widzenia alternatywę na rynku.
Mimo prostoty konstrukcyjnej urządzenia te zaopatrzone są w kilka zabezpieczeń, chroniących użytkownika przez porażeniem, zaś samo urządzenie przed trwałym uszkodzeniem. Miedziane grzałki stosowane w podgrzewaczach przepływowych gwarantują dużą trwałość urządzeń oraz odporność na pęcherzyki powietrza i zanieczyszczenia zawarte w podgrzewanej wodzie. Stabilizatory w zaworze przepływu sprawiają, że w przypadku obniżenia ciśnienia w sieci do poziomu, przy którym stabilizator nie może kontrolować przepływu, wyłączniki ciśnienia odłączają zasilanie elektryczne. Bezpieczniki ciśnieniowe w modelach pojemnościowych zabezpieczają zbiornik przed przeciążeniem, jakie może spowodować zablokowany odpływ (zamarznięta woda, zatkane otworki w pierścieniach prysznica itp.).

Modele przepływowe. Stosunkowo liczniejsze od modeli pojemnościowych są bezciśnieniowe podgrzewacze przepływowe. Regulacja temperatury jest w nich realizowana przez sterowanie natężeniem przepływu wody. Siłą rzeczy nie może być ona szczególnie precyzyjna, jest to jednak cena, jaką użytkownicy płacą za prostotę i niską cenę opisywanych urządzeń. Wyjątek stanowią modele sterowane elektronicznie, dopasowujące chwilowy pobór mocy do przepływu wody w taki sposób, aby uzyskać żądany przez użytkownika strumień wody o odpowiednio wysokiej tempera-turze. W ten właśnie sposób zbudowane są np. podgrzewacze serii „Opus” produkowane przez firmę Kospel. Oprócz zintegrowanego pokrętła sterującego wypływem wody posiadają one dodatkowe pokrętło, za pomocą którego można stosunkowo precyzyjnie zaprogramować temperaturę wypływającej wody, niezależnie od ewentualnych zmian temperatury wody zasilającej.
Podgrzewacz przepływowy o mocy 5 kW jest w stanie wyprodukować ok. 2,5 litra na minutę ciepłej wody przy podgrzaniu jej o ok. 30oC. Oznacza to, że urządzenia tego typu są w stanie zasilić natrysk, tworząc w ten sposób pełnowartościową łazienkę. Oczywiście subiektywny komfort kąpieli najczęściej nie będzie dorównywać temu, jaki mają użytkownicy „dużych” urządzeń służących do przygotowania c.w.u. czy też sieci komunalnej. Co znaczące, w modelach tego typu praktycznie nie występuje również ryzyko zatrucia bakterią Legionella, która w niektórych przypadkach może rozwijać się w urządzeniach pojemnościowych.

Modele pojemnościowe. Alternatywą dla niewielkich podgrzewaczy przepływowych są niewielkie bezciśnieniowe podgrzewacze pojemnościowe. Ich pojemność (zwykle 5, 10 lub 15 litrów) odpowiada potrzebom związanym z użytkowaniem umywalek bądź też zlewozmywaków. Współpracują ze specjalną armaturą, zwykle sprzedawaną w komplecie z urządzeniem, która redukuje ciśnienie z tego, jakie panuje w instalacji, do atmosferycznego, pod jakim woda pozostaje w zbiorniku. Podobnie jak modele przepływowe posiadają one szereg zabezpieczeń elektrycznych chroniących użytkowników przed porażeniem, zaś same urządzenia przed trwałym uszkodzeniem.
ANDRZEJ TOPCZEWSKi


OPINIA FACHOWCA
Piotr Poddaniec, kierownik biura konstrukcyjnego Nibe-Biawar Sp. z o.o.

Zasadą działania przepływowych podgrzewaczy jest pobór prądu tylko w momencie korzystania z ciepłej wody. Zatem grzejąc wodę podgrzewaczem przepływowym zużywa się tylko tyle energii, ile to konieczne. W ogrzewaczach przepływowych jednopunktowych temperatura wody regulowana jest wielkością jej przepływu. Zaletą tego systemu przygotowania ciepłej wody jest także mała masa urządzeń, niewielkie gabaryty oraz możliwość montażu w miejscu poboru wody. Przy określaniu zapotrzebowania na ciepłą wodę dla każdego punktu można dobrać indywidualnie odpowiedni typ ogrzewacza. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i korzystne dla użytkowników, ponieważ daje możliwość ustawienia temperatury wody na każdym ogrzewaczu oddzielnie, przez co oszczędza się wodę i energię elektryczną.
Zapotrzebowanie na ciepłą wodę zależy od liczby osób (użytkowników) oraz ilości punktów czerpalnych. Ważnym czynnikiem jest też rodzaj punktu czerpalnego (wanna, umywalka itp.). Wahania zużycia wody użytkowej są znaczne i zwykle zawierają się w przedziale od 20 litrów na dzień i osobę przy niskim, a od 40 do 80 litrów na osobę i dzień przy wysokim zapotrzebowaniu. Średnio przyjmuje się, że w gospodarstwie domowym zużycie wody użytkowej o temperaturze 45oC wynosi 30 litrów na osobę w ciągu dnia. Przy doborze przepływowych ogrzewaczy wody kierować się należy ich wydajnością oraz mocą elementów grzejnych.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA