Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wydaje się, że grzejnik łazienkowy na dobre zadomowił się w polskiej łazience stając się już standardem. Urządzenie to szczególnie doceniane jest zimą, jednak przydatne może być także latem. Pod warunkiem, że zamontuje się w nim specjalną grzałkę.

REKLAMA

Wydaje się, że grzejnik łazienkowy na dobre zadomowił się w polskiej łazience stając się już standardem. Urządzenie to szczególnie doceniane jest zimą, jednak przydatne może być także latem. Pod warunkiem, że zamontuje się w nim specjalną grzałkę.

Grzałki elektryczne do grzejników łazienkowych obecne są na polskim rynku już od kilku lat. Ich produkcją zajmują się zarówno producenci grzejników (m.in. Enix, Terma Technologie, Gorgiel) jak i producenci elementów grzejnych (np. Cini, Heat-Pol, Selfa). Urządzenia te podlegają certyfikacji na Znak Bezpieczeństwa ŇB\". Gwarancja udzielana przez producentów grzałek wynosi zazwyczaj rok lub dwa lata.

SPOSÓB DZIAŁANIA. Grzałka elektryczna w grzejniku działa na zasadzie efektu termosyfonowego. Cyrkulacja wody wywołana efektem termosyfonu pozwala na równomierne ogrzewanie całej powierzchni grzejnika. Dzięki termostatowi zużycie energii elektrycznej jest w pełni sterowalne w zależności od potrzeb użytkownika i celów, dla których wykorzystywany jest grzejnik (suszenie wilgotnych ręczników czy dogrzewanie łazienki). Maksymalne zużycie energii elektrycznej zależy od mocy grzałki. Niewielka, estetyczna obudowa pozwala na zamontowanie urządzenia niemal w każdej łazience bez szkody dla całości wystroju wnętrza. Podłączenie wtyczki grzałki do sieci poprzez programator (urządzenie dodatkowe) umożliwia ponadto automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia o zaprogramowanej porze.

Na polskim rynku dostępne są grzałki elektryczne o mocy od 300 do 900 W, długości od ok. 200 do ponad 600 mm oraz gwincie mocującym 1/2\' i 5/4\'. Pozwala to na ich dostosowanie do parametrów technicznych niemalże dowolnego grzejnika. Zaleca się, by moc grzałki wynosiła około 60-70% mocy grzejnika przy parametrach 90/70/20ˇC (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). Krajowi producenci grzejników oferują co prawda określone grzałki do danego modelu grzejnika łazienkowego, nie ma jednak konieczności montowania grzałki od razu w momencie instalowania grzejnika. Równie dobrze można to zrobić później.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami (PN-IEC 60364-7-701: 1999) grzejniki z grzałką elektryczną można montować jedynie w III strefie ochronnej łazienki, tj. w odległości przynajmniej 60 cm od obrysu wanny i brodzika, gdzie prawdopodobieństwo kontaktu z wodą jest stosunkowo niskie. Zasady bezpieczeństwa mówią też, że gniazdo elektryczne, do którego będzie włączona wtyczka grzałki, musi mieć uziemienie.

ZASADY INSTALACJI. Grzałki elektryczne można podłączać wyłącznie w pozycji pionowej do jednego z dwóch dolnych króćców przyłączeniowych grzejnika. Pionowe kolektory grzejników łazienkowych zakończone są standardowo czterema króćcami przyłączeniowymi, do których podłącza się zasilanie i powrót instalacji centralnego ogrzewania oraz odpowietrznik. Czwarty króciec może być wykorzystany do podłączenia grzałki elektrycznej. Jeżeli grzejnik zasilany jest od dołu, przy kolektorze powrotnym konieczne staje się zastosowanie trójnika. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie armatury przyłączeniowej, dzięki której zasilanie i powrót podłączone są do jednego kolektora, natomiast w otworze dolnym drugiego kolektora montowana jest grzałka. W przypadku grzejników z przyłączeniem bocznym grzałkę elektryczną zamontować można jedynie w kolektorze nie posiadającym bocznych króćców przyłączeniowych.

Podstawowym warunkiem poprawnego działania grzałki elektrycznej jest wypełnienie grzejnika wodą (niektórzy producenci dopuszczają również działanie grzałki w grzejnikach olejowych). Jednak, aby zapobiec krążeniu wody w instalacji, urządzenie można uruchomić dopiero po zamknięciu zaworu odcinającego na zasilaniu (jeśli grzejnik jest zasilany od dołu) lub zaworu odcinającego na przewodzie powrotnym (w przypadku, gdy grzejnik jest zasilany od góry, krzyżowo). Ponieważ po włączeniu grzałki elektrycznej woda pod wpływem podwyższonej temperatury będzie zwiększać swoją objętość, nie można całkowicie odciąć grzejnika od instalacji centralnego ogrzewania. Na powrocie instalacji c.o. w grzejniku nie powinno się w związku z tym montować zaworów odcinających tak, by umożliwić instalacji przejęcie części cieczy.

Funkcjonalność i łatwość montażu sprawiają, że grzałki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Jak mówią handlowcy, po te urządzenia chętnie sięgają obecnie instalatorzy i wykonawcy zaopatrujący się w hurtowniach instalacyjnych, ale coraz częściej o grzałki pytają również klienci w sklepach detalicznych. Niektórzy decydują się na jej zakup już w momencie kupna grzejnika, inni dokupują grzałkę później. Jest to co prawda wydatek rzędu ok. 200-300 złotych, doceni go jednak każdy użytkownik łazienki. Tym bardziej, że koszt zużycia prądu przez grzałkę jest stosunkowo niewielki w porównaniu z kosztami ponoszonymi przy pracy całej instalacji c.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA