Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienki są pomieszczeniami, w których systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego wykorzystywane są stosunkowo często. Decydują o tym parametry techniczno-użytkowe systemów grzejnych, odpowiadające podwyższonym wymaganiom łazienek w zakresie utrzymania odpowiedniej temperatury.

REKLAMA

Łazienki są pomieszczeniami, w których systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego wykorzystywane są stosunkowo często. Decydują o tym parametry techniczno-użytkowe systemów grzejnych, odpowiadające podwyższonym wymaganiom łazienek w zakresie utrzymania odpowiedniej temperatury.

Choć na polskim rynku obecna jest stosunkowo wąska grupa producentów i marek systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego, to z powodzeniem zaspokaja ona jego potrzeby. Niemal wszystkie firmy zostały ujęte w niniejszym przeglądzie.

Oprócz kilku wiodących europejskich producentów swój zauważalny udział mają w rynku rodzimi wytwórcy, wykorzystujący zwykle komponenty znanych poddostawców, co generalnie pozytywnie wpływa na jakość tych urządzeń.

POPULARNE MATY. Dzięki elektrycznemu ogrzewaniu podłogowemu można w stosunkowo prosty sposób podnieść temperaturę powietrza w łazience do ok. 24ˇC, czyli temperatury przyjętej jako komfortowa w tego typu pomieszczeniach. Jak w przypadku wszystkich elektrycznych systemów ogrzewania można z nich w prosty sposób korzystać przez cały rok. Docenią to szczególnie użytkownicy mieszkań, które ogrzewane są z zewnętrznej sieci ciepłowniczej. Kolejną zaletą, właściwą wszystkim systemom ogrzewania elektrycznego jest wysoka, dochodząca do 100% sprawność. Systemy zasilane są z sieci prądem jednofazowym o napięciu 230 V.

Opisane własności zadecydowały o tym, że prezentację w przeglądzie zdominowały maty grzejne, stanowiące alternatywę dla kabli (lub też sporadycznie folii) grzejnych stosowanych zwykle w przypadku większych powierzchni lub w miejscach, gdzie niezbędna jest wyższa moc jednostkowa.

Maty zdecydowanie lepiej sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, jakimi są łazienki. Ich zestandaryzowane wymiary ułatwiają dobór optymalnego modelu maty do konkretnej łazienki.

Stosunkowo niski (chociaż porównywalny do systemów opartych o kable grzejne) jest koszt zakupu mat

(a w zasadzie kompletnych systemów wraz z elementami sterującymi). Zdecydowanie szybszy i prostszy jest też sam montaż mat układanych w warstwie zaprawy klejowej pod płytkami ceramicznymi - dominującym materiałem stosowanym przy wykańczaniu podłóg w łazienkach.

W celu dodatkowego uproszczenia montażu poszczególni wytwórcy oferują gotowe zestawy, których parametry ściśle odpowiadają wymaganiom stawianym przez miejsce finalnego przeznaczenia. Przykładem jest propozycja firmy Devi, która w ramach systemu deviheat proponuje zestawy grzejne przeznaczone do samodzielnego montażu w łazienkach, zawierające matę grzejną devimat o odpowiednio dobranej mocy, termoregulator oraz rurkę instalacyjną.

AUTOMATYKA. W zakresie ogólnej konstrukcji same maty grzejne są do siebie bardzo zbliżone (jedną z podstawowych różnic jest rodzaj zasilania: jednostronne albo dwustronne). Większe różnice dotyczą szczegółów konstrukcyjnych mat (a ściślej samych przewodów grzejnych, ich izolacji i ekranowania) oraz elementów automatyki sterującej współtworzących kompletny system ogrzewania podłogowego. Odpowiadają one za funkcjonalność i energooszczędność eksploatacji systemów ogrzewania podłogowego. Najnowsze modele pozwalają na znaczne zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej bez jednoczesnego pogorszenia komfortu termicznego związanego z przebywaniem w ogrzewanych (dogrzewanych) pomieszczeniach. Zastosowanie \"inteligentnych\" termostatów pozwala na oszczędność energii elektrycznej rzędu 10-15%. Najważniejszą cechą elektronicznych programatorów jest możliwość automatycznego osiągania pożądanej przez użytkownika temperatury w ściśle określonym czasie (w trybie dobowym, tygodniowym itp.). Z kolei np. często dostępna funkcja \"otwarte okno\" pozwala na przewietrzanie pomieszczeń bez nadmiernego wzrostu temperatury podłogi, a co za tym idzie także zbędnych strat energii.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA