Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Systemy elektryczne to dobre uzupełnienie zasadniczych systemów grzewczych.

REKLAMA

Na korzyść nowoczesnych elektrycznych urządzeń grzewczych przemawia prostota ich montażu i obsługi, bezpieczeństwo użytkowania oraz stosunkowo niskie koszty zakupu (ale już nie eksploatacji). Cechy te sprawiają, że systemy elektryczne bardzo dobrze uzupełniają zasadnicze systemy grzewcze mieszkań, które w określonych porach roku okazują się niewystarczające.

Zbliżająca się jesień w przypadku łazienki może kojarzyć się z nieprzyjemnymi zimnymi porankami. Doświadczyć tego mogą w szczególności użytkownicy mieszkań uzależnionych od komunalnej sieci ciepłowniczej; nie zawsze dostawca energii cieplnej odpowiednio szybko reaguje na gwałtowne zmiany temperatury na zewnątrz. W związku z tym rzeczywista temperatura w łazienkach może zdecydowanie odbiegać od minimalnej temperatury komfortu, która dla tego typu pomieszczeń jest ustalona na poziomie ok. 24°C. Może to skutkować poważnym dyskomfortem korzystania z kąpieli. W takiej sytuacji praktycznie jedynym sposobem na dogrzanie pomieszczeń łazienkowych są urządzenia elektryczne różnego typu.

KLASYCZNE DRABINKI. Najprostszym sposobem zaprzęgnięcia energii elektrycznej do ogrzewania pomieszczeń kąpielowych są rurkowe grzejniki łazienkowe z wbudowaną grzałką elektryczną, które w sezonie grzewczym (w czasie funkcjonowania sieci c.o.) są częścią zasadniczego, wodnego systemu ogrzewania. W odosobnionych przypadkach są to grzejniki wyłącznie elektryczne wypełnione olejem. Ich budowa pozwala na zawieszanie na nich np. ręczników w celu wysuszenia, co jest zwykle niemożliwe w przypadku innych grzejników elektrycznych. Grzejniki są bryzgoszczelne, mają podwójną izolację i są zwykle sterowane za pomocą wmontowanego termostatu (mogą też współpracować z programatorem). Ich moc nie przekracza 1 kW, zaś orientacyjny dobór mocy takich urządzeń wynosi od ok. 100 do 130 W/m2 ogrzewanej powierzchni.

CIEPŁO PRZEZ KONWEKCJĘ. Większość grzejników przekazuje ciepło jednocześnie na drodze promieniowania i konwekcji, choć najczęściej jeden ze wspomnianych sposobów dominuje. W grzejnikach konwektorowych (nie tylko elektrycznych) ciepło oddawane jest prawie wyłącznie na zasadzie konwekcji.
Moc dostępnych na rynku grzejników konwektorowych wynosi 0,2-3 kW, a ich sprawność – niemal 100% (nie występują straty przesyłu ciepła). Tak więc – w znacznym przybliżeniu – rzeczywisty koszt ich użytkowania jest  prostą funkcją mocy urządzenia, czasu jego eksploatacji oraz jednostkowej ceny energii elektrycznej.
Elementy grzejne konwektorów mogą być typu nisko- lub wysokotemperaturowego. Modele z grzałkami niskotemperaturowymi konstruowano z myślą o ogrzewaniu ciągłym, więc nieco gorzej sprawdzają się jako urządzenia do szybkiego, doraźnego dogrzewania łazienek. Ich elementy grzejne to zwykle przewody o izolacji z tlenku magnezu, osłonięte rurką wykonaną ze stali szlachetnej. Na rurce zamontowane są aluminiowe elementy w kształcie żeber (lamele), między którymi znajdują się przerwy (dylatacje) kompensujące różną rozszerzalność cieplną materiałów. Ożebrowanie (radiator, dyfuzor) zwiększa powierzchnię wymiany ciepła, dzięki czemu jest ono oddawane bardziej intensywnie. W konwektorach z elementami wysokotemperaturowymi stosuje się zwykle grzałki grzebieniowe, z przewodami grzejnymi nawiniętymi na element ceramiczny.
W pomieszczeniach ogrzewanych głównie przez konwekcję, może wystąpić niekorzystny rozkład temperatury. Ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem i przez to nie może być wykorzystane do ogrzewania. Przy podłodze natomiast jest dużo chłodniej niż w podobnych pomieszczeniach z grzejnikami płytowymi. Z tego względu należy unikać konwektorów w pomieszczeniach wysokich.  W pomieszczeniu z ogrzewaniem konwekcyjnym powietrze w pobliżu grzejnika nie przegrzewa się, co może się zdarzyć w pobliżu grzejników promieniujących (na przykład płytowych). Ponadto w konwektorach nie ogrzewa się też niepotrzebnie powierzchnia ściany zewnętrznej, na której jest zawieszony grzejnik. Dlatego też urządzenia tego typu zalecane są zwłaszcza do pomieszczeń z oknami o dużej powierzchni. Jednakże w łazienkach warunki często zmuszają do zamontowania grzejników na ścianie bez okien. W takich przypadkach dobrze jest umieścić nad nimi specjalne parapety, które będą odpowiednio ukierunkowywać przepływ ciepłego powietrza. W przeciwnym wypadku szybko pojawią się na ścianie „smugi”, szczególnie w miejscach nie pokrytych płytkami ceramicznymi.

CIEPŁE PROMIENIE. Równie łatwe i nieskomplikowane w użyciu, choć wciąż mniej popularne od konwektorów, są ogrzewacze promiennikowe różnego typu. Ich funkcjonowanie nie różni się od tego, w jaki sposób ogrzewa nas słońce. Ludzkie ciało najwięcej ciepła oddaje do otoczenia przez promieniowanie z powierzchni ciała (ok. 46%), czyli zdecydowanie więcej niż przez przewodzenie i konwekcję (33%), parowanie (19%) i wydychanie powietrza (2%). Promienniki uzupełniają więc tę część ciepła, która jest tracona w największym zakresie.
Promieniowanie zmienia się w ciepło dopiero przy natrafieniu na osobę lub przedmiot. Daje to uczucie pożądanego komfortu cieplnego, pomimo że powietrze znajdujące się w pomieszczeniu ma niższą temperaturę w porównaniu z ogrzewaniem konwencjonalnym. Wprawdzie promieniowanie cieplne po zetknięciu się z przedmiotami (ściany, podłoga, meble) ulega częściowemu odbiciu (ok. 15%), to blisko 85% jest pochłaniane i zamienia się w energię cieplną.
Strumień ciepła przenikający z pomieszczenia na zewnątrz (straty ciepła) jest wprost proporcjonalny do różnicy temperatur pomiędzy tymi dwiema strefami. Przyjmuje się, że redukcja temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% energii przeznaczanej na ogrzewanie. Ogrzewanie za pomocą fal podczerwieni minimalizuje więc stopień nagrzewania powietrza, co ma bezpośredni wpływ na powstałą różnicę temperatur pomiędzy strefami powietrza przy suficie i przy podłodze.

MAŁE WYMIARY – DUŻA WYDAJNOŚĆ. Urządzeniami wyjątkowo dobrze sprawdzającymi się w łazienkach są tzw. szybkie ogrzewacze w formie dmuchawy, których zasadniczym elementem jest wentylator o dużej wydajności oraz elektryczny element grzewczy o stosunkowo wysokiej mocy (min. 2 kW). Elementy te są umieszczane w zwartej kompaktowej obudowie. Na korzyść takich ogrzewaczy (zwanych też termowentylatorami) przemawia nieskomplikowana obsługa połączona z wysoką funkcjonalnością. Urządzenia takie mogą kierować w określonym kierunku silny strumień powietrza podgrzanego o kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Dzięki temu uzyskuje się wysoką temperaturę w miejscu przebywania osoby korzystającej z łazienki oraz stopniowy wzrost temperatury w całym pomieszczeniu. Jak wszystkie wcześniej opisane systemy, ogrzewacze te również bywają wyposażone w termostaty i programatory czasowe podnoszące ich właściwości użytkowe (możliwość stosowania programów dobowych itp.).
Dla zamontowania wszystkich przedstawionych urządzeń grzewczych wystarczą praktycznie podstawowe narzędzia oraz niewiele czasu. Podobnie prosta jest obsługa (szczególnie w przypadku modeli z najnowocześniejszymi termostatami i programatorami). Niestety, ciepło uzyskane przy ich wykorzystaniu jest droższa niż to z tradycyjnych źródeł.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIA: SERWIS FIRM


Wszystkie opisane urządzenia mogą być zasilane jednofazowym prądem o napięciu 230V, co oznacza, że można ich używać praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Warto jednak w takich przypadkach wziąć pod uwagę charakterystyczne cechy łazienki i wykonać instalację elektryczną zgodnie ze specjalistycznymi wytycznymi. Po pierwsze, należy zawsze brać pod uwagę konieczność wykonania miejscowych połączeń wyrównawczych łączących ze sobą oraz z przewodami ochronnymi wszystkie części przewodzące (metalowe wanny, brodziki, rury, baterie, armaturę, grzejniki i podgrzewacze, elementy konstrukcji i zbrojenia budynku). Należy także pamiętać o stosowaniu przewodów wielożyłowych izolowanych lub w powłoce izolacyjnej bądź przewodów jednożyłowych w specjalnych rurach izolacyjnych. Gniazdka w łazience muszą być zabezpieczone wyłącznikami różnicowo-prądowymi o znamionowym różnicowym prądzie nie większym niż 30 mA.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA