Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Marike Andeweg to młoda, holenderska projektantka z bardzo racjonalnym podejściem do tego co robi. Swoje produkty ubiera w proste kształty, nadaje im skromną formę, uszlachetnia drogim materiałem. Jej design określić można jako apoteozę minimalizmu. O tym, jak skutecznie jej to wychodzi, świadczą liczne nagrody zdobywane na międzynarodowym forum.

- W Pani projektach dominuje stylistyczna prostota. Samą siebie określa zaś Pani jako osobę o racjonalnym podejściu do designu...
Marike Andeweg: Patrzę na design w szerszej perspektywie - to nie tylko gotowy już produkt, ale przede wszystkim tworzenie i istnienie. Jeżeli produkt we wszystkich swoich aspektach jest dobry, każdy może to zauważyć i stwierdzić. I tego właśnie pragnę dla wszystkich moich projektów. Pracując zawsze szukam odpowiedniego połączenia dla estetyki, funkcji i materiału. To wszystko ma właśnie odzwierciedlać prostotę. 
- Czy na takie podejście do designu mogła mieć wpływ holenderska tradycja i kultura? Holendrzy szczególnie w kwestii designu są dość powściągliwi...
Tak, racjonalne podejście do rzeczywistości z pewnością jest typowe dla Holendrów. Tak też zostałam wychowana.
- Aktualnie łazienkowy design bardzo często odcina się od minimalizmu i prostoty i kieruje w stronę koloru, wzoru, zaskoczenia użytkownika. Co sądzi Pani o takim wizerunku łazienki?
Jeżeli wszystkie wspomniane elementy - kolor, wzór, odważna forma - wystąpią w jednym wnętrzu łazienkowym, możesz być pewna, że nie ja je zaprojektowałam. Nie mam nic przeciwko harmonijnie dobranym kolorom w łazience - nawet tym intensywnym, ani także nie oponuję przeciwko pojawieniu się w niej nieoczekiwanych form. Jestem po prostu zwolenniczką ponadczasowego wzornictwa, które wyraża się w prostych liniach, stonowanych kolorach i skromnych kształtach.
- Łazienkowe sprzęty Pani projektu powstają głównie z materiałów typu solid surface. Dlaczego wybiera Pani ten dość drogi materiał?
To prawda, pracuję z wysokiej jakości materiałami opartymi na komponentach akrylu i minerałów. Odporność na wodę i łatwość w utrzymaniu czystości to dwa najbardziej pożądane czynniki jeżeli chodzi o materiały przeznaczone do łazienki. Na rynku pojawia się mnóstwo fascynujących, nowych materiałów, które właśnie przez to, że nie spełniają tych wymagań są odrzucane. W tej perspektywie design na zawsze pozostanie wyzwaniem i tak też postrzegam moją pracę z tego rodzaju materiałami. 
- Swoją karierę rozpoczynała Pani od projektowania mebli. Dziś skupia się głównie na wyposażeniu łazienkowym. Nie tęskni Pani do wyjścia poza obręb wyposażenia łazienki?
Pracuję właśnie nad kolekcją biżuterii dla uznanego holenderskiego jubilera. Pierwsze, ręcznie wykonywane pierścionki pokazały się na rynku kilka tygodni temu. Nie myślę o zmianie, ale chciałabym projektować więcej zróżnicowanych rzeczy.
ROZMAWIAŁA: MARTA MATRACKA
ZDJĘCIA: MARIKE EUROPE

MARIKE ANDEWEG
Hasło przewodnie jej pracy to \"enjoy the simplicity\", czyli \"ciesz się prostotą\". Tej idei podporządkowała cały swój design. Można to zresztą tłumaczyć holenderskim pochodzeniem Marike - Holendrzy z natury bliżsi są \"racjonalnemu\" designowi niż nieprzewidywalnym eksperymentom.
Marike Andeweg (ur. 1978 r.) ukończyła wzornictwo przemysłowe na Haagse Hogeschool. W 2003 r. założyła własną firmę produkującą wyposażenie łazienkowe Marike Europe. Już jej debiut, kolekcja \"Well\" dostrzeżony został na międzynarodowym forum i wyróżniony m.in. iF Design Award 2005. Jest zdobywczynią m.in. dwóch tytułów iF Design Award 2007, zwyciężczynią trzeciej edycji Baby Tycoon Award oraz 100% design award.
www.marike.net

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA