Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zdobienie płytek metodą druku cyfrowego

REKLAMA

Techniki zdobienia ceramiki użytkowej są tak stare, jak ona sama. Przez wieki były ulepszane, by osiągnąć doskonałość w ostatnich latach. Wśród wszystkich technik zdobienia płytek ceramicznych na pierwsze miejsce wychodzą te wykorzystujące najnowsze rozwiązania informatyczne. Technologia druku cyfrowego, bo o niej mowa, pozwala na tworzenie efektów zdobniczych, które są w zasadzie nieosiągalne przy wykorzystaniu innych, mniej zaawansowanych technik.

NA PRZESTRZENI ostatnich kilkudziesięciu lat opracowano kilka „tradycyjnych” z dzisiejszego punktu widzenia technologii, które dobrze sprawdzają się przy wielkomasowej produkcji płytek i zapewniają walory artystyczne na odpowiednio wysokim poziomie. Najpopularniejszymi technikami zdobienia płytek szkliwionych stały się sitodruk bezpośredni i natrysk, choć stosunkowo wielu producentów po dziś dzień hołduje także najbardziej tradycyjnemu ręcznemu nanoszeniu farb pędzlem.
Wspomniane technologie, jakkolwiek systematycznie udoskonalane, w pewnym momencie osiągnęły kres swych technicznych możliwości. Dalsze, jeszcze precyzyjniejsze sterowanie dozowaniem mikroskopijnych dawek farb ceramicznych i ich bardzo dokładnym pozycjonowaniem na płytce okazało się praktycznie niemożliwe. Należało więc szukać innych technik. Przy tej okazji wypadałoby przyznać, że technolodzy dołożyli wszelkich starań, by „wycisnąć” z sitodruku i natrysku możliwie jak najwięcej. I nie chodzi tu tylko o precyzję i niepowtarzalność wzoru, ale głównie o ekologię i bezpieczeństwo użytkowników pomieszczeń wykończonych płytkami ceramicznymi. To właśnie w trosce o środowisko wykorzystano do zdobienia płytek ekologiczne farby bezołowiowe, które pomimo braku związków tego metalu w topniku, zapewniają właściwe wybłyszczenie powierzchni płytek i intensywność ich barw. Mimo tego okazało się, że aby zdobyć uznanie klientów na tak bardzo konkurencyjnym rynku, należy zaproponować im coś zupełnie nowego. Tradycyjne „analogowe” technologie nie mogły zaspokoić tego zapotrzebowania. Dopiero wdrożenie techniki druku cyfrowego otworzyło przed projektantami i producentami płytek ceramicznych całkowicie nowe możliwości. Niezaprzeczalne atuty nowej technologii sprawiły, że z roku na rok wykorzystuje ją coraz większa liczba producentów płytek ceramicznych na całym świecie. Płytki ceramiczne zdobione przy wykorzystaniu technologii druku cyfrowego produkowane są także w Polsce. Rola pioniera przypadła Ceramice Paradyż, która tak wykańczane płytki (marka My Way) produkuje już od niemal 4 lat.

ELEKTRONICZNE SERCE SYSTEMU. Najważniejszym elementem całego złożonego procesu  technologicznego druku cyfrowego jest precyzyjna drukarka bądź ploter precyzyjnie przekazująca na płytkę praktycznie dowolny projekt, który został wcześniej zapisany w pamięci komputera. Technologia daje możliwość odwzorowania dowolnego projektu, także zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Obróbka wzoru w komputerze pozwala w ten sposób np. na tworzenie niepowtarzalnych pojedynczych płytek, umożliwia też personalizację wydruków oraz całych serii tej samej płytki różniących się od siebie detalami. Gwarantuje to wrażenia wizualne na najwyższym poziomie.
Dodatkowo, dzięki dużej jakości wydruku, można produkować płytki będące bardzo dokładnymi odwzorowaniami naturalnych tworzyw, takich jak kamień czy drewno, które to wzory biją w ostatnim czasie rekordy popularności. Grafiki takich płytek do złudzenia przypominają kamień, a każda z nich jest inna od poprzedniej – są niczym cięte z jednego bloku skały. Równie efektownie prezentują się wzory płytek imitujące tkaniny lub inne materiały o drobnej strukturze.
Potencjał techniki druku cyfrowego przejawia się także w możliwości tworzenia trójwymiarowych obrazów na płaskiej powierzchni płytek, co już samo z siebie stanowi czynnik decydujący o ich unikalności.  Metoda cyfrowa pozwala również na drukowanie na nierównej powierzchni płytek strukturalnych, co zapewnia szczególnie ciekawe efekty zdobnicze.

BEZ ZŁYCH PIKSELI I KURZU. Aby ostateczny efekt był zgodny z oczekiwaniami projektantów wzorów płytek w procesie technologicznym należy wyeliminować wszystkie słabe punkty. Przygotowanie grafiki przewidzianej do naniesienia na płytki odbywa się na pojedynczej bitmapie, dzięki czemu drukowany obraz jest scalony, bardziej dokładny, a kolorystyka znacznie bogatsza. Pozwala to na osiągnięcie precyzyjnych efektów wzorniczych, niemożliwych do osiągnięcia przy wykorzystaniu metod tradycyjnych. Plik zostaje przesłany do drukarki, która jest zamontowana w komorze wolnej od pyłów i zanieczyszczeń. Drukarka nanosi na powierzchni płytki precyzyjny obraz opisany w pamięci komputera, po czym płytka jest wypalana, co ostatecznie utrwala jej wierzchni wzór.
Systemy cyfrowego druku na płytkach ceramicznych z powodzeniem wykorzystywane są już od kilku lat. W tym czasie były poddane kolejnych modernizacjom i udoskonaleniom, dzięki którym mogły osiągnąć dzisiejszy poziom. Zainteresowanie tą technologią sprawiło, że wytwarzaniem specjalistycznych urządzeń drukujących zainteresowała się coraz liczniejsza grupa producentów. Aktualnie  producenci płytek ceramicznych mają bardzo szeroki wybór – wysokiej jakości drukarek dostarczają tacy wyspecjalizowani producenci jak m.in. Cretaprint, KERAjet, Projecta Engineering (SiTi B&T), IN.TE.SA, TecnoFerrari czy Xaar.
Technologia druku cyfrowego byłaby niepełna, gdyby nie specjalne farby ceramiczne wykorzystywane do drukowania. Są one owocem zaawansowanej chemii – ich konsystencja oraz właściwości fizykochemiczne pozwalają wręcz określać je mianem tuszów, jak zresztą nazywają je sami producenci. Cyfrowa technologia zdobienia płytek stawia przed tuszami wiele wymagań, dotyczących nie tylko wspomnianych kolorów i konsystencji, ale także właściwego zachowania w warunkach bardzo wysokich temperatur, z którymi mamy do czynienia przy wypalaniu płytek. Ich producenci mogą wybierać spośród bogatej oferty kolorów i odcieni. Do grona czołowych europejskich dostawców tuszy do cyfrowego zdobienia płytek zaliczają się m.in. firmy Colorobbia, Esmalglass-Itaca, Ferro i Chimigraf-Fritta.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
Zdjęcia: ARCHIWUM FIRM


PIONIER POLSKIEGO RYNKU
Rafał Domaradzki, dyrektor centrum badawczo-rozwojowego Ceramiki Paradyż Sp. z o.o.
Ceramika Paradyż była pierwszym w tej części Europy producentem płytek ceramicznych, wykorzystującym w procesie produkcyjnym drukarki cyfrowe. Z zalet tej technologii korzystamy już ponad 5 lat. Na początku przygody z drukiem cyfrowym wykorzystywaliśmy nowatorską technologię do produkcji płytek do tej pory niemożliwych do wyprodukowania przy wykorzystaniu tradycyjnych metod zdobienia (np. nadruk w zagłębieniach struktur). Na dzień dzisiejszy wykorzystanie technologii druku cyfrowego w procesie produkcji płytek ceramicznych stało się absolutnym standardem – praktycznie każdy liczący się producent płytek ceramicznych realizuje produkcję z wykorzystaniem tej technologii. Zmieniło się również podejście do produktów, początkowy zachwyt możliwościami zdobienia i realizacja innowacyjnych produktów zastąpione zostały korzyściami ekonomicznymi związanymi z wykorzystaniem technologii nadruku cyfrowego: obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie elastyczności produkcji, produkcja małych partii pod konkretne zamówienie klienta. Technologia druku cyfrowego podlega ciągłej ewolucji, powstają nowe urządzenia, nowe surowce i nowatorskie rozwiązania techniczne, z których bez wątpienia będziemy korzystać. 

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ DRUKU
Jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych w dziedzinie cyfrowego druku płytek ceramicznych to głowica drukująca „Xaar 1001”. Urządzenie to wykorzystuje technologię  TF Technology polegającą m.in. na zastosowaniu specjalnego systemu recyrkulacji tuszu. Zastosowane rozwiązania dają producentom płytek ceramicznych duże możliwości w zakresie dowolnego komponowania wzorów płytek. Głowica ta odznacza się szczególnie wysokimi parametrami w zakresie dostępnej skali szarości, co zapewnia producentom płytek duże możliwości w sferze komponowania obrazów, zarówno łagodnych przejść tonalnych, jak też kontrastowych pól i ostrych linii.


 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA