Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Czechy to atrakcyjny rynek dla polskiej branży budowlanej. Dobra sytuacja gospodarcza naszych południowych sąsiadów pozwoliła na zdecydowany wzrost importu polskich produktów. A przyszłość rysuje się jeszcze lepiej.
Na zorganizowanej 27 listopada ub.r. w Warszawie konferencji „Perspektywy współpracy polsko-czeskiej w branży budowlanej” okazało się, że w 2004 r. była to wiodąca dziedzina wymiany gospodarczej obydwu państw. Wzajemne obroty pomiędzy Polską a Czechami osiągnęły wartość przekraczającą 264 mln dolarów, co w porównaniu z 2003 r. stanowi wzrost o ponad 26%. Wartość polskiego eksportu na rynek czeski osiągnęła wartość 133 mln dolarów, co oznacza wzrost o 31,4%.
Dominującą grupą asortymentową było „wyposażenie dla potrzeb budownictwa”, w ramach której zorganizowano kontrakty o wartości ponad 63 mln dolarów. Największą dynamikę sprzedaży do Czech zanotowały surowce dla budownictwa, maszyny i urządzenia budowlane, wyposażenie nieruchomości (w szczególności stolarka budowlana i wyroby sanitarne). Swoje przedstawicielstwa na rynku czeskim posiada już ponad 30 polskich firm, w tym m.in. Atlas, Cersanit i Ceramika Paradyż.
Branża budowlana jest ważną częścią gospodarki czeskiej i jej udział w PKB wynosi 8%. Na rynku czeskim działa ponad 300 przedsiębiorstw budowlanych, które zatrudniają powyżej 100 pracowników i ok. 2,5 tys. mniejszych firm. Produkcja budowlana w 2004 r. wzrosła o 9% w stosunku do 2003 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Przemysłu i Handlu prognozują, że w bieżącym i następnym roku spadek będzie nieznaczny w granicach 1-2%. Głównym motorem rozwoju branży budowlanej był, jak w przypadku większości nowych członków UE, rozwój budownictwa inżynieryjnego, ze względu na konieczność poprawy słabej infrastruktury drogowej. Wśród tych krajów także mieszkalnictwo jest na niewystarczającym poziomie zarówno pod względem jakości, jak i ilości mieszkań. Otwiera to szerokie perspektywy dla firm remontowych i budowlanych. W Czechach w ub.r. wydano 40 tys. pozwoleń na budowę mieszkań, co stanowi wzrost o 2,6% w stosunku do roku poprzedzającego.
Ożywienie wymiany między obydwoma krajami spowodowane jest m.in. zmianą przepisów po wejściu Polski i Czech do UE. Skróceniu uległ czas rejestracji firmy, nie ma konieczności zatrudniania obywatela czeskiego w kierownictwie polskiej firmy zarejestrowanej w Czechach, nie ma problemów z uzyskaniem pozwolenia na pracę dla polskich pracowników, ujednolicone zostały również przepisy dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych oraz zniesiono ograniczenia odnośnie uczestnictwa polskich firm w ogłaszanych przetargach publicznych.
Według analityków najbardziej perspektywicznymi segmentami wymiany gospodarczej pomiędzy Polską a Czechami w ciągu najbliższych lat będzie stolarka budowlana, wyroby ceramiczne, urządzenia sanitarne, maszyny budowlane i surowce budowlane.
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA