Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa wspólnie z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej zorganizowała konferencję na temat perspektyw rozwoju polskich przedsiębiorstw i producentów wyrobów budowlanych na rynku ChRL. Rodzimym przedsiębiorcom Chiny kojarzą się dziś przede wszystkim z importem i postrzegane są jako silna konkurencja, tymczasem okazuje się, że mogą one być także szansą na rozwój. Zdaniem organizatorów spotkania zainteresowanie możliwościami zaistnienia na chińskim rynku ze strony polskich firm jest coraz większe.
Należy na wszelkich dostępnych warunkach nie naruszających norm prawnych współpracować z rynkiem chińskim i zrozumieć fakt, że rynek ten stanowi 1,5 mld konsumentów, chcących posiadać wszelkie nowinki światowej produkcji – uważa Andrzej Wodzyński, współwłaściciel firmy Ceramika Tubądzin i prezes sekcji ceramiki przy Polskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. – Naszym zdaniem współpraca ta powinna być korzystna dla obu stron i zatem należy wykorzystać wszelkie nisze rynkowe, aby tam zaistnieć. Należy dostosować wzornictwo naszych firm do potrzeb nie tylko chińskiego konsumenta, ale również do potrzeb innych konsumentów tego regionu.
W konferencji, która odbyła się 24 października br. na terenie Stałej Wystawy BUDEXPO w Warszawie wzięli udział m.in. Yuan Guisen, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej, dyrektor biura PIPHB – Zbigniew Bachman, a także eksperci i najbardziej zainteresowani – producenci i handlowcy z Polski i ChRL, m.in. przedstawiciele firm: Opoczno SA, Ceramika Tubądzin i Grast&MTB.
W trakcie konferencji poruszone zostały kwestie szczególnie istotne dla przedsiębiorców, którzy zamierzają wejść na chiński rynek. Zaprezentowano m.in. sytuację panującą obecnie w gospodarce chińskiej oraz stosunki gospodarcze pomiędzy ChRL a Polską. Omówiono również kwestie bardziej szczegółowe, jak strategie negocjacyjne we współpracy z Chinami, rodzaje ubezpieczeń kredytów eksportowych i aspekty istotne dla wejścia z marką na rynek chiński (uwarunkowania kulturowe i prawne). Swoje doświadczenia z pobytu w ChRL i ocenę stosunków dwustronnych przedstawił dr Zdzisław Góralczyk, były ambasador RP w ChRL oraz doradca Prezesa Rady Ministrów.
Po części oficjalnej konferencji był także czas na rozmowy i wymianę doświadczeń chińskich i polskich przedsiębiorców.

Yuan Guisen, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej
W związku z szybkim rozwojem ChRL wzrosło zapotrzebowanie na materiały budowlane. Szczególnie na te o wysokiej jakości i przyjazne środowisku. Budownictwo nie tylko przyspieszyło rozwój rynku wyrobów budowlanych, ale również stało się czwartą chińską branżą po przemyśle, rolnictwie i handlu.
Polacy mogą działać na rynku budowlanym ze swoimi materiałami budowlanymi wysokiej jakości, wysokim poziomem wykonania, zaawansowanymi technologiami czy projektami polskich architektów. Mają na to duże szanse.
W związku z przystąpieniem Chin do WTO w ciągu 5 lat firmy uzyskają pozwolenie na zakładanie podmiotów zależnych ze 100-procentową własnością kapitału zagranicznego. Firmy o całkowitym kapitale zagranicznym mogą obecnie wykonywać w ChRL następujące typy projektów budowlanych:
– projekty budowlane finansowane całkowicie przez inwestorów zagranicznych lub granty,
– projekty budowlane finansowane przez kredyt od międzynarodowych instytucji finansujących i przyznawane przez międzynarodowe przetargi zgodne z warunkami kredytu,
– wspólnie tworzone projekty chińsko-zagraniczne, w których wkład zagraniczny jest równy bądź większy niż 50% lub wspólnie tworzone projekty chińsko-zagraniczne, w których wkład zagraniczny jest mniejszy niż 50%, ale które są technicznie trudne do wykonania przez chińskie przedsiębiorstwa samodzielnie,
– chińskie budowlane projekty inwestycyjne, które są trudne do samodzielnego wykonania przez chińskie przedsiębiorstwa (mogą być wspólnie wykonywane przez chińskie i zagraniczne przedsiębiorstwa za zgodą władz prowincji).
(Barbara Kluza, współpr. Zhuang Yan, II sekretarz ChRL w Warszawie)

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA