Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Są sytuacje, kiedy klasyczna wanna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z pewnymi niedogodnościami związanymi z ich użytkowaniem muszą się zmagać głównie osoby starsze lub niepełnosprawne, dla których bezpieczne wejście do wanny może stanowić istotny kłopot. Skutecznym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wykorzystanie wanny ze zintegrowanymi drzwiami. Kilka modeli tego typu dostępnych jest również na polskim rynku.

Społeczeństwa wysoko rozwiniętych krajów starzeją się, i wszystko wskazuje na to, że zjawisko to będzie postępować w coraz intensywniejszym tempie. Nie powinien więc dziwić fakt, że w Europie Zachodniej i USA funkcjonuje stosunkowo liczna grupa wyspecjalizowanych producentów wanien ze zintegrowanymi drzwiami, których istnienie jest sankcjonowane i rosnącym popytem na opisane modele.
Z racji charakterystyki duża część tej produkcji trafia do sanatoriów, szpitali, domów spokojnej starości itp.

ZRÓŻNICOWANA  OFERTA. Wanny takie dostępne są na polskim rynku głównie za sprawą łódzkiej firmy Sanitplast, pozostającej jak na razie ich jedynym rodzimym producentem. Zasadniczą część  oferty firmy, podobnie jak u producentów z Europy Zachodniej i USA (m.in. firmy Apal et Sunset, Aker Plastics, Banya Corporate itp.), stanowią modele, w których można zażywać kąpieli w pozycji siedzącej (wanny „Oaza” i „Tulip”). Niemniej jednak w ostatnim czasie oferta firmy wzbogaciła się również o model, w którym można kąpać się w pozycji leżącej. Propozycją tą jest wanna „Relax”, której forma (oczywiście jeśli nie bierze się pod uwagę drzwi) nie odbiega zbytnio od oferowanych na rynku „konwencjonalnych” wanien.
W podobnym kierunku podążają wybrani liderzy europejskiego rynku wyposażenia łazienek znani z „cywilnych” wanien wysokiego segmentu, pragnący uczynić swe produkty jeszcze bardziej funckjonalnymi. Ich wanny tworzone z myślą o wykorzystaniu w obiektach mieszkalnych (np. „Twinline” firmy Artweger i „Bella Vita Step-in 570” Duscholux), zachowując cenne cechy użytkowe wynikające z zastosowania drzwiczek, wyróżniają się tradycyjnym dla reszty ich oferty atrakcyjnym wzornictwem. Stanowią przy tym wizytówkę potencjału technologicznego i wzorniczego tych firm. W dostępnych na rynku „cywilnych” wannach opisywanego typu drzwi wykonane są z grubego szkła. Poza oczywistym pozytywnym efektem wzorniczym szkło  (o grubości 8-10 mm) zapewnia dużą sztywność, nieocenioną z punktu widzenia szczelności drzwiczek.
masywna budowa. Nawet osobom na co dzień nie obeznanym z rynkiem wyposażenia łazienkowego, na widok takich wanien ciśnie się na usta pytanie, w jaki sposób rozwiązano problem ich szczelności, która musi być bezwzględnie zachowana niezależnie od masy osoby biorącej kąpiel i stopnia napełnienia wanny wodą? Całe zagadnienie jest tym ciekawsze, że  operacja zamknięcia/otwarcia drzwiczek wanny, niezależnie od ich układu, nie może być szczególnie złożona jeśli chodzi o ilość czynności obsługowych, a przez to długotrwała.
Jak można się domyślać, sekret szczelności drzwi wannowych tkwi w kształcie i materiale drzwiczek oraz całej wanny, jak też w konstrukcji mechanizmów ryglujących, dociskających do siebie z odpowiednią siłą oba wspomniane elementy. Każdy z producentów stosuje swoje własne sprawdzone rozwiązania. W „Twinline” Artwegera zastosowano np. uszczelkę o okrągłym profilu szerokości ponad 14 mm, wykonaną z odpowiedniej mieszanki silikonów. Z kolei firma Sanitplast stosuje regulatory umożliwiające zmianę siły docisku drzwi do korpusu wanny.
Duże znaczenie ma także zapewnienie odpowiedniej sztywności korpusu wanny, szczególnie w miejscu naruszenia jego ciągłości, czyli właśnie w miejscu drzwi. Z tego względu klasyczny akryl sanitarny nie może być tu odpowiednim rozwiązaniem. Własności fizyczne tego materiału wraz z dedykowaną dla niego technologią termoformowania nie mogą zapewnić wymaganej sztywności. Praktycznie wszyscy producenci wanien tego typu jako materiał do wykonywania ich mis stosują sztywne laminaty poliestrowe pokrywane warstwą żelkotów sanitarnych, ew. specjalnie przygotowanych poliestrów. Tak przygotowana powierzchnia odznacza się dużą odpornością mechaniczną i chemiczną. Szczególnie ta druga cecha jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia praktycznie nieograniczone korzystanie z kąpieli solankowych, kwasowęglowych, tlenowych oraz aromatycznych z dodatkami roślinnymi. Oznacza to, że wanny te mogą być intensywnie eksploatowane np. w sanatoriach czy szpitalach, gdzie zastosowanie wymusza korzystanie z nich praktycznie bez przerwy. Poliestrowe misy świetnie nadają się również do montowania nawet bardzo złożonych systemów hydromasażu, które – z racji dedykowanego zastosowania wanien – są zamawiane stosunkowo często.
Taka technologia czyni wanny dosyć ciężkimi i masywnymi, jednak w tym przypadku ich ciężar można uznać za zaletę. Grubość misy rzędu 10-40 mm wraz z wagą dochodzącą do 80-90 kg sprawiają, że wanny te mają praktycznie samonośną konstrukcję, a ich napełnianie wodą jest stosunkowo ciche.
W odmiennym kierunku poszła firma Duscholux w swoim modelu „Bella Vita Step-in 570”. Odchylana ku górze konstrukcja drzwi umożliwia czołowe dociskanie szklanej tafli do rowkowej uszczelki, co zdecydowanie ułatwia zachowanie wymaganej szczelności. Dodatkowo okrągły kształt elementu zamykającego przyczynia się do równomiernego rozkładu siły nacisku na całej linii styku szkła i uszczelnienia. Taka konstrukcja czyni ze wspomnianej wanny „materiałowy” wyjątek wśród konkurencji; podobnie jak zdecydowana większość plastikowych wanien kąpielowych wykonana jest z akrylu sanitarnego.
Opisane wanny,  niezależnie od wzrostu zainteresowania, to wciąż jedynie margines całego rynku wanien kąpielowych. Jednym z powodów może być fakt, że nie są niestety tanie. Najprostsza krajowa wanna z drzwiczkami to wydatek rzędu ok. 6500 zł. Ceny wanien zagranicznych, w tym zwłaszcza wanien renomowanych firm są jeszcze wyższe, np. „Twinline” kosztuje 15600 zł netto. Stosunkowo wysokie ceny stanowią w tym przypadku odzwierciedlenie złożonej konstrukcji wanien z drzwiami oraz pracochłonnej  technologii ich wytwarzania. Inny czynnik ograniczający popyt to także niedostateczna świadomość walorów takich wanien. Jest  jednak bardzo prawdopodobne, że postępujące zmiany demograficzne wyrażające się w nieustannie rosnącej licznie osób
o ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się mogą wpłyną w przyszłości na radykalny wzrost ich popularności.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA