Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Specjalistyczne powłoki ceramiki sanitarnej

REKLAMA

Niewiele rozwiązań podniosło funkcjonalność ceramiki sanitarnej tak znacząco jak specjalistyczne powłoki nakładane na powierzchnie wyrobów sanitarnych. Ich walory użytkowe (po pierwsze łatwość utrzymania ceramiki w czystości) sprawiły, że możliwość nabycia powłok proponują już niemal wszyscy liczący się producenci ceramiki sanitarnej, którzy swą ofertę lokują na tzw. średniej „półce”, nie wspominając już o segmencie premium.

KAŻDA woda z wyjątkiem destylowanej zawiera zawsze określoną ilość nierozpuszczalnych substancji nieorganicznych, głównie soli. Powstałe z ich osadzania się osady można usunąć, ale jest to pracochłonne i wymaga zastosowania silnych substancji chemicznych. Dodatkowo, jeśli woda zawiera sole żelaza, manganu bądź krzemu, powstałe osady mogą wchodzić w reakcje chemicznie ze szkliwem, co z czasem prowadzi do jego trwałego przebarwienia. Takich zmian nie da się już usunąć za pomocą popularnych środków chemicznych. A jak wiadomo, parametry fizykochemiczne wody wypływającej ze znakomitej większości polskich kranów są dalekie od ideału.
Standardowa powierzchnia ceramiczna jest gładka tylko z pozoru. Jej struktura to w rzeczywistości mnóstwo porowatych zagłębień, w których gromadzą się zanieczyszczenia, bakterie i kamień. Związki wapnia zawarte w bardzo twardej na ogół wodzie z sieci komunalnej, osady z nieczystości potrafią odkładać się na tak „niedoskonałej” powierzchni. Stają się również pożywką i siedliskiem dla drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia osób korzystających z łazienki. Sposobem na ograniczenie osadzania się zanieczyszczeń na powierzchni ceramiki jest nadawanie jej możliwie największej gładkości, która sprawia, że zanieczyszczenia nie wiążą się z jej powierzchnią. Generalnie cel ten można zrealizować na dwa zasadnicze sposoby.

CZYSTOŚĆ DZIĘKI NANOTECHNOLOGII. Pierwszym z nich, stosowanym przez absolutną większość producentów ceramiki sanitarnej, jest wykorzystanie rozwiązań z dziedziny nanotechnologii. Cały proces sprowadza się do pokrycia powierzchni wypalonej już ceramiki molekularnymi, wiązanymi chemicznie warstwami odpychającymi wodę, które są następnie utrwalane (hartowane) przez wygrzewanie w temperaturze ok. 150°C. Mikropory na powierzchni zostają w swoisty sposób zasklepione, dzięki czemu staje się ona prawie idealnie gładka. W ten sposób krople wody, pomimo polarnej budowy jej cząsteczek nie mają się za co „zaczepić”. Powstaje w ten sposób tzw. powierzchnia hydrofobiczna, która sprawia, że krople wody spływające po szklanych taflach „dążą” do tego, aby przylegać do nich możliwie najmniejszą powierzchnią. Dzięki temu woda spływa bardzo szybko, a kontakt zanieczyszczeń w niej rozpuszczonych z powierzchnią ceramiki jest praktycznie wyeliminowany.
Mniejsze krople, którym uda się utrzymać na powierzchni, zostawią wprawdzie po zaschnięciu osad, ale nie wchodzi on w reakcję chemiczną z materiałem ceramicznym i można go bez trudu usunąć.
Opracowanie komponentów powłoki hydrofobowej i technologii jej nanoszenia na powierzchnię ceramiki sanitarnej powierzane jest renomowanym instytucjom wyspecjalizowanym w dziedzinie nanotechnologii. I tak np. powłoka  WonderGliss firmy Duravit została zaprojektowana we współpracy z laboratorium Nanogate AG, a gruntownie przebadana i przetestowana przez Instytut Szkła i Ceramiki w Höhr-Grenzhausen.

SUPERGŁADKIE SZKLIWO. Zastosowanie hydrofobowych powłok nakłada niestety na użytkowników takiej ceramiki szereg ograniczeń. Chodzi tu zwłaszcza o wymogi dotyczące właściwej pielęgnacji – pokryte nimi wyroby ceramiczne powinny być myte miękką ściereczką i ciepłą wodą z dodatkiem płynów specjalnie dostarczanych przez producenta bądź środków myjących ogólnie dostępnych na rynku. Nie należy stosować środków „żrących”, ostrych, nie należy używać proszku. Poza tym, nawet przy zachowaniu wszystkich tych wytycznych trwałość powłok hydrofobowych może być ograniczona. Ograniczenia te spowodowały, że m.in. firma Keramag postanowiła pójść w nieco innym kierunku, tworząc autorskie rozwiązanie pod nazwą KeraTect, będące w istocie szkliwem ceramicznym nowej generacji. Jest to szkliwo gładkie i niemal pozbawione mikroporów.
Końcowa, wygładzona powierzchnia jest osiągana w procesie wypiekania w temperaturze 1200°C. Wartość współczynnika chropowatości w przypadku KeraTect jest niemal 4 razy mniejsza niż  w przypadku zwykłej ceramiki. W odróżnieniu od powłok opartych na nanotechnologii, szkliwo KeraTect jest powierzchnią hydrofiliczną, która zapewnia szybki spływ zanieczyszczeń – jednak przy równomiernym moczeniu całej powierzchni. Szkliwo to można czyścić podobnie jak przy zwykłej ceramice, także za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych i silnych detergentów. Pozwoliło to udzielić producentowi 30-letniej gwarancji na trwałość powłoki. Na podobnej zasadzie jak szkliwo KeraTect działa szkliwo LCC innego znanego europejskiego producenta ceramiki – firmy Laufen.

ATRYBUT KLASY PREMIUM. Specjalistyczne powłoki mają w ofercie praktycznie wszyscy czołowi wytwórcy ceramiki sanitarnej, którzy lokują swą ofertę na średniej i wyższej półce. W zasadzie stały się one jednym z czytelnych atrybutów „klasowej” ceramiki, choć z drugiej strony stosunkowo niewiele kolekcji ceramiki dostępnych na polskich rynku wyposażonych jest w opisywane powłoki w standardzie. W większości przypadków producenci zostawiają jednak klientom wolną rękę, dając im możliwość dokupienia powłoki w opcji, bądź też wyboru konkretnej serii w wersji klasycznej, czyli bez powłoki.
Powłoka Reflex Koło cieszy się dużą popularnością w wyższych segmentach cenowych – w kolekcjach „Ego” czy „Ovum” jest z nią sprzedawana niemal co druga sztuka ceramiki. Decyduje o tym m.in. fakt, że w przypadku droższych kolekcji powłoka jest względnie tańsza oraz większa jest świadomość produktowa klientów zainteresowanych droższą ofertą – mówi Krzysztof Brzeziński, product manager działu ceramika sanitarna w firmie Sanitec Koło. –  W podobny sposób kwestia kosztowa decyduje o tym, że w przypadku tańszych serii popularność powłoki Reflex Koło jest zauważalnie niższa, choć utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie.
W wielu kolekcjach klient ma możliwość dokonania wyboru. W ramach bardziej ekonomicznego rozwiązania można kupić kluczowe elementy (umywalka, miska ustępowa) z CeramicPlus, a inne (postument, półpostument) bez tego szkliwa. Innowacyjne produkty cieszą się coraz większym powodzeniem wśród klientów, którzy szukają nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań – dodaje Małgorzata Bochniak, area sales manager łazienki, wellness i płytki ceramiczne w firmie Villeroy & Boch Polska Sp. z o.o.
Producenci ceramiki sanitarnej uczynili z powierzchni dodatkowy, cenny instrument marketingowy, który w odpowiedni sposób zwiększa prestiż marki i sposób jej postrzegania przez klientów. Praktycznie wszyscy liczący się producenci ceramiki sanitarnej aspirujący do segmentu średniego bądź premium nie mogą sobie pozwolić na brak powłok uszlachetniających w ofercie. Uwagę zwraca też specjalne traktowanie ich w polityce marketingowej firmy; nadawanie specjalnych, łatwo rozpoznawalnych nazw i sygnowanie specjalnie w tym celu stworzonym logo.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIA: ARCHIWUM FIRM


PRZEGLĄD POWŁOK USZLACHETNIAJĄCYCH POWIERZCHNIE CERAMIKI SANITARNEJ

WonderGliss, Duravit, opcja: kolekcje 1930, 2nd floor, Architec, Bacino, Bagnella, Ciottolo, Darling New, Duraplus, Esplanade, Happy D., Onto, PuraVida, Scola, Starck 1, Starck 2, Starck 3, Starck X, Vero – dopłata: 61 euro netto za sztukę

Flash, Hybner, standard: kolekcje Benque (czarny połysk), Froid (kolory: czarny, marble, beige i graphite), Retro (kolory: biały, beige, graphite i marble), Kancler (kompakty); opcja: kolekcje  Aga, Bella, Benque (biały), Fort, Froid (biały), Junior, Kancler (umywalki), Klaudia, Luno (biały), Magellan, Medicus, Neris,  Premier – dopłata: 15% do ceny netto

IdealPlus, Ideal Standard, opcja: kolekcje  Connect, Daylight, Imagine, Moments, SimplyU, Tonic, Tonic guest, 21/Ventuno, Washpoint – dopłata: 220 zł netto za sztukę

E2C (Easy For Clean), Kohler, opcja: kolekcje E2C jest dostępne: Stillness, Escale, Reve, Presquile, Formilia, Reach – dopłata: 47 euro za sztukę

Reflex Koło, Sanitec Koło, standard: kolekcje Preciosa 2, Quattro; opcja: kolekcje Ego by Antonio Citterio, Ovum by Antonio Citterio, Style, Twins, Varius, część umywalek nablatowych – dopłata: 89 zł netto za sztukę

KeraTect, Keramag, opcja: kolekcje 4U, 500 by Antionio Citterio, Era, Fidelio, Flow, Flow300, Joly, JOOP!, Preciosa, Renova nr. 1 (dotyczy wybranych elementów kolekcji), Silk, Virto, Visit, Vitelle – dopłata: 308 zł netto za sztukę

LCC (Laufen Clean Coat), Laufen, standard: kolekcje ILBAGNOALESSI dOt, ILBAGNOALESSI One, Mylife, opcja: kolekcje Bijou, Birova, Gallery, Florakids, Form, Indova, LAUFEN Pro, Lb3, Libertyline, Living by Laufen, Living, Mimo, Moderna, Palace, PALOMBA COLLECTION, Rehab, Savoy, Talux, Vienna, pisuary Casa i Vila – dopłata: 270 zł za sztukę

PerfectClean, Cersanit / marka Opoczno, standard: kolekcje Kioto i Malmo

MaxiClean, Roca, nie oferowane na rynku polskim

CeramicPlus, Villeroy & Boch, standard: Amadea, Aveo, Hommage, La Belle, My Nature, Pure Stone, opcja: kolekcje Ariba, Bellevue, Century, Lifetime, Magnum, Memento, Omnia architectura, Omnia classic, Omnia Pro, Pure Basic, Sentique,  Subway, Subway 2.0, Sunberry, umywalki z serii Loop & Friends – dopłata: 211 zł netto za sztukęZachowanie się wody na klasycznej powierzchni hydrofobowej. Fot. Nanogate AG
Zachowanie się wody ba powierzchni CeramicPlus firmy Villeroy&Boch.


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA