Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Tym razem do wspólnego przekroczenia bariery czasu przy wykorzystaniu uniwersalnego języka dizajnu, zaprosiła projektantów firma Roca. Trzecia edycja konkursu Jump the Gap zgromadziła blisko 400 uczestników. Atrakcyjna była w tym przypadku nie tylko materia łazienki, w jakiej mieli poruszać się projektanci, ale również hasło, które przyświecało ich pracy: „Design dziś na potrzeby przyszłych projektów”.

Międzynarodowy konkurs dla projektantów Jump the Gap, stworzony został przez Roca we współpracy z Centrum Wzornictwa w Barcelonie (BCD). Skierowany jest do zawodowców i studentów architektury oraz projektowania w wieku do 35 lat, pochodzących z całego świata. Na konkurs nadesłano 382 prace z 54 krajów. Jury, w skład którego weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i projektowania: John Pawson jako przewodniczący oraz Héctor Serrano, Carlos Ferrater, Josep Congost, Alfredo Häberli, Carlos Lamela, Alberto Meda i Chantal Haimade, oceniali prace w dwóch etapach. Do finału zakwalifikowano 11 projektów, w tym pracę Michała Mitka z Polski. Zwycięski okazał się jednak pomysł „Oddychającej Wanny” pomysłu Li Xi.
Architektura bywa bardzo introspektywnym procesem. Kiedy jest się tak bardzo skoncentrowanym na własnej pracy, warto zobaczyć jak inni patrzą na podobne problemy wyzwania z własnej perspektywy. Projekty wszystkich finalistów konkursu Jump the Gap były ciekawe, jednak „Oddychająca Wanna” od samego początku wyróżniała się choćby z powodu inteligentnego rozwiązania w zakresie ochrony środowiska – komentował zwycięski projekt John Pawson.
Za pomocą inicjatywy Jump the Gap Roca nawiązuje do najważniejszej myśli swojej filozofii: „Design dziś na potrzeby przyszłych projektów.” Koncern dąży do tworzenia unikalnych rozwiązań przestrzeni łazienkowej, dlatego stale poszukuje, tworzy i rozwija innowacyjne pomysły. W ramach konkursu Jump the Gap poszukiwane są nowe rozwiązania pochodzące z różnych stron świata, które pozwalają pogodzić potrzeby społeczne z indywidualnymi. Roca dąży do odkrywania świeżych idei, które łączą dziś i jutro, marzenia i rzeczywistość.
Prezentujemy Państwu wybrane finałowe projekty trzeciej edycji konkursu Jump the Gap.
(MM)
ILUSTRACJE: ROCA


Zwycięski projekt: Breathing Bathtub
Autor: Xi Li (Chiny)

Autor projektu Breathing Bathtub postawił sobie dwa cele: zdrowie użytkowników i oszczędność energii. Jak wskazuje sama nazwa, Breathing Bathtub – czyli Oddychająca Wanna, potrafi oddychać. Wszystko dzięki materiałowi, z którego ją wykonano – przypomina on gąbkę. Urządzenie dostosowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu w czasie kąpieli można uzyskać maksymalny komfort. Wanna filtruje wodę wykorzystując proces zachodzący w roślinach, który polega na zatrzymywaniu wszelkich nieczystości w ich dolnych partiach. Urządzenie zapewnia czystą wodę oraz znaczną redukcję jej zużycia (nawet do 50%). Ponadto wanna wskazuje kiedy woda powinna zostać wymieniona.


Projekt: Free Bath
Autor: Danil Gavrish i Yuri Uimanov (Rosja)

Łazienka dla osób, które podczas kąpieli cenią sobie otwarte przestrzenie i lubią podziwiać widoki z okna. Urządzenie Free Bath jest wanną, prysznicem i balkonem w jednym. Free Bath może być zainstalowana w dowolnym pomieszczeniu, np. każdy domownik może ją mieć w swojej sypialni.
Szkło w pełnoekranowym oknie dostarcza maksimum światła w pokoju. Ponadto urządzenie przetwarza energię słoneczną w elektryczną. Free Bath wykonano ze szkła oraz z elastycznego, transparentnego materiału. Na wzór weneckiego lustra osoba biorąca kąpiel może oglądać widoki za „oknem”, natomiast z zewnątrz nie widać co się dzieje w środku...


Projekt: Relaxation bath
Autor: Petr Kubik (Republika Czeska)

Innowacyjna wanna zapewnia wyjątkowo komfortową kąpiel dzięki funkcjom, w jakie została wyposażona np. regulację pojemności (od 0 do 410 l), możliwość dostosowywania kształtu wanny i jej struktury. Dolny kontur wanny może być regulowany, aż do uzyskania najwygodniejszej pozycji, regulowana jest również wysokość dna. Ruchome dno umożliwia oszczędność wody, a także bezpieczne korzystanie z urządzenia przez dzieci. Wanna jest również wyposażona w opcję hydromasażu, a całość sterowana pilotem. Wszystkie funkcje są dostępne również w czasie kąpieli m.in. dostosowywanie powierzchni dna oraz jego wysokości, opcja napełniania wanny wodą lub zmiana temperatury.


Projekt: Waterdrop Shower Room
Autor: Wu Chenghou (Chiny)

W tym projekcie wszystko służyć ma relaksowi i odprężeniu z zachowaniem maksymalnego poziomu komfortu. Przestrzeń prysznicowa Waterdrop została zaprojektowana w kształcie kropli wody. Urządzenie wyposażono w wielofunkcyjny ekran, który sprawia, że użytkownik czuje się jak w trójwymiarowym kinie. Duży dotykowy ekran zawiera w sobie funkcje otwierania i zamykania wypływu wody, włączenia i wyłączania muzyki lub filmu oraz inne. W zależności od wybranej opcji hydromasażu wypływający strumień wody masuje ciało delikatnie lub energicznie.

Projekt: Active & Relax Bathroom
Autor: Michał Mitek (Polska)

Active & Relax Bathroom jest łazienką i jednocześnie uniwersalnym pomieszczeniem służącym do wypoczynku i regeneracji. Urządzenia sanitarne są prawie niewidoczne. Duża przestronna, dwuosobowa wanna jest automatycznie chowana w podłodze, w czasie gdy nikt z domowników z niej nie korzysta. Wtedy Active & Relax Bathroom może stać się salą fitness.  System Active & Relax Bathroom wpływa na samopoczucie swoich użytkowników za sprawą obrazów wyświetlanych na ekranie LCD, który jest zarazem lustrem i oknem. Ekran jest sterowany za pomocą domowego komputera. łazienka ma również oszczędzać przestrzeń łącząc prysznic i wannę w jedno.

Projekt: Box
Autor: Clara del Portillo i Alejandro Selma (Hiszpania)

Box jest modułową łazienką, którą można spersonalizować w zależności od oczekiwań i potrzeb. W systemie Box do poprawnego funkcjonowania wymagane jest doprowadzenie jedynie wody i elektryczności. Urządzenie jest samowystarczalne dzięki wbudowanej pompie termalnej, która  nawilża powietrze, podgrzewa wodę i ogrzewa całe pomieszczenie. Natężenie wypływu wody jest sterowane automatycznie. System cały czas informuje użytkowników o temperaturze wody i ilości jaka została do zużycia. System pozwala oszczędzać wodę i energię.

Projekt: The Roca Landscape
Autor: Yar Rassadin (Rosja)

The Roca Landscape polega na stworzeniu transformowanej przestrzeni. Projekt daje możliwość pisania spersonalizowanych scenariuszy, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. System krajobrazu został wykonany z silikonowo-gumowego tworzywa
z wbudowanym urządzeniem pompującym powietrze. Istnieje kilka rożnych opcji aranżacji przestrzeni np. w zależności od potrzeb łazienka może zawierać prysznic lub wygodną wannę. Ponadto istnieje opcja hydromasażu.

 
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA