Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co \"siedzi\" w środku polskich wanien z hydromasażem?

REKLAMA

Jaki jest wkład producentów wanien z hydromasażem w produkcję hydromasażu? Nie jest to bynajmniej pytanie o „zawartość cukru w cukrze”. Na światowym rynku działa wielu wytwórców podzespołów hydromasażu: dysz, pomp, dmuchaw, układów sterujących. Z ich oferty korzystają także polskie firmy. Ale nie wszystkie. Kto, co i u kogo kupuje? A kto produkuje komponenty sam?
POLSCY producenci wanien z hydromasażem przyznają, że mają z czego wybierać. Na naszym rynku operuje wiele firm i międzynarodowych koncernów specjalizujących się w produkcji podzespołów hydromasażu. Są wśród nich Skandynawowie (np. norweskie Vico), Francuzi (Sirem), Austriacy (Koller), Włosi (Simaco), Duńczycy (ITT HydroAir), a także Amerykanie (GG Industries). Niektórzy producenci wanien z hydromasażem, z którymi rozmawialiśmy sygnalizowali również pojawianie się na naszym rynku podzespołów z Chin. Dostarczaniem komponentów zajmują się także przedsiębiorstwa krajowe. 

Z KATALOGU CZY NA ZLECENIE? W podzespoły można się zaopatrywać na dwa sposoby: korzystając z ogólnodostępnej rynkowej oferty albo zlecając produkcję komponentów według własnego projektu zewnętrznej firmie. Wybór zależy od strategii przyjętej przez danego producenta, a także od rodzaju części. Niemal wszyscy polscy producenci wanien z hydromasażem (poza Technic Industry) korzystają z zewnętrznej oferty w zakresie pomp. Jest to spowodowane skomplikowanymi procesami produkcji tych elementów – pompy i dmuchawy muszą spełniać określone normy, posiadać certyfikaty.
W oparciu o komponenty firm wyspecjalizowanych w produkcji systemów hydromasażu konstruowane są systemy Koło.
Nie produkujemy elementów systemów hydromasażu, korzystamy z podzespołów pochodzących od zagranicznych i polskich producentów. Inżynierowie-technolodzy zatrudnieni w firmie Koło wspólnie z działem marketingu opracowują poszczególne systemy, dostępne opcje i możliwości. Ustalają parametry podzespołów niezbędne dla zapewnienia najwyższej jakości produktu, a następnie poszukują dostawców, którzy są w stanie spełnić nasze oczekiwania – wyjaśnia Dominik Zawadzki, product manager ds. wanien akrylowych i hydromasażu  Sanitec Koło. – Opracowując nasze najnowsze systemy hydromasażu, wprowadzone na polski rynek w połowie ub.r. zdecydowaliśmy się na współpracę z jednym z polskich dostawców. Jako jedna z nielicznych firm oferuje ona dysze wykonane z mosiądzu, podczas gdy większość europejskich producentów ma w swoim asortymencie wyłącznie dysze z ABS.
Podobną strategię zaopatrywania się u zewnętrznych dostawców przyjęła również Pool-Spa. Jednak jak zastrzega Paweł Jędra, dyrektor ds. wdrożeń Pool-Spa, firma stara się nie kupować podzespołów „z półki”.
– Parametry i design stosowanych przez nas komponentów to wynik wspólnych prac i ustaleń technologów Pool-Spa i poddostawcy – mówi Paweł Jędra. – Lata współpracy ustabilizowały grupę naszych dostawców, są wśród nich firmy wyspecjalizowane w swojej dziedzinie, szybko i sprawnie odpowiadające na nasze potrzeby. My wysyłamy sygnał o tym, czego konkretnie potrzebujemy, jakie wymagania powinien spełniać produkt, a następnie sztab pracowników naszego kontrahenta opracowuje projekt i przedstawia nam swoją propozycję. W ten sposób we współpracy z GG Industries udało nam się stworzyć dysze, które są obecnie dostarczane przez tę amerykańską firmę tylko i wyłącznie nam. Jeśli jednak na rynku pojawiają się bardzo ciekawe gotowe elementy i rozwiązania proponowane przez dostawców, zdarza się, że kupujemy te komponenty gotowe, bez ich modyfikacji.
Elastyczność w dostosowywaniu się do oczekiwań odbiorcy to jeden z istotnych elementów przy wyborze dostawcy podzespołów. Niektórzy producenci wanien z hydromasażem nie do końca jednak w nią wierzą, mówiąc o unifikacji powszechnie dostępnych podzespołów.
Jeśli przyjrzeć się katalogom powszechnie znanych dostawców podzespołów hydromasażu (takim jak np. Koller czy ITT HydroAir) widać, że są to produkty standardowe, bardzo do siebie podobne. Można powiedzieć: robione „na jedną modłę” – uważa Adam Szych, product manager Sanplast. – Jedyne proponowane modyfikacje dotyczą sposobu wykończenia, „opakowania” danego elementu. W przypadku sterowników jest to np.  zmiana obudowy, tymczasem w środku nadal mamy te same elementy, te same funkcje.
Dlatego, niektórzy wytwórcy wanien z hydromasażem decydują się na zlecanie produkcji podzespołów według przygotowanego przez siebie projektu firmom zewnętrznym, albo wręcz na produkcję we własnym zakresie. Ze współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami korzysta np. krakowski Excellent.
Jeszcze kilka lat temu zaopatrywaliśmy się wyłącznie u zagranicznych dostawców. Obecnie duża część podzespołów hydromasażu Excellent wytwarzana jest przez naszych lokalnych kooperantów – mówi Andrzej Szczepocki, kierownik działu hydromasażu Excellent. – W oparciu o współpracę z lokalnymi firmami powstają elementy, które wyróżniają nas na tle konkurencji. Nakładki na pokrętła, włączniki, dysze powietrzne i do masażu pleców, a także wykończenie pozostałych dysz wykonane są z metalu. Także systemy sterowania (elektronika) stanowią nasz wzór zastrzeżony.

ELEKTRONIKA – TO, CO WYRÓŻNIA PRODUKT. Z rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami producentów wanien z hydromasażem wynika, że elektronika to element, do którego przywiązują oni szczególną uwagę. Tutaj żaden spośród liczących się producentów nie bierze gotowych rozwiązań „z półki”.
Systemy sterowania (elektronika) to wewnętrzna sprawa firmy – mówi Paweł Jędra. – Opracowanie konkretnych rozwiązań leży w gestii technologów Pool-Spa, następnie podpisujemy umowę z podwykonawcą na produkcję sterowników według naszego projektu.
Panel sterowania to element o tyle istotny, że pozwala już na pierwszy rzut oka zidentyfikować markę i producenta wanny. Design sterownika wyróżnia produkt spośród innych.
– Żaden z producentów hydromasaży nie produkuje elektroniki we własnym zakresie, jednak wolimy zlecić produkcję sterowników według naszego projektu firmie z zewnątrz niż kupować gotowe, zunifikowane systemy z oferty dużych dostawców
– mówi Adam Szych. – Od ok. 4 lat współpracujemy w zakresie produkcji elektroniki do naszych systemów hydromasażu z firmą Kospel. Oprócz sterowników Kospel dostarcza nam też systemów światłoterapii, które konstruowane są w oparciu o obudowy z miedzi chromowanej produkowane przez Sanplast.
Poza większą swobodą w kreowaniu komponentów, współpraca z polskim dostawcą jest też korzystniejsza ze względów logistycznych. Nie chodzi tu tylko o niższe koszty transportu. Rodzimym producentom wanien z hydromasażem łatwiej porozumieć się w kwestii dostaw z lokalnym przedsiębiorcą niż z zagranicznym koncernem. Duży zagraniczny dostawca oczekuje od odbiorcy opracowania planów zakupowych, np. na rok z góry. Tymczasem w polskich, wciąż jeszcze dość niestabilnych warunkach często nie jest to po prostu możliwe.

WE WŁASNYM ZAKRESIE. Nieliczni polscy producenci – Sanplast, Technic Industry – zdecydowali się zainwestować i podjąć produkcji elementów hydromasażu we własnym zakresie.
– W takim zakresie jak to jest możliwe staramy się radzić sobie sami. Własne zaplecze techniczne – park maszynowy, wykwalifikowani technolodzy – daje nam przewagę nad konkurencją, która korzysta z ogólnodostępnej oferty – mówi Adam Szych. – Dlatego właśnie Sanplast korzysta z własnych pomysłów, opracowujemy własne projekty, innowacje (np. płaskie dysze), mamy swój design.
Jeszcze dalej poszła firma Technic Industry, która we własnym zakresie wytwarza nie tylko dysze i elementy z tworzyw sztucznych, ale również dmuchawy, pompy wodne i elektronikę.
– Na zewnątrz zaopatrujemy się tylko w potrzebne podzespoły, takie jak: silniki do dmuchaw powietrza i pomp wody, węże orurowania (dysze hydromasażu są naszej produkcji), armaturę, przelewy wody, a także drobne podzespoły systemów sterowania, które składane są na płycie naszego projektu. Pozostałe elementy produkujemy w oparciu o własne linie i zaplecze techniczne. Dzięki temu uzyskujemy dokładnie takie komponenty, jakie chcemy mieć, optymalnie dobrane do naszych wanien z systemem hydromasażu. Sami opracowujemy, a następnie wdrażamy do produkcji własne pomysły, co zdecydowanie wyróżnia nas na tle konkurencji – mówi Rafał Bojko, kierownik działu wdrożeń Technic Industry. – Wszystkie produkowane przez nas komponenty systemów hydromasażu, wykorzystywane w wannach marki Vivera i Victory Spa, wytwarzane są pod marką Technic Industry. Nie sprzedajemy ich na zewnątrz, produkujemy wyłącznie na własne potrzeby, dzięki temu oferujemy wanny ze skutecznym systemem hydromasażu.
Własne linie do produkcji podzespołów ułatwiają firmom proces wdrażania nowych rozwiązań. Skraca się czas od opracowania do wyprodukowania danego elementu. Na bieżąco można też kontrolować efekty wprowadzanych modyfikacji, unikając procesu negocjacji (często żmudnych) z zewnętrznym producentem podzespołów.
Jednak nie wszyscy producenci przychylnie odnoszą się do produkcji podzespołów „we własnym zakresie”.
– Moim zdaniem w interesie klienta, a także w interesie samego rynku leży, by każda firma wytwarzała to, w czym się specjalizuje – mówi Paweł Jędra. – Dlatego uważam, że producenci dysz do hydromasażu powinni wytwarzać dysze poszukując coraz lepszych i ciekawszych rozwiązań w tej dziedzinie, a producenci pomp powinni udoskonalać pompy. Producenci wanien z hydromasażem specjalizują się natomiast w projektowaniu i produkcji wanien oraz konfiguracji kompletnych systemów hydromasażu w oparciu o komponenty dostarczane przez wybranych i sprawdzonych poddostawców.

RÓŻNE SYSTEMY, RÓŻNI DOSTAWCY. Producenci wanien z hydromasażem nierzadko korzystają z oferty kilku dostawców w zakresie jednego rodzaju produktu.
Współpracujemy z trzema znanymi dostawcami pomp i dmuchaw, z firmami Koller, ITT HydroAir i Sirem – mówi Andrzej Szczepocki. – Każdy z tych producentów specjalizuje się w pewnym segmencie, np. ITT produkuje bardzo dobre pompy do systemów pneumatycznych, bez możliwości regulacji obrotów. Z tego względu pompy pochodzące od tego producenta stosujemy już od 10 lat w systemach podstawowych. Zaawansowane systemy hydromasażu dają użytkownikom możliwość sterowania siłą masażu wodnego poprzez zwiększanie i zmniejszanie obrotów pompy. W takich systemach stosujemy pompy Koller. Natomiast w oparciu o oprzyrządowanie Sirem produkujemy systemy pod naszą tańszą, bardziej popularną marką Actima.
Wymagania i oczekiwania polskich klientów rosną, a żeby móc im sprostać producenci wanien z hydromasażem sięgają po podzespoły pochodzące od firm o uznanej światowej renomie. Chociaż więc w opinii naszych rozmówców dostępna na rynku oferta komponentów systemów hydromasażu jest bogata, a liczba ich producentów znacząca, okazuje się, że polscy producenci wanien z hydromasażem często zaopatrują się u tych samych dostawców (patrz tabela). Można by wobec tego zapytać, czym różnią się systemy poszczególnych marek skoro konstruowane są w oparciu o podzespoły tych samych firm? Otóż... diabeł tkwi w szczegółach. Rola producenta wanien z hydromasażem – nawet jeśli nie wytwarza on elementów systemu samodzielnie, a korzysta z gotowej oferty – jest ogromna. To on przecież decyduje, jakie komponenty się w danym systemie znajdą, jakie parametry powinny spełniać, wreszcie – jak zostanie skonfigurowany system.
KATARZYNA ZACHAREWICZ

Jakość i bezpieczeństwo urządzeń takich jak wanny z hydromasażem potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Proces certyfikacji kosztuje, a certyfikat przyznawany jest produktowi z konkretnym oprzyrządowaniem. Zmiana podzespołów (zastosowanie komponentów innego producenta) pociąga za sobą konieczność ponownej certyfikacji produktu. To właśnie „zmusza” producentów do korzystania z tych samych podzespołów pochodzących od jednego dostawcy.


KTO, CO I OD KOGO KUPUJE?

Excellent Koller (pompy, dysze), ITT HydroAir (pompy, dmuchawy, dysze, podgrzewacze),
 Sirem (pompy, dmuchawy, dysze) i Vico (dysze), orurowanie i okablowanie we współpracy
 z lokalnymi partnerami

Hydropartner Vico (dysze, zawory, elementy wykończeniowe), Koller (pompy), ITT HydroAir (pompy,  dmuchawy, podgrzewacze, ozonatory, oświetlenie, systemy dezynfekcji), Aquajet
 (układy sterowania), Nibco (orurowanie)

Koło Rosa, Sirem (pompy wodne i dmuchawy), Press Block, ITT HydroAir (podgrzewacze wody), dysze – dostawca polski

Pool-Spa GG Industries (dysze, pompy, systemy dezynfekcji), Simaco (pompy), ITT HydroAir (pompy, podgrzewacze wody, dmuchawy, systemy dezynfekcji), Metrax (dmuchawy), Palen (podgrzewacze wody)

Sanplast Sirem (pompy do systemów podstawowych), Simaco (do systemów bardziej
 zaawansowanych), Kospel (elektronika – układy sterowania i światłoterapia),
 dysze – we własnym zakresie

Technic Industry pompy, dmuchawy, elektronika – produkcja własna w oparciu o zewnętrzne komponenty (silniki, elementy elektroniczne); dysze, elementy tworzywowe, aluminiowe,
 ze stali nierdzewnej – produkcja własna

 

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA