Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku mozaiki, do niedawna całkowicie zdominowanym przez producentów zagranicznych, dokonała się istotna transformacja. Jego oblicze uległo fundamentalnej zmianie, gdy swoje produkty wprowadzili nań krajowi wytwórcy płytek ceramicznych.

JESZCZE na początku 2005 roku mozaiki stanowiły świeżą propozycję polskich producentów płytek ceramicznych. Dziś można śmiało stwierdzić, iż po pierwszym etapie, jakim było wdrożenie mozaiki do produkcji, mamy do czynienia z kolejną fazą rozwoju mozaikowego rynku. Mozaika stała się bowiem istotnym elementem oferty praktycznie każdej polskiej firmy z branży płytek ceramicznych. W swojej ofercie posiadają ją m.in. Ceramika Paradyż, Ceramika Tubądzin, Ceramika Końskie, Opoczno, Cersanit, Ceramika Pilch, Ceramika Nowa Gala, Cerkolor czy Polcolorit. Obecnie producenci uzupełniają mozaiką większość wprowadzanych na rynek kolekcji płytek ceramicznych. Zdarza się, iż niektórym seriom płytek towarzyszy kilka, czasami nawet sześć rodzajów mozaik. Obok mozaik uzupełniających kolekcje płytek ceramicznych, płytki o małych rozmiarach oferowane są również jako osobne kolekcje (m.in. Ceramika Tubądzin, Ceramika Paradyż).
MONOPOL KRAJOWEJ PRODUKCJI. Bogactwo oferty polskich producentów jest bezpośrednią odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie na rynku. Wzrost popytu na mozaikę wytwarzaną przez krajowych producentów powodowany jest głównie jej konkurencyjną wobec zagranicznych produktów ceną połączoną z dorównującą im wysoką jakością (metr kwadratowy polskiej mozaiki można nabyć już za ok. 100 zł, natomiast ceny mozaik włoskich, czy hiszpańskich mogą być nawet kilkukrotnie wyższe). Popularność mozaiki rodzimej produkcji potwierdził również przeprowadzony przez nas we wrześniu ubiegłego roku ranking najchętniej kupowanych kolekcji mozaikowych. W dziesiątce najlepiej sprzedających się serii, którą wyłoniliśmy na podstawie ankiet przeprowadzonych w punktach handlowych, znalazły się produkty wyłącznie polskie.
O utrzymującym się od kilku lat wzroście zainteresowania tym produktem mówi też Damian Kozera, brand manager w firmie Ceramika Tubądzin:
- Od ponad 6 lat posiadamy mozaikę w naszej ofercie i od momentu wprowadzenia jej do produkcji cieszy się ona zainteresowaniem klientów. Nie wyobrażamy sobie, aby kolekcje płytek ceramicznych nie były uzupełnione mozaiką.
- Od początku tego roku obserwujemy wzrost zainteresowania tym produktem. Mozaika przestała być utożsamiana z luksusem, stała się pełnoprawnym elementem dekoracyjnym - jej ceny można porównać do cen listew ozdobnych - zauważa Paulina Kocyłowska, specjalistka ds. marketingu w Ceramice Pilch.
TECHNIKA W KOLORZE. Mozaiki produkowane są przez krajowych wytwórców jako ceramiczne płytki ścienne (np. Ceramika Tubądzin, Opoczno, Cerkolor, Polcolorit) lub też w technologii mrozoodpornego gresu szkliwionego (np. Ceramika Paradyż, Ceramika Nowa Gala, Opoczno, Polcolorit). P.P.H Krzemień wytwarza płytki małego formatu ze szkła. Aby zadowolić klienta i wyróżnić się swoją ofertą, producenci wprowadzają do sprzedaży nowe formaty mozaik - oprócz tradycyjnych kostek 2,5 x 2,5 cm produkowane są mozaiki w kształcie różnej wielkości prostokątów (np. Opoczno, Cersanit, Ceramika Nowa Gala). Nowa oferta firmy Krzemień to mozaika w kształcie płatków kwiatów, które składają się w całość na zasadzie wzorów Eschera (holenderskiego grafika, który w swych pracach osiągał efekty paradoksalne, tworzył rysunki przestrzennych iluzji). Obok płytek producenci proponują swym klientom również ozdobne mozaikowe listwy oraz narożniki podłogowe (np. Ceramika Tubądzin, Ceramika Paradyż, Opoczno). Szeroka jest również gama oferowanych kolorów mozaik - od \"nieśmiertelnych\", niezmiennie popularnych beżów i brązów, po barwy odważniejsze - krwiste czerwienie, pomarańcze lub modne ostatnio szarości. Wśród mozaik produkowanych w naszym kraju znaleźć można zarówno monokolory, jak i miksy, które mogą być tonalizowane (składają się na nie kostki o różnym odcieniu tego samego koloru) albo też łączą kolory ze sobą kontrastujące.
Głosy przedstawicieli branży płytkarskiej komentujące sytuację na rynku mozaiki utrzymane są w zgodnym, optymistycznym tonie. Zdecydowanie korzystny dla polskich wytwórców wynik naszego rankingu na najlepiej sprzedające się kolekcje mozaik jest potwierdzeniem silnej pozycji rodzimych producentów na krajowej mozaikowej scenie. Dalsze prognozy rozwoju tego rynku wydają się równie obiecujące. Ożywienie w sektorze budowlanym, a co za tym idzie zwiększone zapotrzebowanie na różnego rodzaju materiały budowlane - w tym płytki ceramiczne oraz mozaikę, a także rosnące wymagania coraz zasobniejszych polskich klientów otwierają przed tym produktem szerokie perspektywy.
ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ
ZDJĘCIE: Krzemień, mozaika \"Flora\"; cena netto: 900 zł/m2

Liczba kolekcji mozaikowych w ofertach wybranych producentów
Ceramika Tubądzin - ponad 40 kolekcji
Ceramika Paradyż - 25 kolekcji
Cersanit - ok. 20 kolekcji
Cerkolor - 13 kolekcji
Opoczno - 12 kolekcji płytek uzupełnionych mozaiką
Krzemień - 11 kolekcji
Polcolorit - ok. 9 kolekcji
Ceramika Nowa Gala - 6 kolekcji

Mozaika \"Erba\" Ceramiki Tubądzin. Cena netto:  250 zł/ m2Nowa kolekcja Cersanitu \"Alma\". Cena netto: ok. 29 zł/ plaster (33,3 x 33,3 cm)

Mozaiki prasowane z kolekcji \"Candy\" oraz \"Nitt\" Ceramiki Paradyż. Cena netto: \"Candy\" 138-149,50 zł/ m2, \"Nitt\" 140-150 zł/ m2


\"Inox\" - najnowsza kolekcja Ceramiki Nowa Gala. Cena netto: ok. 31 zł / plaster (30 x 30 cm)

Mozaika z kolekcji \"Latte\" firmy Opoczno. Cena netto: 21 zł/ plaster (25 x 35 cm)

Mozaika z kolekcji \"Futuro\" firmy Polcolorit. Cena netto:  38 zł/ plasterOpinie producentów

Marta Kostyk, dyrektor ds. marketingu w firmie Polcolorit
Aktualnie obserwujemy ciągły popyt na elementy dekoracyjne, w tym również na mozaikę. Popularność małej płytki wynika z jej wyjątkowych walorów estetycznych i łatwości, z jaką komponuje się ona z innymi materiałami okładzinowymi. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż można układać ją nie tylko na płaskich powierzchniach, ale również na krzywiznach i łukach. Kolejne atuty mozaiki to jej uniwersalność - małe płytki stosuje się zarówno na ścianach jak i na podłodze - oraz łatwość układania wynikająca z umieszczenia poszczególnych elementów na specjalnej siatce. Staramy się, aby mozaika towarzyszyła każdej naszej nowej kolekcji. W ofercie firmy Polcolorit i Ceramiki Marconi znajdują się mozaiki różnego rodzaju, m.in. mozaiki gresowe, mozaiki wykonane z dwukrotnie wypalanych płytek ceramicznych, miksy, mozaiki jednokolorowe bądź różnokolorowe, klejone na siatce, a także szkliwione dekory ścienne o fakturze mozaiki. Można powiedzieć, iż mozaiki obecnie przeżywają swój renesans, a dalsze prognozy rozwoju tego rynku w Polsce są również optymistyczne.

Przemysław T. Niżnik, dyrektor handlowy w firmie Cerkolor
Polski sektor ceramiczny w ciągu kilku ostatnich lat stał się nowoczesny i skutecznie konkuruje z zagranicznymi wytwórcami ceramiki. Trendy światowe dotarły na krajowy rynek ceramiczny, który elastycznie dostosowuje się do rosnących oczekiwań klientów. Naszym zdaniem polski rynek mozaik jest w fazie rozwoju. Oczekiwania odbiorców oferty płytek ceramicznych spowodowały, że uzupełniliśmy większość naszych kolekcji o mozaiki. Firma Cerkolor proponuje nabywcom szeroką gamę różnego rodzaju mozaik produkowanych w technologii płytek ceramicznych.

Norbert Hombesch, dyrektor handlowy P.P.H. Krzemień
W naszej opinii mozaika szklana jest znakomitą formą okładziny nie tylko ściennej, ale również podłogowej, zarówno w miejscach użyteczności publicznej (baseny, sauny, spa, fontanny itp.), jak i w łazienkach inwestorów indywidualnych. Może być zastosowana w całym pomieszczeniu, lub też jako zaznaczenie pionów sanitarnych, albo jako element dekoracyjny. Mozaika stanowi znaczący element naszej oferty. Popyt na mozaikę szklaną rośnie, mimo zwiększającej się konkurencji ze strony importerów (zwłaszcza z Azji). Znaczącą rolę w rosnącym zapotrzebowaniu odgrywają bez wątpienia inwestycje w sektorze hotelowym i rekreacyjnym. Ze względu na parametry szkła - jego niską nasiąkliwość - jest ono idealnym materiałem na okładzinę np. basenów. Inwestorzy powoli przekonują się, iż chcąc przyciągnąć do siebie klientów muszą zaaranżować swoje pomieszczenia wykorzystując materiały najwyższej klasy. Naszym zdaniem, tendencja wzrostowa w najbliższych latach powinna się nadal utrzymywać. Na wzrost wpłyną rosnące płace i stopień zamożności społeczeństwa, a także rozwój sektora turystycznego (związany m.in. z Euro 2012) - powstawanie nowych hoteli, ośrodków spa czy centrów konferencyjnych.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA