Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Od września br. glazurnicy mogą ubiegać się o certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Aby go uzyskać będą musieli pomyślnie zdać egzamin państwowy - na mistrza lub czeladnika w zawodzie glazurnik.

Możliwość uzyskania tytułu zawodowego dla osób zajmujących się układaniem płytek została stworzona przez Związek Rzemiosła Polskiego w odpowiedzi na apele środowiska glazurników.

Aby przystąpić do egzaminu na czeladnika lub mistrza glazurnictwa kandydaci muszą spełnić kilka warunków. Aby zostać czeladnikiem należy posiadać dyplom w zawodzie pokrewnym i wykazać się przynajmniej rocznym doświadczeniem w glazurnictwie, albo przepracować jako glazurnik przynajmniej trzy lata i ukończyć kurs przygotowujący do egzaminu czeladniczego. Kandydat na mistrza musi wykazać się większym doświadczeniem (około 6-letnim) w wykonywaniu prac glazurniczych lub też posiadać dyplom mistrza (czeladnika) w zawodzie pokrewnym i mieć odpowiedni staż zawodowy w glazurnictwie. Sam egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas egzaminu teoretycznego będzie sprawdzana wiedza zarówno ściśle związana z wykonywanymi pracami - materiałoznawstwo, maszynoznawstwo, BHP, rysunek zawodowy, jak i wiedza z zakresu podstaw prowadzenia działalności gospodarczej czy rachunkowości. Poziom wymagań na mistrza jest wyższy niż na czeladnika. Egzaminy mają być przeprowadzane w Regionalnych Izbach Rzemieślniczych.

Certyfikacja ma przyczynić się do poprawy jakości usług glazurniczych, jak też przynieść bezpośrednie korzyści wykonawcom i klientom. Dla glazurnika dyplom będzie dodatkowym atutem podczas zdobywania zleceń u klientów indywidualnych i w rozmowach z większymi inwestorami. Dla klienta zaś będzie to informacja, iż ma do czynienia ze sprawdzonym fachowcem.

Kursy przygotowawcze do egzaminów na mistrza i czeladnika organizuje Polskie Zrzeszenie Płytkarzy (PZP). Pierwsze szkolenia mają odbyć się już jesienią br. w regionalnych oddziałach PZP. Ich program obejmuje wiedzę teoretyczną konieczną do uzyskania dyplomu, a także warsztaty praktyczne.

Z ankiety przeprowadzonej wśród członków PZP wynika, że niemal 80% zrzeszonych tam glazurników jest zainteresowanych zdobyciem dyplomów.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA