Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Kontynuujemy ranking Dobry Produkt, w którym co miesiąc zwracamy się do firm handlowych z Polski z prośbą o podanie trzech najlepiej sprzedających się w ich salonach/hurtowniach modeli w danej grupie asortymentowej. Produkty, które uzyskały największą liczbę głosów prezentujemy na łamach naszego miesięcznika. W tym miesiącu zwróciliśmy się do reprezentatywnej grupy firm z prośbą o wskazanie maksymalnie trzech najchętniej kupowanych zestawów podtynkowych do w.c. W rankingu wzięło udział 100 punktów handlowych. W następnym numerze przedstawimy 10 najlepiej sprzedających się grzejników łazienkowych.

Dziesięć najlepiej sprzedających się w Polsce zestawów podtynkowych, zostało w tym miesiącu wyłonionych w naszym Rankingu Dobry Produkt. Ankietowani przez nas respondenci - sprzedawcy z dokładnie stu punktów handlowych z całego kraju, wskazali łącznie 19 produktów z oferty 15 producentów. Już te liczby wskazują, że konkurencja panująca na polskim rynku jest stosunkowo silna - przynajmniej jeśli porównamy ją do sytuacji jeszcze sprzed kilku lat. Wtedy na rynku liczyła się w zasadzie tylko firma Geberit, która jako pierwsza (w 1977 roku) wprowadziła do sprzedaży podtynkowe systemy instalacyjne, a jej nazwa dla wielu sprzedawców i wykonawców nawet dziś jest synonimem tych zestawów. Obecne trendy są tym bardziej zauważalne, że jak zgodnie przyznawali handlowcy, systemy podtynkowe (i to nie tylko do w.c., ale również do m.in. umywalek i bidetów) cieszą się w Polsce coraz większą popularnością wśród klientów, a ich sprzedaż w ostatnich latach systematycznie rośnie. Jest to zrozumiałe, gdyż zabudowa systemów podtynkowych np. z płyt gipsowo - kartonowych jest obecnie stosunkowo niedroga i relatywnie łatwa, a jednocześnie pozwala oszczędzić nieco wolnej przestrzeni w zazwyczaj niewielkim pomieszczeniu łazienki i lepiej wyeksponować jej walory. Poza tym, coraz więcej osób, urządzając łazienkę kieruje się nie tylko użytecznością i ceną, ale także względami estetycznymi.
ZWYCIĘZCY. W pierwszej dziesiątce aktualnego rankingu znalazły się produkty ośmiu firm: Geberit, Grohe, Sanitec Koło, Sanitartechnik Eisenberg, Cersanit, LIV, TECE oraz Viega. Ale zdecydowaną większość głosów zdobyły tylko dwie z nich - Geberit i Grohe, których zestawy nie tylko zajęły trzy pierwsze miejsca, ale także zagarnęły lwią część punktów.
Zwycięski zestaw: \"Duofix\" wyprodukowany przez firmę Geberit był wskazywany jako najlepiej sprzedający się zestaw aż 42 razy. W sumie zdobył 761 punktów, 37 razy był wskazywany na drugim i 9 razy na trzecim miejscu. \"Rapid SL\" firmy Grohe, który ostatecznie w naszym rankingu uplasował się na drugim miejscu zdobył łącznie 617 punktów. Sprzedawcy wymieniali go jako najlepiej sprzedający się zestaw 39 razy, 19 razy zdobył drugie i 15 razy trzecie miejsce. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że jak twierdzili sami handlowcy, o popularności tego systemu decydowała nie tylko jego jakość, ale również zorganizowana w ostatnich miesiącach przez producenta atrakcyjna promocja. Rozpoczęła się ona w kwietniu bieżącego roku i potrwa do wyczerpania zapasów magazynowych.
Mimo to, analizując wyniki naszego rankingu, śmiało można powiedzieć, że dwa produkty firm Geberit i Grohe dosłownie zdeklasowały konkurencyjne zestawy. Różnica między drugim, a trzecim miejscem wyniosła bowiem grubo ponad 300 punktów, a między drugim, a czwartym - nieco ponad 500!
DWÓCH LIDERÓW. O sytuacji na polskim rynku systemów podtynkowych najlepiej świadczy fakt, że w aż 19. punktach handlowych, sprzedawcy byli w stanie wskazać nam tylko dwa najlepiej sprzedające się produkty (w znakomitej większości były to wymiennie: \"Duofix\", \"Duofix Basic\" i \"Rapid SL\") deklarując, że pozostałe dostępne zestawy podtynkowe są sprzedawane albo niezwykle sporadycznie, albo wręcz wcale. Mało tego! W niektórych sklepach, handlowcy nie potrafili nawet wymienić nazwy innych producentów zestawów podtynkowych, co najdobitniej świadczy o nikłej ich popularności w niektórych częściach kraju. Z uwagi na to, właściciele wielu punktów sprzedaży zamawiają obecnie jedynie dwa, góra trzy najpopularniejsze modele zestawów podtynkowych, a resztę sprowadzają tylko na konkretne zamówienie klientów.
NIEZAWODNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM. Jak wynika z naszych rozmów ze sprzedawcami, konsumenci zastanawiając się nad wyborem konkretnych zestawów podtynkowych, ciągle relatywnie często biorą pod uwagę nie ich parametry techniczne, ale także wygląd oferowanych wraz z nimi przycisków uruchamiających spłukiwanie. Dla sporej części klientów jest to, oczywiście obok ceny, najistotniejsze kryterium. Taka sytuacja jest poniekąd zrozumiała, gdyż w praktyce to przyciski są jedynym elementem całego zestawu, który jest widoczny już po jego zamontowaniu.
Jednocześnie stale rośnie liczba klientów, którzy wybierając zestaw podtynkowy biorą pod uwagę i pytają sprzedawców nie tylko o cenę i desing przycisków, ale też o jakość materiałów, z których produkt został wykonany oraz o jego niezawodność i ewentualne warunki gwarancji. Elementem, na który zwracają uwagę klienci są też systemy wyciszające pracę spłuczki. Dodatkowe warstwy np. steropianu, albo wykonanych z różnych innych materiałów mat i wkładek wygłuszających niekiedy stają się kartą przetargową, która ostatecznie przekonuje daną osobę do zakupu tego, a nie innego zestawu. Niezwykle istotne dla licznego grona klientów są również kwestie związane z możliwością likwidacji i naprawy ewentualnych awarii któregoś z komponentów zestawu - głównie chodzi tu o dostępność do najważniejszych elementów instalacyjnych systemu podtynkowego. Idealną oczywiście sytuacją jest dostęp do instalacji po demontażu tylko przycisków.
W związku z tym,  coraz więcej osób decyduje się na zestaw, który ma szczególnie wysoką jakość, nawet jeśli muszą zapłacić za niego nieco więcej. Jest to tym bardziej istotne, że systemy podtynkowe są niemal zawsze starannie obudowywane płytkami ceramicznymi, których demontaż zazwyczaj jest nie tylko bardzo kłopotliwy i pracochłonny, ale też dość kosztowny.
Klienci przy wyborze systemu podtynkowego biorą pod uwagę również to, co wchodzi w skład konkretnego zestawu. Chętniej kupują te, które zawierają wszelkie potrzebne do montażu akcesoria np. uszczelki i śruby oraz gotowe komplety. Wybór konsumentom ułatwia nieco fakt, że dzięki obowiązującym producentów normom, do wszystkich zestawów podtynkowych, można obecnie bez problemów dobrać miskę ustępową.
KATARZYNA HRYNIEWICKA

Typowane marki:
Geberit - 3 modele, Grohe - 1 model, Sanit - 2 modele, LIV - 1 model, Cersanit - 1 model, Viega - 1 model, JOMO - 1 model, Arca Plast - 1 model, Hautec - 1 model, TECE - 1 model, Steinberg - 2 modele, Koło - 1 model, K.K. Pol - 1 model, TMW - 1 model, Mepe - 1 model

Zasady Rankingu
Ranking przeprowadzamy na próbie 100 salonów i hurtowni. Liczba salonów i hurtowni w poszczególnych województwach została dobrana w ten sposób, aby możliwie jak najwierniej odzwierciedlać poziom obrotów realizowanych przez branżę łazienkową w tych regionach. Każdy z ankietowanych przez nas punktów sprzedaży typuje 3 najlepiej sprzedające się produkty w danej grupie asortymentowej. W zależności od przyznanego produktowi miejsca, modele otrzymują: 10 punktów za miejsce pierwsze, 8 punktów - miejsce drugie oraz 5 punktów - miejsce trzecie.

1 miejsce / 761 punktów
Duofix / Geberit

2 miejsce / 617 punktów
Rapis SL / Grohe

3 miejsce / 282 punktów
Duofix Basic / Geberit

4 miejsce / 107 punktów
99066 / Koło

5 miejsce / 97 punktów
Aqua / Cersanit

6 miejsce / 77 punktów
Teceprofil / TECE

7 miejsce / 70 punktów
995 / Sanit

8 miejsce / 40 punktów
995N / Sanit

9 miejsce / 26 punktów
Jog / LIV

10 miejsce / 20 punktów
Eco Plus / Viega


Salony i hurtownie, które wzięły udział w rankingu (wg województw):
dolnośląskie: Armalux (Wrocław 2 salony); Vinsar (Wrocław); Ecco Set (Wrocław); Grudnik (Wrocław); AKA (Wrocław 2 salony), Gen-Bud (Wrocław); Komar (Ząbkowice Śląskie); Matex (Jelenia Góra)
kujawsko-pomorskie: Servitor Prim (Toruń); Behrendt (Brodnica); Koned (Włocławek); Fabryka Łazienek (Toruń), Femax (Osielsko), Wema (Bydgoszcz), Cortina (Włocławek)
lubelskie: Vio-Mac (Ryki); Sanpol (Lublin); Ars Deko (Lublin); Dan-Bud (Kraśnik)
lubuskie: Kleopatra (Gorzów Wielkopolski); Sanpol (Zielona Góra); Vinsar (Zielona Góra)
łódzkie: Glaz-Bud (Łódź); Eurodom Plus (Łódź); Cermag (Łódź); Nasza Łazienka (Łódź); Angus (Łódź); Tec Đ Łazienki (Skierniewice)
małopolskie: Gamabik (Kraków); Grudnik (Kraków); Saturn (Tarnów); Madix (Wadowice), Ramex (Nowy Sącz); Bomar2 (Kraków i Nowy Sącz); Instalbud Janosz (Kraków i Trzebinia),
mazowieckie: KIM (Warszawa); Impero (Radom); Impero 2 (Radom), Aqua Idealna Łazienka (Warszawa); Prajs (Warszawa); Sobmar 1 (Warszawa); Sobmar 2 (Warszawa); Sobmar 3 (Warszawa); Almax (Warszawa); Angus (Warszawa); Aqua Idealna Łazienka (Piaseczno); Efekt Łazienki (Warszawa); Gen-Bud (Warszawa 2 salony); Leg-Sanit (Warszawa); Wema (Radom); Szatkowski i Syn (Paprotnia); Saniter (Płock)
opolskie: Cermag (Opole); As Plastic (Opole); Instalbud Janosz (Prudnik)
podkarpackie: BOZ SA (Rzeszów); RCMB (Rzeszów); Basco2 (Mielec)
podlaskie: Akcess (Białystok); Sanpol (Białystok); Topaz Galeria Łazienek (Białystok)
pomorskie: Harimex Bis (Gdynia); Femax (Gdańsk); Landom (Gdynia); Feniks (Sopot); Wema (Rumia); B & B (Wejherowo); PHU Dukat (Słupsk)
śląskie: Bims Plus (Katowice); Sanimex (Gliwice); Instalbud Janosz (Piekary Śląskie); Dagma (Katowice); Ecostyl (Bytom); Grudnik (Katowice); Krak-Pol (Jaworzno); Salon Łazienek Żorska 200 (Rybnik)
świętokrzyskie: Sanbud (Kielce); Eleganckie Łazienki Exclusive (Kielce); Gen-Bud (Kielce)
warmińsko-mazurskie: Zbiwan (Olsztyn); Landom (Elbląg); Wema (Olsztyn)
wielkopolskie: Allegro (Kalisz); Vinsar (Poznań); FH Tomek (Poznań); Elwiko (Poznań); Ibero (Poznań); Twoja Łazienka (Strzałkowo); Bomis (Leszno); Sanpol (Poznań); Saninet (Śrem)
zachodniopomorskie: Carmen Group (Szczecin); Alfa (Koszalin); Hiper-Glazur (Szczecin); Poldom (Szczecin)

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA