Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Wnękowe drzwi prysznicowe coraz częściej trafiają do polskich łazienek. Nic w tym dziwnego, ponieważ z ich pomocą można zaaranżować przestrzeń natryskową w wyjątkowo estetyczny, a przy tym funkcjonalny sposób.

W zasadzie każdy producent kabin prysznicowych posiada w ofercie kilka modeli drzwi wnękowych, będących spójnym stylistycznie i konstrukcyjnie uzupełnieniem poszczególnych serii kabin. Dokładnie te same co w kabinach są ich główne materiały składowe. W podobny sposób rozwiązano również mechanizmy składania, względnie otwierania/zamykania drzwi. Różni je jednak idea z jaką są tworzone. Drzwi – z uwagi na szereg uwarunkowań – pozostają bardziej wyszukanym elementem aranżacji przestrzeni łazienki. Pozorna prostota konstrukcyjna nie oznacza jednak, że wnękowe drzwi prysznicowe muszą być tanie. Jak można zauważyć, zapoznając się z całością niniejszej prezentacji, ceny większości drzwi przewyższają ceny wielu dostępnych na rynku kabin prysznicowych. Poza tym, koszt wykonania natrysku z wykorzystaniem drzwi prysznicowych bywa zwykle powiększany o znaczne wydatki, które należy ponieść na prawidłowe wykończenie ścian (a często także podłogi) takiej wnęki.
Drzwi takie zyskują na popularności także na polskim rynku, choć ich sprzedaż pozostaje oczywiście w tyle za sprzedażą kabin. Wynika to m.in. z faktu, że nie każda łazienka nadaje się do zastosowania tego typu drzwi. Na ogół wymagają one zdecydowanie więcej przestrzeni od klasycznych kabin prysznicowych.
Generalnie drzwi prezentowanego typu bardzo rzadko nabywane są z myślą o celowym zagospodarowaniu wnęki już wcześniej istniejącej w łazience. Nabywają je głównie klienci w pełni świadomi ich walorów wzorniczo-użytkowych, coraz częściej kierując się sugestiami profesjonalisty – dekoratora wnętrz bądź architekta. Wnęka prysznicowa bywa także projektowana i wykonywana w konkretnym punkcie łazienki, często z myślą o konkretnym modelu drzwi.
Chociaż do każdych drzwi zaprezentowanych w przeglądzie producenci oferują co najmniej kilka modeli brodzików, bez wątpienia najbardziej efektownie prezentują się one zamontowane bezpośrednio na posadzce, względnie w połączeniu z bardzo modnymi ostatnio płytkimi brodzikami.
Nie dziwi fakt, że największym wzięciem cieszą się właśnie drzwi z wypełnieniem ze szkła transparentnego, o dużej przepuszczalności światła. Z tych samych powodów największym wzięciem cieszą się modele, w których elementy konstrukcyjne, takie jak profile, uszczelki, listwy, zawiasy itp. są możliwie najmniej widoczne, a przy tym harmonizują ze szklaną taflą (taflami), będącymi istotą drzwi wnękowych.
W całej ofercie dostępnych na rynku drzwi wnękowych, modele wykonane z polistyrenu itp. stanowią wyraźną mniejszość. Także to może dowodzić ich pewnej ekskluzywności pośród innych rozwiązań służących aranżowaniu prysznica.
W wielu przypadkach nie są to sensu stricto drzwi, ale elementy zabudowy stworzone ze skrzydeł drzwiowych i jednego bądź dwóch nieruchomych elementów. Stanowią one propozycję dla odbiorców pragnących mieć pod prysznicem dużo miejsca, które nie zawsze zapewniają drzwi wnękowe w najprostszej wersji, tzn. takie, które swymi wymiarami determinują wielkość wnęki prysznicowej.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA