Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kabiny prysznicowe

REKLAMA

Stopień nowoczesności armatury czerpalnej ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla komfortu użytkowników, ale także dla ekonomiki jej eksploatacji. A osiągnięte oszczędności mogą być tym wyższe, im więcej wody przepływa przez baterię. Z tego też względu modelami o dużym potencjale „proekologicznym” są modele prysznicowe.

Jakkolwiek
w obliczu tegorocznych tragicznych powodzi stwierdzenie to może zabrzmiećci najmniej dziwnie, Polska pozostaje krajem cierpiącym na chroniczny deficyt wody. Rocznie na jednego Polaka przypada ok. 1600 m3, w latach suchych nawet o jedną trzecią mniej. Tymczasem jako próg odnawialnych zasobów wodnych, powodujących jedynie sporadyczne zagrożenie lokalnymi niedoborami wody, przyjmuje się 1700 m3 na osobę. A potrzeby są duże i ciągle rosną. Czystej wody potrzebują w dużych ilościach przemysł i rolnictwo. Potrzebują jej także nasze gospodarstwa domowe. Przyjmuje się, że dzienny normatyw zużycia wody na 1 osobę to ok. 100-150 litrów. Gros tego strumienia przypada na codzienne niezbędne czynności higieniczne,  zwłaszcza kąpiel. Najlepszym i najbardziej narzucającym się sposobem na oszczędność jest zrezygnowanie z wanny na rzecz prysznica – pozwala to zaoszczędzić kilkadziesiąt procent zużytej wody. Jednak okazuje się, że także korzystając z prysznica można pokusić się o dalszą redukcję wody wypływającej z instalacji. Jednym ze sposobów jest zastosowanie innowacyjnych wylewek (deszczownic), które w odpowiedni sposób rozpraszając wodę pozwalają ją w lepszy sposób wykorzystać. Inny sposób to zastosowanie ekologicznej armatury sterującej, która pozwala na maksymalizację komfortu kąpieli przy konkurencyjnie niższym zużyciu wody (niekiedy nawet o połowę), w tym zwłaszcza droższej wody ciepłej. Poniżej prezentujemy wybrane modele z polskiego rynku, które mogą aspirować do miana „eko”.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIA: ARCHIWUM FIRMKorpus termostatu natryskowego „Hansatempra Style” firmy Hansa ma średnicę tylko 48 mm. Jest to nie tylko eleganckie, ale i praktyczne: gorąca woda pokonuje krótką drogę, dzięki czemu powierzchnia termostatu nie nagrzewa się. Wbudowana blokada ogranicza temperaturę wody do 38°C. Cieplejsza woda jest dostępna po naciśnięciu przycisku zabezpieczającego. Ponadto termostat jest wyposażony w funkcję Eco, która redukuje zużycie wody do 50%.


Jedną z cech baterii „Techno TH 250” firmy Cifial są stosunkowo niewielkie wymiary. Można je było uzyskać dzięki zastosowaniu głowicy progresywnej. Pozwala ona na regulowanie temperatury i ciśnienia wypływającej wody poprzez ruch mieszacza w jednej tylko płaszczyźnie. Dodatkowo sprzyja to oszczędności ciepłej i zimnej wody.

Dzięki zastosowaniu wkładu ceramicznego Eco 3.5 i dwustopniowego otwierania, przy użyciu baterii natryskowej „Hansapinto” firmy Hansa można zaoszczędzić do 50% wody i energii. Po włączeniu armatury wypływa odpowiedni strumień wody. W celu uzyskania normalnego strumienia, należy pokonać lekki opór uchwytu i przesunąć go w wyższe położenie. Zintegrowana, ręcznie ustawiana blokada antypopatrzeniowa dodatkowo redukuje zużycie energii.


Bateria natynkowa „Q-BEO” firmy Kludi wyposażona jest w ukryte przyłącza mimośrodowe, uchwyt regulacji temperatury z blokadą przy 38°C, głowicę ceramiczną 180°, zawór zwrotny, sitko wychwytujące zanieczyszczenia oraz nienagrzewającą się obudowę. Wbudowany ogranicznik potrafi zaoszczędzić nawet połowę zużytej wody.Bezpieczeństwo użytkowania baterii „Ecostat 1001 SL” firmy Hansgrohe wynika m.in. z precyzyjnej kontroli temperatury: błyskawiczne wyrównanie wahań ciśnienia i temperatury chroni przed oparzeniami, tzn. ustawiona raz temperatura będzie stale utrzymywana. Dzięki funkcji „Ecostop” można zaoszczędzić do 50% wody podczas kąpieli i tym samym potrzebnej do podgrzania energii. Na tej technologii oparte są wszystkie termostaty podtynkowe Hansgrohe.

Bateria ścienna „Genova VerdeLine” Ferro to laureatka konkursu Teraz Polska 2010. Zapewnia do 50% oszczędności zużycia wody. Wyposażono ją w regulator ceramiczny FerroClick z systemem kontroli ciepłej wody oraz perlator FerroAirMix z system łatwego usuwania kamienia wapiennego.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA