Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Zaprawy klejowe o podwyższonej elastyczność radykalnie zmieniły oblicze prac związanych z układaniem płytek ceramicznych, otwierając przed nimi całkiem nowe możliwości wykorzystania. Zdecydowanie ułatwiły i przyspieszyły tempo tych prac. Właściwości te zadecydowały o rosnącej popularności tego typu zapraw, którą ograniczać może w zasadzie wyłącznie zauważalnie wyższa cena zapraw typu flex w stosunku do mieszanek o składzie „podstawowym”. 
Zestawienie zawiera 15 gatunków klejów elastycznych oferowanych na polskim rynku – każdy z liczących się producentów chemii budowlanej posiada w ofercie przynajmniej jedną odmianę zapraw typu flex. Jak widać odbiorcy mogą wybierać wśród stosunkowo bogatej oferty, zwłaszcza, że poszczególne kleje w znacznym stopniu są do siebie zbliżone, przynajmniej jeśli chodzi o główne parametry. Wynika to po części z faktu, że ich zasadnicze właściwości są regulowane przez specjalistyczne normy. Przez długi czas zresztą nie istniały określone parametry, których spełnianie upoważniało do nazwania konkretnego kleju mianem „elastycznego” czy „uelastycznionego”. Dopiero sprecyzowanie tzw. brzegowych parametrów kleju i nadanie im kształtu konkretnej normy pozwoliło w jednoznaczny sposób kwalifikować produkty poszczególnych firm do opisywanej grupy produktów. Normy te to PN-EN 12004 „Kleje do płytek. Definicje i wymagania techniczne” oraz  PN-EN 12002 „Kleje do płytek. Oznaczenie odkształcania poprzecznego dla klejów cementowych i zapraw do spoinowania”. O różnicach pomiędzy produktami poszczególnych firm decydują głównie specjalne domieszki, pozostające ściśle strzeżonym sekretem producenta. W przypadku zapraw typu flex są to głównie kopolimery tworzyw sztucznych (najczęściej żywice akrylowe). Zwiększają one siły adhezyjne poprzez tworzenie dodatkowych tzw. mostków sczepnych. 
Deklaracje poszczególnych firm (tak handlowych, jak  wykonawczych) co do udziału zapraw klejowych typu flex w ogólnej sprzedaży klejów cementowych różnią się, niekiedy bardzo zdecydowanie. Niezależnie od tego można stwierdzić, że kleje tego typu zdecydowanie zyskują na popularności. Deklarowana przez większość firm mniejsza lub większa dynamika sprzedaży pozwala stwierdzić, że w przyszłości zajmą one jeszcze silniejszą pozycję. Ważnym parametrem w przypadku produktów tego typu jest niezmiennie cena, ponieważ jest ona jedynym czynnikiem branym pod uwagę przez ostatecznego klienta, który nie musi być obeznany z branżą płytkarską i chemii budowlanej. W przypadku klejów „flex” nie działa ona zachęcająco – cena jednego kilograma elastycznej zaprawy może nawet kilkakrotnie przewyższać cenę „zwykłego kleju”. Jednym z czynników wzrostu popularności jest (i będzie) aktywność wykonawców. Tak jak każdy wyrób chemii budowlanej, kleje elastyczne cechują się tym, że o szczegółowych walorach produktów poszczególnych firm mogą przekonać się (i ewentualnie porównywać je) w zasadzie wyłącznie osoby na co dzień zajmujące się układaniem płytek ceramicznych. Dlatego też o wzroście popularności nowych typów zapraw decydują wykonawcy, pełniący także rolę doradców klientów.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI

Sławomir Gądek, współwłaściciel firmy Creator Budownictwo (Kielce)
Powszechność stosowania wysoko elastycznych zapraw klejowych w przypadku naszej firmy oceniam na 20-25%. Ograniczeniem dla szerszego zaistnienia klejów tego typu na rynku jest ich cena (kilkadziesiąt złotych za worek). Niemniej jednak, jako firma wykonawcza, staramy się promować tego typu rozwiązania nawet w sytuacjach, gdzie ich zastosowanie nie jest bezwzględnie wymagane. Użycie kleju elastycznego czyni okładzinę płytkową trwalszą i bardziej odporną na obciążenie eksploatacyjne. W przypadku posadzek z terakoty z ogrzewaniem podłogowym, płytek gresowych czy podłoży odkształcalnych zastosowanie kleju elastycznego jest konieczne. Kleje poszczególnych firm różnią się pod względem składu chemicznego, a więc także pod względem właściwości użytkowych – w zasadzie każda zaprawa (także w grupie klejów elastycznych) jest nieco inna. Trudno tu mówić o przewadze jednych marek nad innymi – generalnie jednak zdecydowanie się na klej renomowanego producenta gwarantuje satysfakcję z wyboru.

Marek Łumiński, pełnomocnik zarządu w firmie Wodan (Warszawa)
Wysoko elastyczne zaprawy klejące do płytek różnego typu cieszą się szczególną popularnością  – w naszej firmie ich udział stanowi ponad 60% sprzedawanych klejów cementowych. Są one  nabywane m.in. z myślą o przyklejaniu płytek w łazienkach, w których zastosowano coraz powszechniejsze płyty gipsowo-kartonowe. Wymagające warunki sprawiają, że elastyczne kleje stają się tam niezastąpione. Podobnie jest w łazienkach remontowanych – możliwość przyklejania nowych płytek na stare bez konieczności ich skuwania jest atrakcyjna tak z punktu widzenia inwestora, jak i wykonawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA