Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienka Mayi Cohen

REKLAMA

Choć jest osobą bardzo młodą, już blisko od trzech lat współpracuje z jednym z bardziej uznanych producentów ceramiki sanitarnej, firmą Ceramica Althea. O designie myśli odważnie - jej projekty śmiało przełamują ustalone konwencje. O wzorniczych eksperymentach z kolorem i dekorem w roli głównej rozmawiamy z Mayą Cohen. 

- Jak zaczęła się Pani przygoda z projektowaniem?
Pracę jako designer rozpoczęłam zaraz po obronie mojej pracy dyplomowej z wzornictwa przemysłowego na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie w 2003 roku. Od tego momentu pracowałam w różnych studiach projektowych, aż do roku 2004 kiedy to natknęłam się na firmę Ceramica Althea.

- Jak dziś ocenia Pani to spotkanie?
Jak się okazało było to dla mnie bardzo szczęśliwe spotkanie. Szukałam wtedy znaczącej firmy, dzięki której mogłabym wyrazić mój potencjał i rozwinąć się od strony zawodowej. Moje poszukiwania zbiegły się z zapotrzebowaniem Ceramica Althea na stworzenie departamentu badań i rozwoju i tak rozpoczęła się nasza współpraca. Zajmowałam stanowisko szefa biura technicznego do 2006 roku, kiedy to moja działalność zawodowa rozwinęła się jeszcze bardziej i powstało studio projektowe Maya Design. To studio o wielu twarzach, którego działalność rozciąga się od projektowania przedmiotów, przez grafikę, po projektowanie wnętrz.  Pomimo powstania Maya Design moja współpraca z Ceramica Althea nie skończyła się - studio jest odpowiedzialne za kierownictwo artystyczne i design produktów Ceramica Althea.

- Dla Althea projektuje Pani przede wszystkim ceramikę sanitarną. Czy ceramika to Pani ulubiony materiał?
Tak, ceramika to fascynujący materiał. Cenię go za plastyczność, która zarazem sprawia, że każda z faz produkcji jest niezwykle skomplikowana. To co najbardziej lubię podczas rozpoczynania pracy nad nowym pomysłem serii ceramiki sanitarnej, to konieczność przewidzenia wszystkich etapów powstawania produktu, wszystkich aspektów technicznych i estetycznych. Pomimo trudności jakie sprawia ceramika w produkcji z pewnością jest to mój ulubiony materiał. 

- W branży wyposażenia łazienek już dziś mówi się o tym, że zaprojektowana przez Panią kolekcja ceramiki \"Outline\" ma szansę stać się łazienkowym klasykiem właśnie ze względu na swój unikalny design. Jaka idea przyświecała Pani przy pracy nad tym produktem?
\"Outline\" to owoc pragnienia stworzenia czegoś naprawdę innego, co dedykowane będzie przestrzeni łazienkowej, czegoś co wyrazi szczególne zamiłowanie do detalu. Po wielu latach, w których to  sektor łazienek wypuszczał na rynek produkty o bardzo wysokiej jakości i odpowiadające pod względem designu minimalizmowi zrodziła się - moim zdaniem wręcz ogromna - potrzeba pojawienia się czegoś nowego. W tej perspektywie powstał właśnie \"Outline\". Został stworzony po to, aby złamać dotychczasowe wzory poprzez formę do tej pory nieznaną, a przede wszystkim wprowadzić nową jakość do łazienkowego wnętrza. Koncept, który czyni tę kolekcję zupełnie niepowtarzalną, to \"opróżnienie\" dotychczas pełnych kształtów ceramiki sanitarnej. Tak powstała nowa wartość - nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna, ponieważ sama ceramika przejęła funkcję łazienkowych mebli. 

- W niektórych kolekcjach Althea - np. nowej \"Plus\", czy wspominanej \"Outline\" - pojawia się jaskrawy kolor jako element nie tylko dekoracyjny, a raczej kompozycyjny. Czy kolor zdominuje łazienkową przestrzeń w najbliższej przyszłości?
Tak jak wspomniałam wcześniej - po latach dominacji minimalizmu obecnie pojawia się tendencja do eksperymentowania z kolorem i dekorem, która w końcu pozwala na personalizację danego przedmiotu. Osobiście lubię myśleć o kolorze jako składniku biorącym udział w kreowaniu przestrzeni, którą można określić przymiotnikiem \"nasza\", \"moja\". Pomysł na kolorową ceramikę został przyjęty przez klientów bardzo entuzjastycznie. Dlatego też myślę, że kolor i dekor w najbliższym czasie rzeczywiście będą wyznaczać nowe trendy dla łazienki.

Czy lubi Pani zaskakiwać innowacyjnym designem z zakresu łazienki?
W ostatnich latach łazienka zyskała na znaczeniu tak w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Przyznano jej większą przestrzeń i zwrócono uwagę na detale. Dlatego też moje projekty zawsze starają się tchnąć nowe życie do łazienkowej przestrzeni.

- Co Panią jako designera najbardziej inspiruje w łazience?
Aspekt, który inspiruje mnie najbardziej to z pewnością kwestia wykorzystania odpowiednich materiałów, z jakich będą wykonane elementy wyposażenia. Łazienka  to miejsce, do którego wchodzimy po to, by uzyskać kontakt z naszą intymnością. Dlatego tak ważne jest, aby czuć się w tej przestrzeni zrelaksowanym właśnie dzięki odpowiedniemu wyposażeniu. Łazienkowa przestrzeń powinna spełniać takie potrzeby jak: komfort, funkcjonalność i piękno. Mój design łączy te trzy elementy.

- Łazienka przyszłości - jak będzie ona wyglądać?
Najbliższa przyszłość łazienki, to przeistaczanie się coraz bardziej w \"pokój\", przede wszystkim pod względem powierzchni, ale też sposobu wyposażenia. W naszym społeczeństwie wciąż rośnie zapotrzebowanie na harmonijną przestrzeń relaksu. Czy zatem istnieje lepsze miejsce na zorganizowanie takiej przestrzeni niż łazienka naturalnie kojarzona z wodą? Tej właśnie idei będą podporządkowane wszelkie zmiany dotyczące wnętrz kąpielowych.

Dziękuję za rozmowę.

ROZMAWIAŁA: MARTA MATRACKA
ZDJĘCIA: CERAMICA  ALTHEA

MAYA COHEN
Ukończyła wzornictwo przemysłowe na rzymskim Uniwersytecie Sapienza. Od 2004 r. na stałe współpracuje z Ceramica Althea. W 2006 r. utworzyła własne studio projektowe Maya Design, które zajmuje się nie tylko designem, ale również grafiką i projektowaniem wnętrz. W tym roku seria ceramiki sanitarnej jej autorstwa - \"Outline\" Althea Ceramica, została wyróżniona tytułem Design Plus.

\"Outline\" to seria wyróżniona tytułem Design Plus 2007, przyznawanym podczas frankfurckich targów ISH.Odwaga \"Outline\" oraz umiejętna gra kolorem sprawiły, że każdy może w niej znaleźć coś bardzo indywidualnego, tylko dla siebie.
Kolejne dzieło Mayi Cohen dla Althea - kolekcja \"D-Style\". Jej design jest z pewnością mniej innowacyjny, ale równie ciekawy. Miękkie formy, grube ranty umywalki i jej stosunkowo niewielka głębokość to cechy wyróżniające tej serii.
\"Plus\" to kolejny przykład \"innego\" myślenia Mayi Cohen na temat ceramiki. W jednej formie połączyła ona umywalkę i półkę na łazienkowe akcesoria (oczywiście całość jest ceramiczna). Można ją powiększyć za pomocą meblowego elementu, który samodzielnie może pełnić funkcję przydatnego w łazience siedziska.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA