Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Proces wdrażania nowości w wannach z hydromasażem uzależniony jest od wielu czynników. Wszystkie one decydują o tym, że niemal co roku klienci mogą wybierać spośród licznych propozycji nowych modeli wanien, coraz doskonalszych pod względem zaawansowania technicznego i zapewnianego komfortu użytkowania.

REKLAMA

Proces wdrażania nowości w wannach z hydromasażem uzależniony jest od wielu czynników. Wszystkie one decydują o tym, że niemal co roku klienci mogą wybierać spośród licznych propozycji nowych modeli wanien, coraz doskonalszych pod względem zaawansowania technicznego i zapewnianego komfortu użytkowania.

Jednym z najważniejszych wyznaczników tego postępu jest systematyczne wdrażanie nowych rodzajów tworzyw sztucznych w charakterze materiałów, z których zbudowane są komponenty systemów hydraulicznych. Po pierwsze dotyczy to obróbki antybakteryjnej wspomnianych tworzyw. Proces ten zapobiega wnikaniu i rozmnażaniu się mikroorganizmów na powierzchniach wykonanych z tworzyw sztucznych (łączników rurowych i dysz), jak i na powierzchni rurek lub węży systemów do hydromasażu. Obróbka antybakteryjna jest dokonywana w taki sposób, że podczas procesu polimeryzacji do tworzywa sztucznego dodawana jest substancja, która - mówiąc w uproszczeniu - wypełnia przestrzeń pomiędzy molekułami i w ten sposób uniemożliwia osiadanie tam bakterii. Obróbka taka ma charakter stały, co oznacza, że uzyskana właściwość nie zmienia się wraz z upływem czasu. Chociaż zastosowanie takiej obróbki PCV zwiększa cenę materiału, to jej efektem jest wysoki stopień ochrony przed zgubnym w tym wypadku wpływem mikroorganizmów.

Nie bez znaczenia jest również zastosowanie twardego PCV wypełnianego włóknem szklanym (około 30%). Zwiększa to wytrzymałość cieplną poszczególnych elementów systemów wykonanych z tworzyw sztucznych. Rozwiązanie takie jest coraz częściej stosowane szczególnie w prostych trójnikach służących do podłączania kompresorów do układu węży, rur i dysz.

LECZNICZA ROLA HYDROMASAŻU. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój systemów hydromasażu jest zastosowanie metod medycznych. Pierwsza grupa takich metod związana jest ze skuteczną dezynfekcją systemu. Coraz częściej do tego celu wykorzystywane są wywodzące się z rynku medycznego mechanizmy takie jak lampy UV oraz ozonatory. Stosuje się je najczęściej razem z klasycznymi urządzeniami dezynfekującymi i systemami spłukującymi, które wymagają stosowania substancji chemicznych. Lampy UV i ozonatory niszczą bakterie, grzyby i wirusy pojawiające się wewnątrz systemu do masaży wodnych. Dzieje się to przy wykorzystaniu silnych właściwości oksydacyjnych i dezynfekujących ozonu oraz promieniowania ultrafioletowego. Prócz tego niszczą one również patogeny, które są zwykle odporne na działanie preparatów chlorowych wykorzystywanych w klasycznych urządzeniach dezynfekujących. Mikroorganizmy (bakterie i wirusy) znajdujące się w obszarze będącym pod wpływem promieniowania UV tracą zdolność rozmnażania się. Dzięki temu ich ilość w systemie nie zwiększa się, a przeciwnie - zmniejsza i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia użytkowników. W odróżnieniu od dezynfekcji chemicznej, stosując ozonatory i lampy UV nie mamy do czynienia z żadnymi związkami chemicznymi, dzięki czemu nie może być mowy o reakcjach alergicznych.

Wśród wielu zalet dezynfekcji promieniami UV wymienić można m.in. prostotę zastosowania, brak oddziaływania środków chemicznych (dzięki czemu nie zmienia się skład chemiczny wody) oraz fakt, że jest to metoda w pełni ekologiczna. Woda nie nabiera przy tym żadnego zapachu i nie występuje zagrożenie ze strony substancji chemicznych.

Podczas dezynfekcji UV zabrania się patrzenia na włączoną lampę UV, gdyż w wyniku jej promieniowania może dojść do uszkodzenia wzroku. Należy także unikać bezpośredniego oddziaływania promieniowania na skórę, ponieważ może dojść do jej podrażnienia lub uszkodzenia. Niezbędne jest więc, aby lampa UV była wbudowana tak, żeby jej promieniowanie nie było skierowane na użytkownika. Zestaw do dezynfekcji UV zaczyna działać wraz z pompą, co oznacza, że dopóki pracuje pompa, jest również aktywny zestaw do dezynfekcji UV.

DZIAŁANIE ZAPACHEM. Coraz częściej w kontekście hydromasażu mówi się również o aroma- i chromo-

terapii. Aromaterapia to metoda stosowana już przez starożytnych Egipcjan i Greków. Przyjemne zapachy bez wątpienia wywierają na człowieka pozytywny, leczniczy wpływ. Substancje zapachowe stosowane podczas leczenia promieniują, a częstotliwość tego promieniowania można zmierzyć. Każda substancja ma swoją częstotliwość, a tym samym posiada inne spektrum oddziaływania. Dlatego też wachlarz możliwości ich zastosowania jest dość szeroki. Aromaterapia to mówiąc w skrócie zastosowanie ekstraktów olejków, których wpływ widoczny jest w szczególności w sferach: estetycznej (aromaterapia pozytywnie wpływa na wygląd skóry i włosów), psychicznej (przyjemny zapach pozytywnie wpływa na samopoczucie i odczucia ludzi) oraz medycznej (zwiększa i podtrzymuje odporność organizmu). Esencje olejków wykorzystywane w aromaterapii stanowią zespół aromatycznych i lotnych substancji, otrzymywanych z poszczególnych części kwiatów, owoców, liści, korzeni czy też z przypraw korzennych.

Esencje te podczas ich wdychania od razu trafiają do krwioobiegu. Aromaterapię zaleca się szczególnie w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak np. choroby dróg oddechowych i dróg moczowych, stany zapalne wątroby, trzustki oraz pęcherzyka żółciowego. Szczególnego znaczenia aromaterapia nabiera jako terapia dodatkowa (uzupełniająca).

DZIAŁANIE KOLOREM. Chromoterapia czyli leczenie przy pomocy kolorów, jak pokazuje doświadczenie daje się porównywać z innymi metodami leczenia, a co więcej współdziała z nimi. Chromoterapia znana była już w starożytnym Egipcie i w Grecji, ale także w cywilizacjach Indii i Chin. Podobnie jak w aromaterapii każdy aromat miał swoje właściwości lecznicze, tak każda barwa ma inne działanie. Kolor czerwony np. dodaje energii, sił życiowych, zwiększa ruchliwość, rozszerza żyły, zwiększa przepływ krwi, rozgrzewa, zwiększa wytwarzanie czerwonych krwinek oraz podwyższa potencję seksualną. Kolor niebieski z kolei jest uważany przez chromoterapeutów za jeden z najlepszych czynników aseptycznych. Wpływa uspokajająco, podtrzymuje równowagę psychiczną oraz obniża ciśnienie krwi. Kolory zielony i fioletowy oddziałują podobnie jak kolor niebieski, przynoszą spokój wewnętrzny i pomagają w bólu głowy. Żółty niesie optymizm, zmniejsza zmęczenie oczu i wspomaga leczenie chorób nerwowych.

FITTING IN FITTING. Na ewolucję systemów do hydromasażu bardzo duży wpływ mają również coraz wyraźniej definiowane potrzeby firm zajmujących się ich montażem i instalacją w wannach. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o innowacjach upraszczających montaż systemów - a co za tym idzie minimalizujących jego czas - oraz o modyfikacjach wpływających na niezawodność systemów.

Liczni producenci wanien oferują je w bardzo wielu różnych rozmiarach i kształtach. Do zamontowania systemu hydromasażu w takich często \"oryginalnych\" wannach niezbędne są odpowiednie łączniki, trójniki, kolanka, zestawy odpływowe z otworami do odprowadzania wody etc. Wymaga to od dostawców podzespołów ciągłego rozwoju oferty. Jednocześnie producenci wanien definiują coraz wyraźniej swoje oczekiwania twierdząc, że ww elementy powinny być uniwersalne, ponieważ redukuje to koszty związane choćby z utrzymywaniem zwiększonych stanów magazynowych. Wymienione aspekty są głównymi siłami napędzającymi i warunkującymi rozwój rynku i samych systemów hydromasażu.

Jednocześnie warto wspomnieć o nowościach. Mają one dwojaki charakter. Z jednej strony są to nowo wdrażane produkty, z drugiej są to modyfikacje już istniejących. Pierwsza nowość, o której warto wspomnieć to rozwiązanie fitting in fitting. Zastosowanie takich łączników ułatwia budowanie systemów, dając jednocześnie możliwość tworzenia nieskończonej liczby wariantów montażu. Patent ten zmniejszył o połowę liczbę połączeń klejonych. Oprócz tego zastosowanie fitting in fitting rozwiązało jeszcze jeden problem, z którym spotykają się użytkownicy wanien do hydromasażu. Chodzi o problem osadzania się zabrudzeń w miejscach połączeń klejonych. Stosując fitting in fitting otrzymujemy gładkie łączenie tak z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dlatego zabrudzenia, resztki mydła, olejków itp. nie mają do czego się przyczepić i woda w naturalny sposób wypłukuje je z rur systemu hydromasażu.

SYSTEMY W DNIE WANNY. Jednoczesne stosowanie systemów masażu wodnego i powietrznego w dnie wanien umożliwiają m.in. nowe dysze typu Magic Jet opatentowane przez firmę Koller. Rozwiązanie zastosowane w tych dyszach pozwala na wtłaczanie do wanny wody oraz powietrza poprzez poszczególne otwory, przy czym oba nośniki mogą dostawać się do wanny albo oddzielnie, albo razem.

Połączenie wtłaczania powietrza i strumienia wody poprzez dyszę Magic Jet daje zupełnie inny efekt masujący. Powietrze przechodząc przez wodę \"atomizuje się\" i dlatego nie przenosi na skórę uczucia chłodu, co zdarza się podczas klasycznych masaży perełkowych. Magic Jet może również pracować jak typowa dysza wodna. Efektów jej działania nie można jednak porównywać ze zwykłymi dyszami wodnymi. Być może da się je porównać jedynie z wpływem wysokoefektywnej głowicy masującej w panelach prysznicowych. Różnica polega jednak na tym, że Magic Jet oddziałuje na skórę pod wodą. Masaż odbywa się w kierunku od dna wanny ku górze - żadna inna dysza wodna nie tworzy takiego efektu. Magic Jet można także używać po prostu jako dyszę powietrzną (jeśli włączony jest tylko kompresor).

POMPY I WENTYLATORY. Procesowi innowacji nie oparły się również pompy i wentylatory. Opracowując budowę pompy firmy kierują się tym, by była ona możliwie jak najmniejsza i żeby można ją było bez kłopotu zmieścić pod dowolnego rodzaju wanną oraz żeby jej moc była porównywalna lub większa niż konkurencyjnych pomp. Nowoczesne pompy znacznie różnią się od swych poprzedniczek. Pompy uniwersalne z jednym typem silnika mogą mieć różną moc. Jest to osiągane dzięki różnym średnicom kółek ścierających oraz różnego rodzaju płytkom. Pompy posiadają również małe średnice zewnętrzne oraz nie są wysokie. Ich powierzchnia robocza jest wykonana bardzo dokładnie (nie następuje tą drogą utrata mocy). Dzięki swemu zaawansowaniu technicznemu odznaczają się one cichą pracą. Wśród szczegółów technicznych spotykanych w pompach nowej generacji wyróżnić można m.in.: acentrycznie umieszczone wały, umieszczone za kołem rowki osiowe służące do skutecznego odprowadzania wody, otwory odpływowe dla resztek wody usytuowane od dołu oraz kołnierze wyposażone w wiele śrub mocujących. W opisywanych pompach droga przepływu wody jest specjalnie zaprojektowana, tak by nie dostawała się ona z powrotem. Żywotność pomp jest znacząco podniesiona poprzez zastosowanie kółek ścierających z wprasowanymi częściami z mosiądzu.

PRESJA RYNKU. Na rozwój rynku i systemów hydromasażu ma również wpływ coraz większa konkurencja pomiędzy producentami. Obecnie na rynku spotkać można wiele systemów do hydromasażu, zaczynając od tanich, niemarkowych wyrobów, które podbijają rynek i osiągają swoją pozycję dzięki niskiej cenie, aż do złożonych, droższych systemów, które są zarówno dobre jakościowo jak i efektywne. Wspiera je także \"brand name\" (marka) stanowiąca gwarancję jakości dla klienta.

Wyroby wysokiej jakości spotyka się nie tylko w wyspecjalizowanych markowych sklepach. Zaczynają być one także sprzedawane na przykład w sieci marketów budowlanych typu OBI, Baumax itp., w których do tej pory zwykle można było znaleźć produkt niemarkowy, o - co najwyżej - średniej jakości. Z drugiej strony te tak zwane \"niemarkowe\" sklepy nie są już zorientowane jedynie na najtańsze, a co za tym idzie najprostsze systemy, lecz zaczynają one także oferować bardziej złożone systemy mieszane.

Co ciekawe, spotkać się można także z faktem, że dążenie do zaoferowania oryginalnego rozwiązania bardzo często prowadzi do takich kombinacji, których racjonalność budzi wątpliwości. Przykładem może być np. wbudowanie w wannę z hydromasażem telewizora. Podczas pracy systemu użytkownik raczej nie usłyszy słów lub muzyki towarzyszących programowi telewizyjnemu, pomijając już fakt, że oglądanie telewizji może przeszkadzać w zrelaksowaniu się.

Dążenie do wynalezienia ciągle czegoś nowego jest oczywiście przede wszystkim zjawiskiem pozytywnym. Na rynku pojawiają się przecież nowe urządzenia, nowe dysze pracujące według nowych zasad, lub tak zwane \"widoczne detale\", to znaczy takie części składowe systemu, które są widoczne na wannie. To one i ich nowy design, odzwierciedlają aktualne trendy w modzie.

Wydaje się, że w najbliższych latach postęp w opisywanej dziedzinie będzie polegał przede wszystkim na ulepszaniu i rozszerzaniu oferty dodatkowych urządzeń do systemów hydromasażu. Nie należy jednak oczekiwać bardziej istotnych zmian w zakresie efektów hydromasażu, ponieważ idea masażu powietrzem i wodą jest już doprowadzona niemalże do doskonałości.

JAN KUBIN

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA