Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Targi wyposażenia łazienek, odbywające się od lat jako impreza towarzysząca Mostra Convegno Expocomfort  w Mediolanie, w tym roku po raz pierwszy odbyły się pod nowa nazwą – Expobagno. Już w poprzedniej edycji w 2004 roku podjęto próby czytelniejszego wyodrębnienia wystawy łazienek. Wówczas odbyła się ona pod szyldem Water Concept i zyskała odrębną wizualizacje stoisk. W tym roku dodatkowym atutem Expobagno – prócz nowej nazwy – miał być fakt, iż odbyły się one na nowych, nowoczesnych  terenach targowych w Rho na obrzeżach Mediolanu (28.02.-04.03).
Jednak ani nowa nazwa, ani też atrakcyjność nowoczesnych terenów targowych nie przysporzyła targom zainteresowania wystawców.  W tym roku w wystawie wyposażenia łazienek wzięło udział ok. 200 wystawców, co w stosunku do poprzedniej edycji stanowi spadek o ponad 80 firm. Jako jeden z powodów niskiej frekwencji w tej wystawie nieoficjalnie podaje się fakt dopuszczenia na targi wystawców z Chin. Jak wiadomo chiński przemysł niesie zagrożenia co najmniej z dwóch powodów: kopiowania markowych produktów i zaniżania cen. Trudno powiedzieć czy z tych, czy też innych powodów w tym roku na targach zabrakło między innymi takich tuzów włoskiej branży łazienkowej jak: Zucchetti, Ceramika Globo, Art Ceram czy Megius.  To może być pierwszy z sygnałów, iż  wystawa łazienek na Mostra Convegno Expocomfort traci na znaczeniu.
Z pewnością jednak nie można tego powiedzieć o  samym MCE. W tym roku MCE przełamało tendencję spadkową i odnotowało wzrost liczby wystawców o ponad 200 firm w stosunku do poprzedniej edycji (liczba tegorocznych wystawców to blisko 1900). Ekspozycje targowe zajęły wszystkie 8 hal targowych. Wielkość sprzedanej powierzchni ekspozycyjnej wzrosła o 8% w stosunku do edycji poprzedniej (wówczas, na starych terenach wystawienniczych zajęła ona ok. 139 tys. m2). Tradycyjnie już najliczniejszą wystawę stanowili wystawcy z sektora branży grzewczej, drugim co do wielkości był sektor wentylacji i klimatyzacji. Dalej uplasowała się technika sanitarna, pompy i zawory oraz narzędzia.
W tym roku targi mogły się też pochwalić bogatym programem imprez towarzyszących. Przede wszystkim były to wystawy pokonkursowe. „Next Energy 2006” to program konferencji i seminariów poświęconych nowym zastosowaniom  ekologicznych, odnawialnych systemów energii. W ramach tego programu odbyła się też wystawa projektów nagrodzonych w konkursie na projekt budynków, w których zastosowanie mają nowoczesne źródła energii. Po raz pierwszy odbyła się też wystawa prac nagrodzonych w konkursie Tech & Design Academy, na projekt nowych rozwiązań i pomysłów z urządzeniach sanitarnych i wyposażania łazienek.  W konkursie brali udział studenci włoskich uczelni technicznych, a jego ideą – prócz pozyskania nowych rozwiązań – było też pomoc w skontaktownaiu najlepszych twórców z wiodącymi producentami z branży. Tradycyjnie już odbyła się też wystawa pokonkursowa na najlepsze produkty Comfort & Design. W kategorii produktów z branży grzewczej i instalacyjnej nagrodzono 19 produktów, w kategorii wyposażenia łazienkowego – 8.                                       
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA