Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Wschodnia kultura i zachodnia fantazja – tak w skrócie można podsumować prezentację serii armatury łazienkowej „Kidó”, jaką 21 października br. zorganizowała firma Kludi w stylowych wnętrzach restauracji japońskiej Inaba w Warszawie. Spotkanie było bardziej pretekstem do przedstawienia filozofii towarzyszącej projektowaniu nowych wyrobów Kludi niż promocją serii, która już w kilka miesięcy od premiery zdobyła w Polsce znaczną popularność. Pokazywana jest na 1600 ekspozycjach, co świadczy o jej niewątpliwym powodzeniu.
„Kidó” – pierwszy owoc współpracy firmy Kludi z parą projektantów Michaelem Steinem i Guntherem Neufeldem to seria armatury i dodatków inspirowana filozofią Wschodu. Jej nazwa oznacza po japońsku „drogę energii”, która w tym przypadku niewątpliwie oznacza żywioł wody. Gospodarz spotkania – Sławomir Gołębiewski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Kludi zadbał, by goście mogli doświadczyć egzotycznej kultury nie tylko poprzez interpretację estetycznych aspektów projektu „Kidó” wspartych prezentacją zdjęć z Japonii, ale też przez żywy pokaz elementów kultury japońskiej. Prezentacja rozpoczęła się więc nieszablonowo – od pokazu tradycyjnej japońskiej sztuki walki aikido (zbieżność nazw jest nieprzypadkowa – „aikido” to droga energii po okręgu), oraz iaido, czyli zadawania cięć ostrym mieczem – co w warunkach panującego w restauracji tłoku wymagało nie lada mistrzostwa.
Goście mogli podziwiać także pokazy tai chi w wykonaniu pięknych kobiet i oczywiście zasmakować bogactwa japońskiej kuchni. Niewątpliwą atrakcją spotkania stał się pokaz (i degustacja) tradycyjnie parzonej japońskiej herbaty, szybki kurs origami (papierowych układanek) oraz pokaz japońskiej kaligrafii, szybko zamieniony w festiwal życzeń skierowanych do pani Ishii, której owoce pracy będzie można odtąd podziwiać w niejednej firmie i niejednym domu w Polsce.
Na osobną uwagę zasługuje fakt, że firma Kludi wyraźnie wzięła sobie do serca studiowanie japońskiej sztuki wojennej. W rozdziale 18 Kręgu Ziemi z Księgi Pięciu Pierścieni  (Gorin-no sho) – niezrównany szermierz Miyamoto Musashi opisuje zasadę ruchu dwutaktowego – ni-no koshi-no hyoshi-no koto, czyli podwójnego, następującego po sobie ataku. Już na przyszły rok Kludi zapowiada więc drugi atak – „Kidó 2”.
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA