Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prezentowany projekt fotela kąpielowego dla osób niepełnosprawnych i starszych autorstwa Justyny Wrzesińskiej, to rzadki w tego typu urządzeniach przykład połączenia funkcjonalności i dobrego wzornictwa. Nie sposób nie zauważyć, że projektantka postawiła przede wszystkim na bezpieczeństwo, komfort oraz łatwość korzystania z kąpieli przez wszystkich, bez względu na wiek i sprawność ruchową

REKLAMA

Prezentowany projekt fotela kąpielowego dla osób niepełnosprawnych i starszych autorstwa Justyny Wrzesińskiej, to rzadki w tego typu urządzeniach przykład połączenia funkcjonalności i dobrego wzornictwa. Nie sposób nie zauważyć, że projektantka postawiła przede wszystkim na bezpieczeństwo, komfort oraz łatwość korzystania z kąpieli przez wszystkich, bez względu na wiek i sprawność ruchową.

W ten sposób powstał projekt wpisujący się w ideę tzw. uniwersalnego designu, który jako priorytet stawia sobie jak najszersze grono odbiorców. Pomysł wydaje się być szczególnie zasadnym, bowiem na rynku wyposażenia łazienek przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych, trudno znaleźć produkty ciekawe wzorniczo. Zwykle zamontowane w łazience natychmiast zwracają uwagę wchodzącego, co szczególnie zniechęcać może ludzi młodych. Poszukiwania odpowiedniego rozwiązania funkcjonalnego i estetycznego doprowadziły Justynę Wrzesińską do stworzenia rodzaju szezlonga umożliwiającego zajęcie podczas kąpieli zarówno pozycji siedzącej, jak również półleżącej. To właśnie ów szezlong stał się inspiracją powstania ostatecznej wersji projektu - fotela kąpielowego.

KĄPIEL POŁĄCZONA. Fotel kąpielowy to - jak określa go sama autorka projektu - alternatywna propozycja wyposażenia łazienki. Projektantka mówi, że jego głównym atutem jest to, że łączy dostępność i wygodę kąpieli pod prysznicem z relaksującym działaniem kąpieli w wannie. Do tego ostatniego urządzenia zbliża go przyjęta forma stosunkowo głębokiej misy, która pozwala na zebranie pewnej ilości wody - niewielkiej, ale wystarczającej do umycia nóg, czy ogrzania ciała np. podczas kąpieli w pozycji półleżącej. Dbałość o zminimalizowanie ilości wody niezbędnej do komfortowej kąpieli to ukłon projektantki w stronę kwestii związanych z oszczędnością tego naturalnego bogactwa.

Kąpiel w fotelu wymaga wydzielenia z powierzchni łazienki części ze spadkiem podłoża wyposażonej w odpływ, w której swobodnie umieścić można fotel. To rozwiązanie pozwala także na swobodne korzystanie z kąpieli osobom na wózkach inwalidzkich. Dzięki specjalnemu profilowaniu fotela kąpiący się może przyjmować 4 pozycje określane jako pozycja typu krzesło (kiedy siedzi ze spuszczonymi nogami na wyższej części fotela), typu fotel (kiedy siedzi ze spuszczonymi nogami w niższej, zagłębionej części), pozycja półleżąca oraz pozycja moczenia nóg (w części przypominającej misę). Równie dobrze kąpieli można zażywać po prostu stojąc obok fotela.

ASPEKT WYKONAWCZY. Fotel pomyślany został w ten sposób, by wykonać go z akrylu metodą stosowaną przy produkcji wanien akrylowych. Dzięki zastosowanemu uzbrojeniu fotel ma być sztywny i wytrzymały. Zamiast klasycznych nóg projektantka przewidziała zastosowanie stelaża do montażu urządzeń sanitarnych. Zabieg okazał się rozwiązaniem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym - brak \"nóg\" umożliwia łatwe utrzymanie podłogi w czystości nawet osobom starszym czy niepełnosprawnym.

Przyznać trzeba, że prezentowany fotel kąpielowy w kategorii produktów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych rzeczywiście wyróżnia się przyjaznym, uniwersalnym wyglądem. Gdyby nie jego przeznaczenie, równie dobrze mógłby być np. meblem do salonu. I choć bezspornym wydaje się fakt, że z takiego fotela szczególnie chętnie skorzystają osoby starsze czy niepełnosprawne (o ile będą w stanie odpowiednio przystosować swoją łazienkę), to wątpliwości mogą pojawić się jeżeli chodzi o sprawnych zwolenników odprężającej kąpieli w głębokiej wannie. Jednak bez względu na preferencje użytkowników fotel kąpielowy to produkt na miarę współczesnych potrzeb funkcjonalnych i estetycznych - oby doczekał się szybkiej realizacji.

MARTA MATRACKA

 

 

AUTORKA PROJEKTU

Justyna Wrzesińska (ur. 1980 r.)

- W 2004 r. ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. W trakcie studiów odbyła dwa stypendia zagraniczne: na Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie (Słowenia) w 2002 r. oraz w Wyższej Szkole Sztuk i Rzemiosła Estienne w Paryżu (Francja) w 2003 r.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA