Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Fugi cementowe są najpopularniejsze, najtańsze, ale i najmniej trwałe. Wysokochłonne, łatwo przyswajają wodę i wszelkie zanieczyszczenia. Niezabezpieczona fuga - zwłaszcza w jasnym kolorze - czyszczona nieodpowiednimi preparatami może szybko stracić wygląd.

REKLAMA

Fugi cementowe są najpopularniejsze, najtańsze, ale i najmniej trwałe. Wysokochłonne, łatwo przyswajają wodę i wszelkie zanieczyszczenia. Niezabezpieczona fuga - zwłaszcza w jasnym kolorze - czyszczona nieodpowiednimi preparatami może szybko stracić wygląd.

DLACZEGO fuga się niszczy? Winę za to ponosi delikatny materiał - spoiwa cementowe, które stanowią masę wypełniającą w spoinach mineralnych. Są to spoiny najbardziej popularne na rynku, najtańsze, ale i najmniej odporne - wysokonasiąkliwe, o porowatej strukturze, przez co są podatne na brudzenie się.

Znacznie trwalsze od spoin cementowych są spoiny uszlachetnione tworzywami sztucznymi czy spoiny epoksydowe, są to jednak produkty znacznie droższe, przez co rzadziej stosowane.

Problemami najczęściej spotykanymi podczas użytkowania fug cementowych są m.in. niejednorodne wybarwienie się spoiny, szybkie i łatwe brudzenie się oraz pękanie. Zjawiskom tym w dużej mierze może zapobiec wykonywanie okładziny ceramicznej zgodnie ze sztuką budowlaną. Prosta, ale czasochłonna czynność, taka jak kilkukrotne zwilżenie ułożonej fugi pozwoli cementowi i dodatkom poprawnie związać, dzięki czemu fuga będzie mogła dobrze się wybarwić. Pośpiech jest złym doradcą, a w praktyce okazuje się, że to właśnie on rządzi terminami prac glazurników. Równie ważną kwestią jest to, jak właściciel będzie dbał o okładzinę. Poprawne ułożenie i jakość produktu to tylko połowa sukcesu, druga połowa - to właściwe użytkowanie, czyszczenie, pielęgnacja.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ... Najlepiej dbać o spoinę od początku jej istnienia. Do tego celu służą specjalne preparaty ochronne, tzw. impregnaty. Środki impregnujące spoiny znaleźć można w ofercie wielu producentów chemii budowlanej (m.in. Atlas, Knauf, Sopro), a także firm specjalizujących się w wytwarzaniu chemii czyszczącej, m.in. HG, Zakład Chemiczny Silikony Polskie.

Impregnaty nie są środkami czyszczącymi, ich zadaniem jest zabezpieczenie spoiny przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń. W większości przypadków impregnaty to dyspersje akrylowe lub żywice silikonowe, które tworzą na powierzchni fugi trwałą powłokę ochronną, z której łatwo usunąć brud i in. zanieczyszczenia. Nie jest jednak tak, że impregnat zabezpiecza fugę całkowicie0.

- Wszystkie dostępne na rynku impregnaty ograniczą wchłanianie wody, ale tylko najlepsze jakościowo i przeznaczone do konkretnego zastosowania środki impregnujące zapewniają długoterminową ochronę przed zabrudzeniami powstającymi na powierzchni fugi podczas codziennego jej użytkowania. Jeśli więc na zaimpregnowaną spoinę wyleje się np. czerwone wino czy tłuszcz, należy go szybko usunąć, aby uniknąć zaschnięcia zanieczyszczenia. Czyszczenie \"starego\" brudu powoduje bowiem skracanie działania impregnatu - mówi Piotr Sokulski, specjalista ds. produktu w firmie Sopro.

Wysoka chłonność fugi jest cechą pożądaną jedynie w tym jednym przypadku - stosowania impregnatu. Dzięki tej właściwości środek może głęboko wniknąć w strukturę spoiny i właściwie ją zabezpieczyć. Ważne jest - co podkreślają wszyscy producenci - stosowanie się do zaleceń dotyczących sposobu impregnacji. W przypadku świeżo położonych fug impregnat należy zastosować nie wcześniej niż po 14 dniach (HG, Atlas) czy nawet 28 dniach (Zakład Chemiczny Silkony Polskie) od zakończenia fugowania. Ta karencja jest niezbędna do wyschnięcia fugi oraz kleju pod płytką. Płytka ceramiczna jest słabo nasiąkliwa (w klasyfikacji płytek podłogowych wg nasiąkliwości wodnej płytki słabo nasiąkliwe mają wartość tę poniżej 3 proc.), więc wilgoć z kleju, którym jest przymocowana do ściany może wydostać się tak naprawdę tylko poprzez fugi. Jeśli nałoży się impregnat przed całkowitym wyschnięciem fugi, wilgoć zalegająca w spoinie może powodować jej przebarwienia. W przypadku fug już użytkowanych przed impregnacją należy je dokładnie wyczyścić i kilka dni poczekać aż wyschną. Impregnat należy nanosić cienkim pędzelkiem (dopasowanym do szerokości spoiny) bezpośrednio na suchą fugę. Z reguły, po ok. 30 min., czynność należy powtórzyć. Zużycie impregnatu zależy głównie od stopnia chłonności podłoża, producenci podają jednak przypuszczalne zużycie środka. Firma Atlas podaje, że kg emulsji Delfin wystarczy średnio do zaimpregnowania ok. 15-20 m kw. powierzchni, natomiast wydajność preparatu \"Super ochrona fug podłogowych i ściennych\" firma HG szacuje na ok. 30-40 m kw. przy wielkości płytek 30x30 cm i szerokości fug 0,5 cm.

Po zaaplikowaniu środka impregnującego, przez kilka godzin nie można eksploatować okładziny, a przez kilka dni także jej czyścić. Proces impregnacji należy powtarzać raz na kilka lat - impregnat jest tylko środkiem chemicznym, który się zużywa np. podczas czyszczenia okładziny.

CZYŚCIĆ, KONSERWOWAĆ. W ofertach producentów znajdują się również preparaty opracowane z myślą o czyszczeniu, odświeżaniu i wzmacnianiu fug. Opisywane środki można podzielić na preparaty przeznaczone wyłącznie do czyszczenia spoin z brudu, środki likwidujące pleśń z powierzchni fug oraz środki, które nie tylko czyszczą spoinę, ale także ją odświeżają, a nawet wydobywają głębię koloru.

Pierwszym z wymienionych środków jest np. Fugen-Reiniger firmy Knauf przeznaczony do usuwania brudu i tłuszczu z fug cementowych i silikonu. Podobne zastosowanie ma Reno-Spoina firmy Kreisel. Jak podaje producent, Reno-Spoina usuwa tłuszcz, brud i inne zanieczyszczenia samoistnie, co w praktyce oznacza, że fug nie należy szorować, a jedynie nanieść na nie preparat w odpowiednim stężeniu, pozostawić na kilka minut i dokładnie spłukać. Środek oczyszcza fugi w głąb ich struktury nadając im świeży wygląd i przywracając pierwotną kolorystykę. \"Czyste fugi\" firmy HG to płyn do czyszczenia spoin podłogowych i ściennych, który - jak podaje producent - jest bezpieczny także dla wszelkich barwionych spoin. Płyn należy rozcieńczyć z ciepłą wodą w proporcjach 1:4, nanieść roztwór na spoiny, odczekać ok. 10 min. i szorować szczotką lub szorstką gąbką. W przypadku tego preparatu producent zastrzega, że może on nie być skuteczny w walce z osadem kamiennym. Ten najlepiej wcześniej usunąć innym środkiem - HG \"Hagesan błękitny\".

Część preparatów przeznaczona jest wyłącznie do czyszczenia i konserwacji fug, niektóre środki mają szersze zastosowanie. Jak podaje firma Mapei, \"Keranet\" służy do usuwania wykwitów wapnia, saletry itp. z płytek, spoin, betonów, tynków, natomiast preparat Sopro \"FS 714\" polecany przez producenta do impregnacji fug służy przede wszystkim do zabezpieczania przed plamami z wody i tłuszczów okładzin ściennych i podłogowych z materiałów nasiąkliwych (np. cotto, klinkier) oraz kamieni naturalnych.

Dużą grupą środków czyszczących w ofertach producentów są preparaty do walki z pleśnią. Pleśń powstaje na spoinach zwłaszcza w kabinach prysznicowych, gdzie jej rozwojowi sprzyja wilgoć, ciepło, słaba wentylacja. Do walki z nalotem pleśni na fugach służą takie środki jak m.in. Sopro \"SE 717 Schimmel-Ex\" (czyści, dezynfekuje i zapobiega ponownemu pleśnieniu), Knauf \"Środek do zwalczania pleśni\" (dezynfekuje i niszczy pleśń, grzyby, algi i mchy m.in. na fugach cementowych i silikonowych, drewnie, kamieniu sztucznym i naturalnym) czy \"Środek do usuwania pleśni\" firmy HG, którym można usuwać pleśń również m.in. z tynkowanych ścian.

Wszystkie wymienione środki to preparaty gotowe do użycia. Zagrzybioną spoinę trzeba dokładnie spryskać płynem, odczekać kilkanaście minut i w razie potrzeby czynność powtórzyć. Na koniec czyszczoną środkiem powierzchnię trzeba ew. przetrzeć gąbką lub wystarczy ją tylko dokładnie spłukać.

I to w zasadzie wszystko co można zrobić dla fugi. Jeśli jednak żaden ze środków nie pomoże jej wyczyścić i na dodatek fuga jest w kolorze białym, można ją ewentualnie spróbować \"zamalować\". Są na rynku takie preparaty jak \"Renowator do fug\" (Prombud) czy \"Marker do fug\" (Edding), które na krótki czas są w stanie odświeżyć biel fugi, a ich działanie polega - krótko mówiąc - na zamalowaniu brudu. Jest to sposób doraźny i mało skuteczny. Przekonawszy się o tym, pozostaje już tylko wymienić zniszczoną fugę.

 

ANNA KOWALEWSKA

 

 

Janusz Urzykowski, prezes HG Polska

 

- Sprzedaż produktów do impregnacji spoin (fug) rośnie, zwiększa się też świadomość użytkowników co do korzyści wynikających z ich zastosowania.To kwestia kalkulacji kosztów - płyn do impregnacji fug i dobry środek do ich czyszczenia to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, wymiana zniszczonej fugi kosztuje nieporównywalnie więcej. Najlepszy efekt uzyska się zabezpieczając nowe spoiny, ale dobrze jest też zaimpregnować fugi w okładzinie ceramicznej już użytkowanej. W przypadku nowo położonych płytek ważne jest to, aby impregnat zastosować nie wcześniej niż po 2 tygodniach po zakończeniu prac nad okładziną, z tego względu, żeĘi fuga, i klej pod płytkami muszą wyschnąć. Jeśli zbyt szybko fuga zostanie zaimpregnowana, wilgoć nie będzie mogła prawidłowo odparować i fuga może się np. przebarwić.

 

 

Piotr Sokulski, specjalista ds. produktu w firmie

Sopro

 

 

- Jedynym problemem w przypadku fug jest ich wysoka chłonność. Fuga cementowa chłonie wodę, a z nią wszelkie zanieczyszczenia. Zadaniem obecnych na rynku impregnatów jest ograniczenie nasiąkliwości fugi. Należy ściśle stosować się do zaleceń producenta dotyczących sposobu stosowania środka. Impregnacja to zabieg cykliczny - dobre impregnaty trzeba stosować 2-3 krotnie, a zabieg powtarzać, co kilka lat. Żaden środek nie będzie działał wiecznie, ponieważ podczas czyszczenia i użytkowania okładzin impregnat ściera się i wypłukuje.

W przypadku impregnowania fug o podwyższonej szczelności (uszlachetnione) teorie są różne. Niektórzy producenci radzą ich nie zabezpieczać, żeby nie było za dużo chemii w fudze, zdaniem innych impregnat na pewno nie zaszkodzi. Moja rada to uważne czytanie kart technicznych produktu przed jego zastosowaniem. Pomoże to uniknąć przykrych konsekwencji źle dobranego impregnatu i pozwoli na długoletnie, bezproblemowe użytkowanie zabezpieczonej powierzchni.

 

Piotr Idzikowski, specjalista ds. technicznych Grupy Atlas

 

- Nasze doświadczenia w zakresie fug dotyczą tylko fug cementowych, gdyż tylko takie produkujemy. Najczęściej zabrudzenia fug wynikają ze zwykłego codziennego użytkowania, a problem ten dotyczy przede wszystkim okładzin podłogowych. Znacznie poważniejszym problemem są przebarwienia fug, które często wynikają z nieprawidłowego sposobu aplikacji, niewłaściwej pielęgnacji czy jej braku, lub ze zjawisk fizykochemicznych zachodzących w podłożu, na którym wykonano okładzinę.

Klienci często chcą kupić specjalistyczny środek, ale równie często kupują wyroby \"no name\", które są do wszystkiego i niczego. Bardzo często - zwłaszcza w przypadku specjalistycznych środków - klienci zbyt mało uwagi poświęcają zasadności i prawidłowości stosowania danego preparatu. Wynikają z tego częste nieporozumienia i reklamacje.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA