Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

proDESIGN.PL to nazwa fundacji powstałej w celu promowania i rozwijania polskiego wzornictwa przemysłowego. Organizacja ta została powołana z inicjatywy wzorniczego studia projektowego NC.ART. Działa wspólnie ze Stowarzyszeniem Projektantów Form Przemysłowych, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Siedzibą fundacji jest Warszawa.
W ramach swojej działalności fundacja będzie tworzyć kolekcje wzorów tradycyjnej i współczesnej polskiej sztuki użytkowej. Będzie też upowszechniać wiedzę o polskiej sztuce użytkowej m.in. poprzez organizacje wystaw, ekspozycji i seminariów w Polsce i za granicą, przygotowywanie wydawnictw i konkursów.
Od dawna inicjowaliśmy akcje mające na celu  promowanie polskiego wzornictwa w kraju i za granicą. Dla sformalizowania naszej działalności postanowiliśmy powołać fundację pro-design.pl. Jako pełnoprawna organizacja mamy większe możliwości w rozmowach z podmiotami  rządowymi , projektantami i firmami – mówi Tomasz Rudkiewicz, projektant i jeden z założycieli fundacji.
Obecnie fundacja przygotowuje znaczącą wystawę współczesnego polskiego wzornictwa. Wystawa zostanie zorganizowana jesienią 2006 roku, w ważnym dla kultury polskiej miejscu – w Warszawie, w gmachu głównym i na dziedzińcu Politechniki Warszawskiej lub w Muzeum Narodowym. Ekspozycja będzie miała na celu przegląd współczesnego polskiego wzornictwa oraz prezentacje możliwości krajowych projektantów.

Tomasz A. Rudkiewicz, projektant, założyciel i członek rady fundacji
Nasz kraj ma długą historię i tradycję kultury materialnej. Przerwany na kilkadziesiąt lat wątek rozwoju kultury materialnej musi być przez nas, Polaków na nowo podjęty. Problemy współczesnej cywilizacji w Polsce powinny być rozwiązywane przez nas samych i nie mogą być kopią rozwiązań globalnych. Nowoczesne polskie wzornictwo i sztuka użytkowa może odpowiedzieć na te potrzeby. Dlatego też fundacja proDESIGN.PL tworzy kolekcję projektów i eksponatów, która będzie wizytówką polskiego wzornictwa przemysłowego – nowoczesnego, funkcjonalnego i estetycznego. Kolekcję tę pokażemy również za granicą, na wystawach samodzielnych oraz w ramach największych pokazów światowego designu. Przy gromadzeniu kolekcji zwracać będziemy uwagę nie tylko na jakość samych eksponatów i projektów, ale także na przebieg ich realizacji. Na to, czy powstały przy użyciu nowoczesnych metod projektowania, czy posiadają profesjonalną dokumentację i czy ich realizacja odbywała się w harmonijnej współpracy projektanta z producentem.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA