Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W kwietniu podczas mediolańskiego Design Week odbyła się już cykliczna wystawa, podczas której prezentowane są efekty współpracy marki DuPont Corian z światowej sławy projektantem. Projekt dotyczy zazwyczaj przestrzeni mieszkalnej. W tym roku zadania wykreowania „domu z Corianu” podjął się nikt inny, tylko sam Karim Rashid.

Projekt „Smart-ologic Corian Living” odwołuje się do konceptu domu składającego się z ogrodu, kuchni, salonu, sypialni i łazienki, i – jak to zazwyczaj bywa w przypadku projektów Karima Rashida - jest zanurzeniem się w fascynujący świat kolorów i kształtów. Koncept opiera się na ukazaniu możliwości formowania i sensorycznej jakości kolorów i typów materiału DuPont Corian techno-surface oraz na możliwym przyszłościowym rozwoju tego tworzywa zawierającego elementy pochodzenia biologicznego.
Dom zaprojektowany przez Karima Rashida zawiera długą, pofalowaną ścianę zrobioną z różnych kolorów DuPont Corian. Wklęsłe i wypukłe formy obrysowują drogę całego wnętrza, wizualnie definiują kuchnię, salon, sypialnię i łazienkę, a także otaczają oglądającego uspokajającą, przypominającą łupinę ochronną strukturą. Zresztą cały projekt charakteryzuje się opływowymi liniami i naturalnymi, organicznymi formami – tak typowymi dla Karima Rashida – które stwarzają wrażenie przyjaznego, bliskiego człowiekowi wnętrza.
Przestrzeń łazienki – interesującą nas w tym projekcie najbardziej – wyznacza wykonana z Corianu ścianka oddzielająca łazienkę od sypialni. W jej miękką, płynną formę wpisane zostały toaleta oraz umywalka. Ściankę wyróżnia przede wszystkim wielofunkcyjne lustro, które posiada oświetlenie RGB i zaskakuje zdjęciem dekorującym jego powierzchnię. Zdjęcie w „magiczny” sposób znika, kiedy ktoś przed nim stanie, pozwalając na swobodne wykonanie codziennej toalety. W ściance uformowano także małe haczyki, które służyć mogą jako wieszaki łazienkowe.  Cylindryczna forma prysznica widoczna niemal z każdego miejsca tego futurystycznego domu, wykonana jest z półprzezroczystego typu Corianu. Jest rodzajem odważnej gry pomiędzy mieszkańcami, ma też niewątpliwy walor estetyczny – może być swego rodzaju „żywą rzeźbą”.
Projekt „Smart-ologic Corian Living” to jednak przede wszystkim pomysł mający na celu zaprezentowanie proekologicznych możliwości Corianu. Mnóstwo tu rozwiązań przyjaznych środowisku, jak choćby: ławka z przestrzeni ogrodu, która łączy automatyczny system zbierania wody deszczowej wykorzystanej później do nawadniania trawy, oddychająca membrana dachowa, czy pomysł na zbieranie kuchennych odpadków w specjalnym pudełku, które później mogą być dodawane do kwiatów i roślin w ogrodzie jako kompost. Zresztą projekt prezentuje (po raz pierwszy w świecie) „typy futurystyczne” DuPont Corian wykonane z przyjaznych dla środowiska komponentów pochodzenia biologicznego i z materiałów pochodzących z recyklingu. Efekt – pomysł niezwykle interesujący tak od strony wizualnej, jak i zaawansowania rozwiązań.
(MM)
ZDJĘCIA: DUPONT CORIAN 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA