Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W przypadku prezentowanych toalet projektowym priorytetem było maksymalne powiększenie ciasnej przestrzeni oraz wydobycie niezwykłej wysokości pomieszczenia. Projektant określa powstałe wnętrze jako \"sterylne\", dla mnie jest to raczej przestrzeń galeryjna.

Te niezwykłe toalety znajdują się w warszawskim klubie \"Tango\". Jako że jest to bardziej dyskoteka niż restauracja, wyposażenie toalet może nieco dziwić. W ogólnodostępnej toalecie spodziewalibyśmy się raczej wandaloodpornej ceramiki i bezdotykowych baterii (te są!), a nie szklanych umywalek, prawie że przezroczystych drzwi kabin w.c., a już tym bardziej nie ogromnego akwarium! To ostatnie było pomysłem inwestora, gdzieś podpatrzonym i zapadłym w pamięć. Projektantka została więc poproszona m.in. o to, aby w toaletach znalazło się akwarium i aby pomieszczenia były większe niż są.

Akwarium łączy oba te założenia. Ujęta w transparentne ramy tafla wody nie zamyka przestrzeni przy umywalkach, a wręcz przeciwnie - otwiera ją. To otwarcie następuje dosłownie i w przenośni, bo - jak widać na rysunku - akwarium jest niczym parawan przedzielający toaletę męską i damską. (Przez szklaną głębię wypełnioną wodą, roślinami i rybami można dostrzec sylwetkę osoby, która po drugiej stronie myje ręce przy umywalce.)

Widok podwodnego świata jest na tyle absorbujący, że nie dostrzegamy nawet nieobecności luster nad umywalkami. Ale wcale nie odczuwamy tego jako braku, bo cała przeciwległa ściana wypełniona zwierciadlanymi taflami z nawiązką nam to rekompensuje. Ponadto, przestrzeń zmultiplikowana przez lustra wydaje się większa. Dzięki temu optycznemu oszustwu wydaje się, że w damskiej toalecie jest więcej kabin, a w męskiej pisuarów.

Ważną rolę grają w prezentowanych toaletach także inne elementy: kolor, światło i szkło. Wszystkie one są rodzajem ornamentu i dekoracji. Szkło \"z fakturą\" obecne jest nie tylko w misach umywalek, zastosowane zostało też na taflach drzwi prowadzących do obu pomieszczeń. Satynowe szyby wygradzają też kabiny w.c. i oddzielają pisuary. Czy to szklane \"przepierzenie\" nie jest za kruche, za odważne w ogólnodostępnej toalecie? Zdaje się, że nie - intymność użytkownika w pewien sposób chroni światło zamontowane wewnątrz kabin i odbijające się od szklanych tafli.

Kolorystyka obu toalet utrzymana jest w jednej tonacji - niebieskości \"rozwodnionej\" przezroczystością szkła i wody. Ściany wydają się przeglądać w szkle umywalek i nasycać je swoją barwą oraz dekoracyjną fakturą.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA