Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W latach 2002-2003 nasiliły się tendencje recesyjne w budownictwie - takie są wnioski stowarzyszenia 19 europejskich instytutów budownictwa Euroconstruct. Recesja zwiększyła się w 9 spośród 15 krajów Europy Zachodniej zrzeszonych w tej organizacji.

Raport o stanie europejskiego budownictwa zaprezentowano podczas konferencji, jaka odbyła się w dniach 27-29 listopada ub.r. w Portugalii. Stagnacja w budownictwie jest w głównej mierze efektem dalszego osłabienia koniunktury gospodarczej już nie tylko w Niemczech, ale również we Francji i Włoszech.

Według wstępnych ocen, wartość produkcji budowlanej zrealizowanej w 2003 roku w 15 krajach Europy Zachodniej zrzeszonych w Euroconstruct obniży się o 0,2 proc. w stosunku do 2002 roku i wyniesie 980 mld euro. W 4 stowarzyszonych krajach Europy Środkowej regres będzie jeszcze głębszy i produkcja obniży się o 0,6 proc. - głównie w następstwie kryzysu w budownictwie polskim.

W okresie ostatnich trzech lat szczególnie dotkliwe załamanie rynku budowlanego dotknęło Niemcy. Spadek produkcji budowlanej zanotowano także w Belgii, Francji, Holandii, Portugalii i Szwecji. Wzrost wystąpił natomiast tylko w 6 krajach. Największy zanotowano w Wielkiej Brytanii - 4,4 proc. oraz w Hiszpanii - 4 proc. Niezmiennie dobre wyniki uzyskuje Irlandia, która prowadzi w rankingu krajów europejskich pod względem zrealizowanej wartości produkcji budowlanej w przeliczeniu na mieszkańca - ponad 5610 euro. Następna w kolejności jest Norwegia ze wskaźnikiem 4065 euro i Finlandia - 3705 euro (średnia wartość dla tej grupy krajów wynosi 2560 euro na mieszkańca).

W Niemczech, największym kraju Euroconstructu, w wyniku trwającej od 5 lat recesji w budownictwie wskaźnik ten ukształtował się poniżej średniej i wyniósł tylko 2295 euro na 1 mieszkańca. Dla porównania w Polsce ukształtował się on na poziomie - 532 euro.

Stowarzyszenie europejskich instytutów budownictwa Euroconstruct od 28 lat bada i analizuje wielkość i zmiany europejskiego rynku budowlanego.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA