Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Skutkom wprowadzenia od maja br. 22 proc. stawki podatku VAT w budownictwie poświęcona była konferencja prasowa zorganizowana przez Grupę Polskie Składy Budowlane podczas targów Budma w Poznaniu. Podczas spotkania omówiono także wyniki finansowe Grupy w ub.r.

Skutki podwyżki podatku VAT na materiały budowlane kupcy zrzeszeni z Grupie PSB odczuli już w grudniu ub.r. W porównaniu z grudniem 2002 r. Grupa odnotowała wzrost sprzedaży o 91 proc. Z jednej strony spowodowało to pozytywne zjawiska takie, jak wzrost przychodów kupców i producentów materiałów budowlanych oraz poprawę płynności finansowej kupców.

- Inwestorzy mali i wielcy z obawy przed druzgocącym VAT-em kupują na zapas, płacą i nawet nie żądają wydania towaru od zaraz. Zdarza się, że kupują towary, których jeszcze nie ma w hurtowaniach, mało tego - płacą za to, czego jeszcze producenci nie wyprodukowali. Wróciły przedpłaty - powiedział Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu Grupy PSB.

Na tak duże zainteresowanie materiałami budowlanymi pod koniec ub.r. w ocenie kupców miała wpływ m.in. obawa o interpretację okresu ulgi budowlanej, ale przede wszystkim strach przed podwyższonym VAT-em. Z szacunków Grupy wynika, że co trzeci klient, który zdecydował się na zakup materiałów budowlanych kierował się obawą o wzrost VAT. Dlatego też zdaniem Mirosława Lubarskiego niespodziewana koniunktura, z którą kupcy mieli do czynienia w grudniu ub.r. nie do końca jest zjawiskiem pozytywnym. W maju i czerwcu br. sprzedaż zdecydowanie spadnie i ponownie może się załamać płynność finansowa firm z branży materiałów budowlanych.

Do negatywnych zjawisk związanych z wprowadzeniem 22 proc. VAT-u kupcy zaliczają także rozwój szarej strefy zarówno jeżeli chodzi o produkcję, jak i usługi. Szara strefa może się rozwinąć szczególnie w tych branżach, w których duży udział mają mali wytwórcy, takich jak: panele plastikowe, styropian, chemia budowlana, akcesoria budowlane, małe wyroby budowlane.

Konferencja prasowa była także dobrą okazją do zaprezentowania wyników osiągniętych przez Grupę w minionym roku. Uwagę zwrócono na obroty centrali Grupy PSB, które wyniosły 649 mln zł i były wyższe o ponad 15 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem. Hurtownie należące do Grupy zrealizowały ok. 30 proc. wartości zakupów. Zwrócono uwagę, że powiększa się liczba dostawców Grupy (405 firm) oraz rozszerza się asortyment oferowanych produktów (90 tys.).

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA