Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
W lutym ogłoszono wyniki konkursu odbywającego się pod hasłem „The radical radiators of the future”. Po raz kolejny portal designboom.com zebrał i zaprezentował przegląd niestandardowych, oryginalnych i bardzo nowatorskich rozwiązań – tym razem w zakresie grzejników.
Konkurs na najciekawsze projekty grzejników portal designboom.com zorganizował wspólnie z brytyjską firmą Bisque Radiators – funkcjonującym na rynku od ponad 25 lat producentem grzejników, znanym z oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań. Doświadczenie portalu w organizowaniu konkursów wzorniczych oraz uznana marka Bisque Radiators gwarantowały, że i w tym przypadku można było spodziewać się czegoś naprawdę wyjątkowego. Przeglądając wyniki bez przesady można powiedzieć, że nadzieje oczekujących zostały w stu procentach spełnione.
Na konkurs wpłynęło 3241 prac projektantów z 88 krajów. Autorzy mogli nadsyłać projekty od listopada 2006 do końca stycznia br. Liczba nadesłanych prac dobitnie świadczy o prestiżu konkursów organizowanych przez designboom. Zwycięzcą konkursu został Włoch Leo Salzedo z projektem „Archibald”. Nie przyznano natomiast drugiego i trzeciego miejsca – zamiast tego 6 projektom nadano równorzędne wyróżnienia.
Przegląd zgłoszonych projektów to wręcz podróż przez krainę fantazji. Już samo podejście do tematu grzejnika w przypadku wielu projektantów bywa intrygujące, natomiast zaprezentowana różnorodność wzorów grzejników, jak i możliwych zastosowań przyprawia o zawrót głowy. Projektanci wykraczają daleko zarówno poza tradycyjne funkcje, jak i estetyczne kanony zazwyczaj przypisywane tego rodzaju urządzeniom. Przede wszystkim grzejniki coraz bardziej stają się ozdobą. Pośród prac zgłoszonych do konkursu znaleźć więc można projekty grzejników świecących, zmieniających kolor i przybierających kształty mebli, a nawet nawiązujących do części ludzkiego ciała. W niektórych przypadkach wręcz trudno domyślić się, że prezentowane urządzenie to w istocie grzejnik a nie rzeźba. Wszystko to pozwala mieć nadzieję, że przyszłość przyniesie jeszcze więcej oryginalnych i fascynujących pomysłów.
Na przykładzie projektów, które zdobyły największe uznanie w oczach jury widać jednak, że najważniejsza jest ciągle funkcjonalność. Wyróżnione grzejniki to urządzenia nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Największą sztuką jest zaprojektowanie rozwiązań łączących funkcjonalność z wysmakowaną estetyką i takie też były najbardziej premiowane.
Z punktu widzenia tematyki łazienkowej warto zauważyć, że w przypadku grzejników coraz trudniej mówić o rozwiązaniach lub modelach przeznaczonych stricte do łazienek. Projektując łazienkę można by w niej wykorzystać praktycznie każdy z konkursowych modeli. Wiele z przygotowanych na konkurs projektów sprawdziłoby się zarówno w ekskluzywnym salonie kąpielowym, jak i w publicznej toalecie. To dobrze, ponieważ oznacza to jeszcze więcej ładnych i oryginalnych łazienek w przyszłości.

TOMASZ ŁOTOWSKI
ILUSTRACJE: DESIGNBOOM I BISQUE RADIATORS
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA