Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Idealnie zaprojektowane wnętrze to takie, w którym jego użytkownik może się poczuć idealnie. Wielki wpływ na taki stan mają elementy wyposażenia wnętrz, wśród których ogromne znaczenie mają grzejniki. Szeroka paleta typów, kształtów i kolorów grzejników dostępnych na rynku sprawia, iż ich podstawowa funkcja grzewcza zrównuje się z funkcją dekoratorską. Aby połączyć obie te funkcje potrzebna jest wiedza i wyobraźnia architekta wnętrz, którego zadaniem jest wybór kształtu i koloru grzejnika oraz jego umiejscowienie zgodnie z wymogami racjonalnej dystrybucji ciepła. Wybór ten wymaga staranności i projektu – perfekcyjnego zaplanowania użycia grzejnika w klimacie wnętrza. I zawsze jest to wyzwaniem dla architekta. Dowodem na to są projekty architektów spływające corocznie na konkurs VASCO Integracja.

Konkurs VASCO Integracja jest zwieńczeniem wieloletniej i intensywnej współpracy VASCO – producenta grzejników dekoracyjnych – z architektami wnętrz w Polsce. Jego założeniem jest prezentacja i nagrodzenie takich projektów wnętrz, w których wykorzystano grzejnik Vasco. Oceniany jest projekt wnętrza, a dodatkowym kryterium jest kompozycyjna jednolitość zastosowanych grzejników z projektem.
Konkurs VASCO Integracja jest prowadzony w dwóch kategoriach: „Projekt zrealizowany”, czyli w formule fotografii rzeczywistych, wykończonych wnętrz oraz w kategorii: „Projekt koncepcyjny” – kategorii otwierającej nowe obszary wyobraźni i dającej szanse na eksperyment w zastosowaniu grzejników dekoracyjnych.
Poziom trudności synchronizacji projektu instalacji CO i jej realizacji z projektowaniem wnętrza podnosi wartość projektów nagradzanych w konkursie w kategorii projektów już zrealizowanych. W tych pracach wszystkie te elementy udało się pogodzić w stopniu doskonałym.
Z odmiennego charakteru prac zgłaszanych w kategorii projekt koncepcyjny wynika brak powyższych barier. Projekty koncepcyjne nie opierają się na obliczeniach zapotrzebowania na moc grzewczą – stąd formę grzejnika wpisują doskonale w projekt wnętrza. W tej kategorii kryteria do oceny uwzględniają otwieranie nowych horyzontów, przekraczanie granic konwencji, premiowane są oryginalne opracowania. Przy czym z charakteru zawodu architekta wnętrz wynika wymóg wykonalności. Także „odlotowe” pomysły muszą mieć szansę na zrealizowanie. W przypadku projektów koncepcyjnych, a zwłaszcza tych, które najdalej uciekają od typowych zastosowań autorzy często dołączają szczegółowe opracowania techniczne wykonalności. Tego typu pomysły zgłaszane w kategorii „Projekt koncepcyjny” to: grzejniki ruchome, płaska powierzchnia grzejnika wykorzystywana jako ekran, wolno wisząca kolumna, element podgrzewanej ławki, grzejnik jako przepierzenie.
W tym roku odbyła się już IV edycja konkursu VASCO Integracja. 15 maja 2010 r. w Warszawie w hotelu Polonia Palace odbyła się gala finałowa, podczas której nagrodzeni zostali laureaci konkursu.
Jak co roku, także i w tej edycji konkursu, wpłynęło wiele ciekawych projektów, a jury konkursowe miało nad wyraz trudne zadanie wybierając najlepsze projekty. W tym roku zgłoszone prace oceniała komisja w składzie: Piotr Perepłyś (przewodniczący komisji, profesor ASP w Warszawie), Krzysztof Małachowski (architekt wnętrz, scenograf teatralny), Wojciech Szwej (fotograf – studio fotograficzne Life & Art Photografy), Mirosław Mastalerz (dyrektor handlowy The Heating Company Poland – VASCO) i Marta Matracka (redaktor naczelna magazynu „Łazienka” – patrona medialnego tegorocznej edycji konkursu).
W kategorii „Projekt zrealizowany” nagrody i wyróżnienia przyznano następującym osobom: I miejsce Magdalena Baumann (Poznań), II miejsce Aleksandra Wołczyk-Perlak (Kraków), III miejsce Ireneusz Asman (Warszawa), wyróżnienie Katarzyna Kaniewska (Warszawa), wyróżnienie Karina Snuszka i Dorota Kuć (Warszawa). W kategorii „Projekt koncepcyjny”: I miejsce Marek Komisaruk i Krzysztof Buchowski (Szprotawa), II miejsce Anna Pindel i Agnieszka Sobel (Wrocław), III miejsce Leszek Babiarz i Łukasz Makoś (Kraków), wyróżnienie Katarzyna Arsenowicz (Warszawa), wyróżnienie Beata Dudzik i Edyta Bystroń (Kraków).
We wrześniu otwarta została V już edycja konkursu VASCO Integracja. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31.01.2011, a wszystkie informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.vascoart.pl. Strona zawiera zarówno wszelkie dane dotyczące dotychczasowych edycji, jak i dostęp do dokumentów zgłoszeniowych do bieżącej edycji konkursu – regulaminu, kart zgłoszeniowych. Poprzez stronę vascoart.pl można również uzyskać dostęp do serwera FTP, na który można wysyłać prace konkursowe.
(OPR. MM)
ZDJĘCIA: THE HEATING COMPANY POLAND

architekt – Magdalena Baumann (Poznań)
I miejsce – konkurs VASCO INTEGRACJA 2009, kategoria „Projekt Zrealizowany”  

architekt – Aleksandra Wołczyk-Perlak (Kraków)
II miejsce – konkurs VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „Projekt Zrealizowany”

architekt – Ireneusz Asman (Warszawa)
III miejsce – konkurs VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „Projekt Zrealizowany” 
architekt – Katarzyna Kaniewska (Warszawa)
wyróżnienie – konkurs VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „Projekt Zrealizowany”architektki – Karina Snuszka i Dorota Kuć (Warszawa)
wyróżnienie – konkurs VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „Projekt Zrealizowany”


architekci – Marek Komisaruk i Krzysztof Buchowski (Szprotawa)
I miejsce – konkurs
VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „ Projekt Koncepcyjny”


architektki – Anna Pindel i Agnieszka Sobel (Wrocław)
II miejsce – konkurs
VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „ Projekt Koncepcyjny”
architekci – Leszek Babiarz i Łukasz Makoś (Kraków)
III miejsce – konkurs
VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „ Projekt Koncepcyjny”architekt – Katarzyna Arsenowicz (Warszawa)
wyróżnienie – konkurs VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „ Projekt Koncepcyjny”
architektki – Beata Dudzik i Edyta Bystroń (Kraków)
wyróżnienie – konkurs
VASCO INTEGRACJA 2009
kategoria „ Projekt Koncepcyjny”

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA