Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W połowie września Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat kondycji budownictwa mieszkaniowego w pierwszej połowie tego roku. W tym czasie oddano do użytku 49118 mieszkań, tj. o 17217 (czyli o 26%) mniej niż w I półroczu roku ubiegłego. Łączna powierzchnia nowo oddanych lokali wyniosła niemal 5,4 mln m2.

Specjaliści rynku nieruchomości tłumaczą ten spadek wielkości efektów budownictwa mieszkaniowego dużą liczbą mieszkań wykazanych jako oddane do użytkowania w ubiegłym roku, kiedy to w związku z zapowiadaną zmianą (od lipca 2003 r.) ustawy o prawie budowlanym wielu inwestorów - głównie indywidualnych - dopełniło formalności prawnych związanych z zakończeniem inwestycji.

Jeśli chodzi o strukturę własnościową nowo oddawanych lokali mieszkalnych, to zdecydowanie mniej mieszkań oddano do użytkowania w budownictwie indywidualnym (o 15970 mieszkań). Mniej mieszkań oddano również w budownictwie spółdzielczym (o 973 mieszkania), społecznym czynszowym (o 213 mieszkań) i komunalnym (o 145 mieszkania). Wzrost liczby zrealizowanych mieszkań odnotowano natomiast w budownictwie zakładowym oraz przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem, jednak są to ilości śladowe (odpowiednio 68 i 16 mieszkań).

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA