Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Systemy oświetlenia oparte na technice światłowodowej są coraz bardziej popularne

REKLAMA

Oświetlenie łazienki to prawdziwa sztuka – wiedzą o tym nie tylko projektanci wnętrz, ale także elektrycy. Stosowanie konwencjonalnych systemów oświetleniowych natrafia na wiele ograniczeń, głównie natury technicznej (szkodliwa duża wilgotność w pomieszczeniach). Jednym ze sposobów na pokonanie tego typu barier jest zastosowanie nowoczesnych systemów oświetlenia światłowodowego.

Systemy oświetlenia oparte na technice światłowodowej stają się coraz bardziej popularne, i to nie tylko w efektownym oświetlaniu wnętrz. Ich walory doceniono także m.in. w technice motoryzacyjnej, lotniczej, basenowej, przy konstruowaniu reklam świetlnych itp., czyli wszędzie tam, gdzie liczy się maksymalna niezawodność połączona z wydajnością i ekonomią.

KONSTRUKCJA. Ich główną cechą i zarazem ideą, z jaką były tworzone, jest przestrzenne oddzielenie jedynego źródła światła (lampa o silnym strumieniu światła) od miejsca, w którym jest ono w rzeczywistości wykorzystywane. Co więcej, używając tylko jednego źródła światła  można stworzyć stosunkowo wiele (kilkadziesiąt lub nawet kilkaset) punktów świetlnych w jednym pomieszczeniu. Światłowody mogą być używane do oświetlenia punktowego, jak i do tworzenia ogólnego oświetlenia pomieszczeń; moc i rozmiar światłowodu jest specjalnie dobierana, aby spełniać wszystkie wymogi klienta.
Gotowe zestawy posiadają zazwyczaj kilkanaście przewodów światłowodowych o odpowiednio dobranej długości (zwykle w granicach 2-4 metrów w zestawach o ogólnym zastosowaniu), podłączonych do projektora. Zaopatrzone w specjalny oplot ochronny światłowody nie przewodzą prądu, są więc niemal idealnie bezpieczne. Można je w łatwy i szybki sposób montować w sufitach i ścianach z suchego tynku, ze szkła, luster, tworzyw sztucznych i ceramiki (ich średnica to kilka milimetrów). Światłowody to głównie znaczna odporność na wilgoć, przez co są idealnym sposobem oświetlenia pomieszczeń takich jak łazienki, łaźnie parowe, umywalnie, baseny itp. Znaczna tolerancja termiczna sprawia, że świetnie sprawdzają się one również w saunach. Ponadto światłowody tłumią niekorzystne promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone oraz nie powodują zakłóceń elektromagnetycznych.

DO ŁAZIENKI I SAUNY. Światłowody do zastosowań „wnętrzarskich”, zarówno te świecące końcem jak i bokiem, są wykonane ze szkła lub czystego metakrylanu (PMMA). W systemach oświetleniowych tworzonych specjalnie z myślą o łazienkach, saunach czy łaźniach, popularniejszym materiałem jest szkło. Przewody takie przekazują światło nawet na odległość kilkunastu-kilkudziesięciu metrów, co w warunkach domowych w zupełności wystarcza.
Szczególnie efektownie w łazienkach prezentują się systemy, w których projektory są jednocześnie głównymi lampami o kształcie okrągłej, mlecznej plafoniery montowanej np. w suficie oświetlanego pomieszczenia. Do oświetlenia np. małej łazienki lub kabiny prysznicowej w zupełności wystarczają  najprostsze zestawy o ok. 10 przewodach światłowodowych; bardzo dobrze spełniają one funkcję podstawowego źródła światła. Najczęściej jednak nie zaspokajają one potrzeb użytkowników, którzy ciągle poszukują dla swej łazienki czegoś specjalnego. Dlatego też w łazienkach, saunach, łaźniach parowych i kabinach masażowo-parowych na popularności zyskują systemy oświetlenia światłowodowego typu gwieździste niebo. Chociaż mogą one występować w roli samodzielnego źródła oświetlenia, użytkownicy najczęściej decydują się na nie z racji efektowności, której mogą tylko pozazdrościć systemy konwencjonalne. W najbardziej rozbudowanych systemach na suficie i ścianach pomieszczeń można umieścić nawet do 200 niezależnych punktów świetlnych. Osiągnięty w ten sposób efekt to bardzo estetyczna imitacja rozgwieżdżonego nieba. Uzyskanie nawet zbliżonego efektu przy wykorzystaniu tradycyjnych systemów oświetleniowych byłoby bardzo kłopotliwe technicznie i kosztowne.
Z kolei propozycją dla dekoratorów saun są specjalne systemy oświetlenia podławkowego, za pomocą których w bardzo ciekawy (a przy tym bezpieczny i nieuciążliwy dla użytkowników)  sposób można dodać każdej saunie uroku i przytulności.
Końcówki przewodów światłowodowych mogą mieć formę soczewek skupiających (przewaga funkcji użytkowej – silny strumień światła skierowany w określonym kierunku) lub dekoracyjnych pryzmatów, które rozpraszają światło w celu uzyskania efektu czysto dekoracyjnego. W roli takich pryzmatów bardzo dobrze sprawdzają się np. kryształy Swarovskiego; w niepowtarzalny sposób rozszczepiają one smugi świetlne na ścianach i sufitach pomieszczeń, tworząc przy tym oryginalny nastrój.

SERCE SYSTEMU. Zasadniczym elementem instalacji oświetlenia światłowodowego, poza wspomnianymi przewodami światłowodowymi wraz z końcówkami, są projektory (generatory). W zależności od mocy, wyposażone są w żarówki halogenowe lub żarniki ksenonowe. Ilość światła dostarczana przez system oświetleniowy jest funkcją mocy projektorów (nie przekraczającej 400 W), oraz grubości i długości przewodów światłowodowych. Projektory mogą być umieszczane poza oświetlanymi pomieszczeniami, co ułatwia i tak bardzo uproszczoną ich obsługę.
Światło dobiegające ze światłowodów może być białe lub kolorowe (jednorodne lub zmieniające się), może pulsować, migotać itp. Efekt ten  osiągany jest dzięki specjalnym obrotowym tarczom, zamontowanym wewnątrz projektorów, które w odpowiedni sposób zmieniają kolor lub natężenie światła docierającego do światłowodów.
Żywotność prawidłowo zamontowanego systemu oświetlenia  światłowodowego jest praktycznie nieograniczona, zaś obsługa sprowadza się w zasadzie jedynie do wymiany uszkodzonych żarówek projektora, których trwałość wynosi do 13500 godzin pracy (lampy ksenonowe w projektorze).

PRZEWÓD A` LA NEON. Obok standardowych przewodów świecących końcem, oferowane są także przewody świecące bokiem, które są rzadziej stosowane do oświetlania (dekoracji) pomieszczeń. Ich zewnętrzna powierzchnia (koszulka ochronna) pokryta jest środkami glono- i grzybobójczymi, dzięki czemu przewód pozostaje względnie czysty przez długi czas. Wewnątrz wiązek umieszczone są odblaskowe rdzenie (głównie z PCV), gwarantujące jasne i równomierne świecenie przewodu.
Przy wszystkich zaletach systemów światłowodowych ich największą wadą pozostaje niestety koszt zakupu. Cena najprostszego systemu, który w łazience mógłby być wykorzystany jako samodzielne źródło światła to ok. 1000 zł; bardziej zaawansowane systemy kosztują nawet kilkakrotnie więcej. Z drugiej strony, za te pieniądze otrzymuje się system, który w krótkim czasie może pozytywnie odmienić oblicze każdej łazienki.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIA: SERWIS FIRM
Artykuł powstał we współpracy z firmą Novitek.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA