Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Czy można harmonijnie połączyć dwie, wydawałoby się krańcowo odmienne estetyki - minimalizm ze stylem retro, industrialną surowość z elementami neobarokowymi? Okazuje się, że tak, i to bardzo efektownie i funkcjonalnie. Doskonałym tego przykładem jest prezentowana aranżacja.

Projekt ten łączy nie tylko dwie stylistyki, ale również pomieszczenia o odmiennej, wydawałoby się, funkcji użytkowej. Projektantka postanowiła wyburzyć ściany dzielące dwa pokoje i połączyć sypialnię oraz łazienkę w jedną, zintegrowaną przestrzeń. Dzięki tej, dosyć odważnej decyzji, powstał ekskluzywny salon kąpielowy, w którym można oddawać się wszelkiemu relaksowi - spać, odświeżać się lub upiększać unikając przy tym nieustannego otwierania i zamykania drzwi oraz kręcenia się po korytarzach. To bardzo wygodne rozwiązanie. Z wanny umieszczonej w części stanowiącej niejako łącznik, przejście między sypialnią i łazienką, można nawet oglądać telewizję. Bardziej intymna strefa łazienki, zawierająca kabinę prysznicową i w.c. znajduje się za załamaniem ściany i pozostaje niewidoczna z części sypialnianej, co zapewnia jej użytkownikom niezbędną prywatność i poczucie komfortu.
Prezentowana łazienka mieści się na piętrze trzypoziomowego segmentu, w którego wystroju dominują przede wszystkim geometryczne, oszczędne formy, proste linie. Ich uzupełnienie stanowią zupełnie odmienne estetycznie, ciekawie rozłożone akcenty retro, mające za zadanie ocieplać wnętrza, sprawić by stały się bardziej przytulne i przyjazne. Analogiczny pomysł aranżacyjny został zrealizowany także w łazience, która dzięki temu integruje się nie tylko bezpośrednio z sypialnią, lecz pośrednio również z resztą domu.
Elementem najsilniej spajającym wszystkie wnętrza segmentu jest, pojawiająca się również w łazience, drewniana posadzka wykonana z ciemnego dębu przemysłowego ożywionego jaśniejszymi akcentami. W części prysznicowej drewno zastępuje prosty w formie, szary, imitujący beton gres. I to właśnie on odpowiada za kreowanie industrialnego, minimalistycznego klimatu tego pomieszczenia. Gresowe płyty wypełniają nie tylko podłogę, ale również ściany i wnętrze kabiny prysznicowej. Industrialny klimat wnętrza podkreślają również starannie dobrane, aczkolwiek nieliczne akcesoria łazienkowe Đ typowe dla toalet publicznych dozowniki papieru toaletowego i mydła w płynie.
Zdecydowanie jednak najciekawszy element aranżacji stanowi wolno stojąca, masywna wanna, przytwierdzona do podłoża za pomocą gumowych stabilizatorów. Jej łagodny, utrzymany w stylu retro kształt kontrastuje z zimną szarością gresowych płyt, osłabiając tym samym wrażenie surowości pomieszczenia. Kolejnym, łamiącym chłód tego wnętrza, akcentem jest neobarokowe, poziome lustro w posrebrzanej ramie, umieszczone nad prostą, masywną, poziomą szafką pod umywalkę Đ jedynym meblem w tej łazience. Cztery szuflady i półka w zupełności jednak wystarczą by pomieścić kosmetyki i podręczne drobiazgi lub ręczniki. Resztę można ulokować w sąsiadującej z łazienką garderobie.
Widoczna tutaj aranżacja udowadnia, że warto czasem przełamać stereotyp, połączyć ze sobą elementy pozornie nieharmonijne, kontrastowe, aby otrzymać ciekawy i zarazem funkcjonalny efekt. W prezentowanym projekcie  doskonale współgrają nie tylko dwie odmienne stylistyki, ale również przestrzenie o różnym, wydawałoby się, przeznaczeniu. Chociaż w tym drugim przypadku różnice są chyba jedynie pozorne. Oba pomieszczenia, zarówno sypialnia jak i łazienka służą przecież wspólnemu celowi Đ odpoczynkowi i regeneracji nadwyrężonych w ciągu pracowitego dnia sił.
projekt: arch. katarzyna mikulska-sękalska
zdjęcia: monika filipiu

KOMENTARZ ARCHITEKTA
arch. Katarzyna Mikulska-Sękalska
Jestem zdecydowaną zwolenniczką takiego łączenia odmiennych stylów, tym bardziej, że klienci mojej pracowni pomału tracą zainteresowanie czystym, nieurozmaiconym minimalizmem. Jednocześnie chcą również uniknąć
bardzo mocnego stylu barokowego, neobarokowego, czy retro. W takim wypadku idealne wydaje się połączenie tych dwóch stylów. Oprócz funkcjonalności, możliwości ukrycia zbędnych szczegółów istotny jest także klimat wnętrza, a detale
i elementy wyposażenia utrzymane w stylu retro dodają pomieszczeniom ciepła i tworzą przyjazną atmosferę.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA