Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Salon kąpielowy, którego głównymi wyznacznikami są komfort, elegancja i funkcjonalność. Miejsce, które daje możliwość swobodnego korzystania z niego zarówno w sobotni wieczór, jak i w zabiegany, poniedziałkowy poranek.

- Z Pańskiego projektu łazienki emanuje wyjątkowy spokój. Za pomocą jakich elementów udało się to Panu osiągnąć?
Wojciech Mazur: Podstawowe założenie projektu łazienki przewidywało całkowitą spójność z architekturą wszystkich przestrzeni mieszkalnych. Wszystkie strefy funkcjonalne zostały zaaranżowane według własnego porządku i hierarchii, co podkreślone zostało dodatkowo kolorami.
Sama architektura pomieszczenia działa na zasadzie półotwarć, pozwalających na domyślanie się, a nie koniecznie pełne widzenie kolejnych stref. W ten sposób można zachować intymność korzystania z wszystkich stref, przy zachowaniu kontaktu wizualnego. Prysznic i strefa w.c. są częściowo osłonięte, zaś wanna, pozwalająca na rodzinną kąpiel jest całkowicie widoczna z centrum łazienki, ale już nie w pełni z sypialni, obok której umiejscowiony jest salon kąpielowy.
W kolorystyce łazienki uwzględniona została zasada harmonii kolorów i form. Strefa wanny i umywalek wypełniona została ciemnym brązem, sprzyjającym wyciszeniu, zaś strefa prysznica i toalety barwami jasnymi, symbolizującymi czystość i sterylość. Wszystkie elementy działają na zasadzie uzupełniających się przeciwieństw yin i yang. Kontrast kolorów i form generuje całościowo wyjątkowy spokój.

- Jakie akcesoria i szczegóły wykończeniowe miały wpływ na klimat łazienki?
Duża, reprezentacyjna łazienka wymaga proporcjonalnej estetycznie i jakościowo ceramiki. Seria \"500 by Citterio\" marki Keramag, poprzez swoje mocne i masywne kształty całkowicie spełnia te wymagania i idealnie wpisuje się w klimat salonu kąpielowego. Pozostałe elementy, które konsekwentnie utrzymane są w kolorze stali chromowej, przenoszą wpadające przez okno światło i ożywiają pomieszczenie.

- Projekt jest dość ascetyczny jeśli chodzi o kolory - brązy i beże. Co miało wpływ na wybór własnie takiej kolorystyki?
Kolorystyka została ustalona dla całości mieszkania, w zawiązku z czym również łazienka aranżowana była konsekwentnie. Całość miała kojarzyć się z luksusem i być ponadczasowa, dlatego unikałem jednoznacznych i agresywnych barw i wzorów. Istotny był również fakt, że łazienka znajduje się w strefie domu przeznaczonej jednoznacznie do relaksu. Wykorzystane barwy podkreślają ten charakter.
Kontrastujące ze sobą barwy jasna i ciemna zostały dobrane na zasadzie przeciwieństw i uzupełnień tak, aby podzielić łazienkę na podstrefy funkcjonalne miękko łączące się ze sobą. 

- Zarówno wanna, jak i umywalki obudowane są drewnem. Jak wpływa na ten materiał obcowanie z wodą?
Dobór materiałów wykończenia drewna pozostawiłem doświadczonemu wykonawcy - firmie Koryna z Brwinowa. Obudowa wanny została wykonana z litego drewna, które nie ma tendencji do rozwarstwiania. Pokryta lakierem, jest odporna na niszczące działanie wody. Pozostałe elementy wykonane z wysokogatunkowych fornirów, pokrytych również lakierem, użytkuje się nietrudniej niż standardowe meble.

- W jaki sposób został rozwiązany  problem dostępu do systemu hydromasażu wanny?
Oferowany przez producentów hydromasaż, jak wiadomo, musi być dostępny w celu konserwacji. Dlatego pokrywa wanny została zamocowana na niewidocznych zawiasach umożliwiających jej uchylenie, a nawet, w przypadku gdy zachodzi taka potrzeba, całkowite jej zdjęcie i wyjęcie wanny na podnośniku.
ROZMAWIAŁ: WOJCIECH KĘDZIA
PROJEKT: ARCH. WOJCIECH MAZUR
SOMA ARCHITEKCI, WWW.SOMA-ARCHITEKCI.PL
ZDJĘCIA: MONIKA FILIPIUK

WYPOSAŻENIE I MATERIAŁY
ceramika - \"500 by Citterio\", prod. Keramag
płytki gresowe - prod. Impronta Italgraniti
baterie - prod. Bonetti

powierzchnia: ok. 15 m2

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA