Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Co różni klasyczną łazienkę od ekskluzywnego salonu kąpielowego? Ten drugi przede wszystkim projektowany jest według innej hierarchii oczekiwań i potrzeb. Czasami niektóre podstawowe funkcje muszą ustąpić miejsca wygodzie i elegancji, i zostać usunięte... na przykład za ścianę.

- Wnętrze tej łazienki jest zdecydowanie nowoczesne - dużo tu prostych, geometrycznych kształtów. Jednocześnie nie da się odmówić mu elegancji. Czy taka właśnie miała być ta łazienka?
Beata Kozieradzka: Przede wszystkim miało to być wnętrze bardzo nowoczesne i wygodne. Nie jest to jedyna łazienka w domu - to prywatne wnętrze pary właścicieli. Dlatego też na ich osobisty użytek chcieliśmy stworzyć prawdziwy salon kąpielowy. W tym celu należało po pierwsze odpowiednio podzielić przestrzeń. Zbudowana została ścianka, która rozgraniczyła toaletową część z umywalkami od bardziej intymnej strefy sanitarnej i kąpielowej. Umieszczone w pobliżu wejścia umywalki są wizytówką tej łazienki.

- O ile pomysł z umieszczaniem dwóch umywalek wciąż się popularyzuje, o tyle w prywatnych łazienkach praktycznie nie spotyka się rozwiązań asymetrycznych, takich jak tutaj. Dlaczego zaaranżowała Pani umywalki w ten sposób?
Takie ich umiejscowienie ma kilka zalet. Przede wszystkim dzięki temu, że jedna z umywalek została zawieszona na dzielącej łazienkę ściance, można było zaprojektować mniejszy blat, a to z kolei pozwoliło zaoszczędzić sporo miejsca. Chciałam aby część toaletowa była jak najbardziej przestronna i to rozwiązanie bardzo mi pomogło. Jednocześnie odległość pomiędzy umywalkami została tak obliczona, aby pomimo ustawienia w kącie, osoby korzystające z nich nie przeszkadzały sobie nawzajem.

- Dzieląc przestrzeń tego wnętrza operowała też Pani oświetleniem i lustrami...
W łazience miało być dużo światła, ponieważ elementy wyposażenia, większość płytek i palisandrowe drewno są utrzymane w ciemnych kolorach. Oświetlenie zostało zaaranżowane na kilka sposobów - w zależności od strefy łazienki, a także potrzeb użytkowników, dostępne są różne jego rodzaje. I tak na przykład osoba odpoczywająca w wannie może ustawić sobie delikatne, przyciemnione światło, natomiast nad umywalkami jest go zdecydowanie więcej. Ponieważ wnętrze, pomimo że obszerne, jest prostokątne i dość wąskie, odpowiednie zastosowanie światła w połączeniu z lustrami dało powiększający efekt.

- Dla kontrastu jedną ze ścian zaaranżowała Pani w surowym stylu...
Ta ściana dodaje wnętrzu charakteru. Została specjalnie przygotowana przez plastyka i można powiedzieć, że pełni rolę nowoczesnego obrazu. Surowa faktura przypominająca beton doskonale kontrastuje z dużymi powierzchniami luster i palisandrowego drewna. To jeden z ważniejszych elementów tworzących salonowy klimat tej łazienki.

- Publikowaliśmy już inne projekty Pani autorstwa. Były to najczęściej łazienki stylizowane, pełne wykwintnych detali, zdecydowanie różniące się od tej prezentowanej tutaj. Projektowanie jakiego rodzaju łazienek sprawia Pani więcej przyjemności?
Akurat ten projekt jest utrzymany w bardzo nowoczesnej konwencji. Jednak to, jakie wnętrza projektuję zależy przede wszystkim od gustów i oczekiwań klientów. Nie ma czegoś takiego jak mój ulubiony styl. Lubię różnorodność i możliwość pracy nad różnego rodzaju projektami sprawia mi przyjemność.
ROZMAWIAŁ: TOMASZ ŁOTOWSKI
PROJEKT: ARCH. BEATA KOZIERADZKA
Concept Studio, www.conceptstudio.pl
Zdjęcia: Monika Filipiuk
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA